Poniedziałek, 6 lipca
Imieniny: Dominiki, Łucji
Czytających: 3255
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Bóg nie umarł, Jezus żyje! Trzecioklasiści i historia Zbawienia.

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 5 kwietnia 2012, 13:31
Aktualizacja: 13:37
Autor: Accipiter
Fot. RED
W Wielki Czwartek, dzień rozpoczęcia Triduum Paschalnego i wiosennej przerwy świątecznej w szkołach, trzecioklasiści z „siódemki” na scenie w Miejskim Przedszkolu nr 2 odegrali inscenizację wielkanocną pt. „Bóg nie umarł, Jezus żyje”.

Uczniowskie widowisko ukazało w prostej, obrazowej i potoczystej formie historię biblijną, dając szansę poznawczą i docierając do każdego przedszkolaka. Zaczyna się od stworzenia świata, nieba, słońca, księżyca, roślin i zwierząt. Potem na świecie pojawiają się Adam i Ewa - pierwsi ludzie chytrze manipulowani przez węża. Zostaje popełniony grzech pierworodny. I choć Bóg robi to z autentycznym żalem, musi z raju wygnać Adama i Ewę.

Młodzi aktorzy świetnie operowali lalkami, a ponieważ scenariusz został stworzony z myślą o przedszkolakach, Adam i Ewa są tutaj odziani, inaczej niż choćby u znanego francuskiego rysownika-humorysty Jeana Effela, gdzie przecież są nadzy.

Dalsza treść powstała w oparciu o ewangeliczne opisy scen związanych z przyjściem na świat, śmiercią, zmartwychwstaniem i wniebowstąpieniem Jezusa. Dzieci dały świadectwo o Chrystusie Zmartwychwstałym wyśpiewując m.in. znany werset 3:16 z Ewangelii apostoła Jana - „Bóg umiłował świat”.

W scenariuszu wykorzystano także piosenkę z muzyką i ze słowami Roberta Friedricha „Moje serce śpi”, w której została podjęta próba przedstawienia natury relacji międzyludzkich i szukania odpowiedzi na pytanie, gdzie odnaleźć miłość i przebaczenie.

Na zakończenie spotkania wraz z przekazanymi sobie życzeniami świątecznej radości i miłości dzieci z przedszkola nr 2 na kolorowych dzwoneczkach zagrały kompozycję Christophera Beatty pt. „Holy Ground”. Młodym wykonawcom oraz ich opiekunowi i wychowawcy Piotrowi Grosmanowi podziękowała Grażyna Skalska, dyrektorka “dwójki”. Trzecioklasiści dostali koszyk ze słodkimi prezentami. Przedszkolaki zaśpiewały też im piosenkę życząc Wesołych Świąt Wielkanocnych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (42) Dodaj komentarz

