Środa, 25 maja
Imieniny: Grzegorza, Magdaleny
Czytających: 6652
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolny Śląsk: Bój o zamek

Poniedziałek, 5 marca 2007, 0:00
Autor: Michał
Dolny Śląsk: Bój o zamek
Fot. Michał
Nie ma przyzwolenia społecznego na sprzedaż bolkowskiej fortecy Muzeum Karkonoskiemu w Jeleniej Górze – twierdzą jednogłośnie radni Bolkowa.

Sprawa sprzedaży ujrzała światło dzienne tuż przed ubiegłorocznymi wyborami samorządowymi. Podczas jednego z posiedzeń rada została poinformowana o chęci przejęcia zamku przez Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze na własność. Warowni postanowili bronić rajcy wprowadzając uchwałę o przedłużeniu dzierżawy na kolejne lata.

Dyrektor jeleniogórskiego muzeum Stanisław Firszt do sprawy powrócił na ostatniej sesji przedstawiając rajcom ponownie prośbę o przekazanie zamku.
– Zamiana dzierżawy na akt własności może pomóc w ubieganiu się o unijne dotacje – twierdzi dyrektor Firszt.

Według radnych, aby o takie dotacje można było się ubiegać nie jest potrzebna sprzedaż, lecz długoletnia umowa dzierżawy. Zamek według nich powinien pozostać nadal własnością wszystkich mieszkańców Bolkowa, a nie Urzędu Marszałkowskiego, pod który podlega Muzeum Karkonoskie.

<b> Odrobina historii </b>
Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z 1277 roku Jednak samo powstanie zamku gotyckiego wiąże się z panowaniem Bolka I. Ostateczny kształt zamek uzyskuje w XVI wieku. Rozbudowę rozpoczęto w 1540 roku, a kierował nią znany architekt Jakub Parr.
W 1703 roku zostaje zakupiony przez Cystersów z Krzeszowa. Po sekularyzacji zakonu w 1810 roku przechodzi na własność skarbu państwa, co doprowadza do popadania w ruinę.
Odbudowę rozpoczęto w pierwszej połowie XX wieku. Przerwana wstrząsami dziejowymi została wznowiona w 1994 roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group