~` 5-04-2012 13:58
Wielkanoc to święto w którym przekonujemy sami siebie że osoba która posiada umiejętność zmartwychwstania czyni ofiarę kiedy umiera.
~ 5-04-2012 14:16
DOLNOŚLĄZAK. Czy dzieci ateistów i agnostyków też miały obowiązek uczestniczyć w tym barwnym i ciekawym folklorystycznym przedstawieniu?
~Wierny tylko 5-04-2012 14:18
Ta cała Wielkanoc to tylko obrządek, który przecież w Biblii (a dokładnie w Liście do Kolosan) jest opisany jako nic nieznacząca dla Boga tradycja. Nic więcej. Tak czynili farazeusze, tak robią inni nadal. Co roku przybijają figurę, oddają chwałę obrazom i rzeźbom i ogłaszają wyrwaną z kontekstu Prawdę. Ohydztwo! Człowiek stworzył sobie różne religie, podczas gdy Jezus dał wolność. I najsmutniejsze jest to, że ludzie oddani tym religiom trafiają po swej cielesnej śmierci nie pod ten adres.
~Do ~ 5-04-2012 14:29
DOLNOŚLĄZAK-a,,,Oj, chyba coś się Panu pomyliło z Jezusem rzymskokatolickim, którego krzyżują co roku. Tutaj ma Pan sto tysięcy tradycji, obrazy, obrazki, rzeźby, jajka, kurczaki i inne bzdury. Mam w nienawiści religię, bo oddałem swe życie Jezusowi. Wyznanie katolickie ma charakter obcego kultu i żaden prawdziwy chrześcijanin nie może utożsamiać się z jego systemem. Tutaj ma Pan rzeczy biblijne, nie katolickie. Nie ma folklorystycznego przesłania.
Kamila 5-04-2012 15:00
(~13.58) Podam ba...lny przykład: Proszę rąbnąć się młotkiem po palcu - czy to, że palec kiedyś się zagoi sprawia, że bólu nie ma?// Panie Wierny, proszę przyjąć moje wyrazy uznania, bo cenię ludzi, którzy czytają Biblię :-) Ale proszę mi pomóc: Czyli jest Pan przeciw Świętom Wielkanocnym, czy przeciw rzeźbom i obrazom? Nie za bardzo to zrozumiałam...
~ 5-04-2012 15:05
Ad.~14:29. Każda religia i wiara jest cenna dla ludzi, którzy mają wolną wolę jej wyznawania. Nigdy nie odważyłbym się drwić ze światopoglądu moich ziomków. Wychowywałem się w rodzinie chrześcijańskiej i po dziś dzień czasami uczestniczę w obrządkach religijnych /tylko K.K/. Bardziej z ciekawości aniżeli z potrzeby. Unikam teologizowania, mając świadomość ze różne ugrupowania religijne różnie interpretują dzieła napisane przez człowieka, zwane świętymi księgami. Urzeka mnie magia świąt oraz całe misterium, które przy tej okazji jest tworzone. W religijnej inwencji duchownych wszystkich wyznań nie dopatruję się zła lub niegodziwości. Uważam jednak, że miejscem propagowania wartości religijnych powinny być obiekty z religią związane. DOLNOŚLĄZAK
~Wierny tylko 5-04-2012 15:16
Do Sz. Pani Kamili: - Gdybym był przeciwnikiem Świąt Wielkanocnych, byłbym wrogiem całego świata. Po prostu nie obchodzę tego. I tyle. Może odpowiem Pani tak: W apokalipsie Jana jest wyraźnie napisane, że musi się wypełnić zwiedzione chrześcijaństwo (np. ekumaenia i inne działania, które łączą wszystkie religie tego świata). Każdy przed Nim odpowida za siebie i swoje decyzje. Kto idzie za Bogiem i ma pewność Jego obecności w życiu osobistym, nie chodzi za tym światem, ludźmi rządzącąymi kościołem itp. itd. nigdy nie będzie utożsamiał się z tym, co głosi kościół powszechny. Poza tym uciekam od kościołów, którzy mają nienawiść do innych i głoszą politykę. To nie jest Boże.
Kamila 5-04-2012 15:38
Panie Wierny - w pewnej części jesteśmy nawet zgodni :-) Pytając o to, czy jest Pan "przeciw Świętom Wielkanocnym" chodziło mi raczej o to, czy uznaje je Pan, czy ich nie uznaje (tj. Święta jako Święta - gdyby pominąć wszelkiej maści "ozdoby" okołoświąteczne)? Hmm - i ciekawi mnie jeszcze taka rzecz: czy myśli Pan podobnie jak ja, że chrześcijaństwo powinno zmieniać ten świat, a nie ograniczać się tylko do izolowanej wiary jednostek? (Innymi słowy, że powinniśmy zwalczać to, co złe wokół nas?) kamila_lukasiewicz@vp.pl
~Wierny tylko 5-04-2012 15:51
Do Sz. Pani Kamili: Chyba Panią zaskoczę. Chrześcijaństwo nie powinno zmieniać tego świata. To nie tędy droga.
Kamila 5-04-2012 15:57
Panie Wierny: Tak, zaskoczył mnie Pan, nie ukrywam ;-) Hmm - którędy więc droga, jak Pan to rozumie?
~ 5-04-2012 15:59
Kamilko błagam Cię niech wyznawcy jakiejkolwiek religii, a w szczególności chrześcijanie, nie zmieniają tego świata. Kamilko walcz ze złem, które jest w Tobie oraz wokół Ciebie a konkretnie w Twoim domu, na Twoim polu w Twojej zagrodzie. Pozwól innym żyć. Nie uszczęśliwiaj - na litość Boską - swoimi poglądami całej ludzkości. DOLNOŚLĄZAK.
Kamila 5-04-2012 16:39
Panie DOLNOŚLĄZAK, dziękuję za ten koment :-). Ale widzi Pan, ja mam taki problem: Staram się żyć według swoich poglądów i tego, co uważam za prawdę. Dlatego - i owszem - jestem w stanie przystać na Pana prośbę, ale tylko wtedy, gdy mnie Pan przekona, że nie mam racji. Nie prędzej. Nie umiem działać wbrew przekonaniu... Ech ci idealiści, nie? ;-)
~do kamili 5-04-2012 16:43
Ależ chrześcijaństwo poczynając od samego początku zmieniło świat na lepsze - poczynając od czasów starożytnych - na przykład spalenie Serapejonu czy mord Hepatii przez czarną gwardię Cyryla, poprzez świętą inkwizycję czy wyrżnięcie w pień wielu kultur w Ameryce łacińskiej i wiele innych czynów (aprobowanych przez ojców kościoła i samego Papieża) Także skrótem - bez kościoła - opoki ten świat z pewnością wyglądał by inaczej.Patrząc się na kraje stricte katolickie - takie jak Polska, Meksyk, wiele krajów afryki ( dzięki misjonarzom), czy też Filipiny widać doskonale że maja się one lepiej niż kraje bezbożników - nie szukając daleko na przykład Czechy czy też Niemcy a w Ameryce Łacińskiej - Brazylia w której to ilość katolików z roku na rok spada o 8%. Pozdrawiam.
Piipi Jelonkowa 5-04-2012 17:20
~CIEKAWE ? ..czy nastąpi Koniec Świata /przyp.21.12.2012/ .. to moze oznaczac,ze Majowie wyprzedzili .."apokalipsę katolików"
~wehrwolf 5-04-2012 17:51
Owe xx% polskich katolików to niestety chrześcijanie "na niby". Kler katolicki zadbał, żeby żadna z owieczek nie przeczytała i nie poznała Pisma Świętego. Tylko interpretacje klechów mogły trafiać do nich jako nauki Pana. 95% z nich nie ma pojęcia o genezie i znaczeniu Świąt poza okazją do ochlania się wódą i obżarstwa.
~waldek_a 5-04-2012 19:05
Religia była potrzebna władcom świata do sprawowania właśnie władzy. Tak było kiedyś i tak stało się min. w dawnym ZSRR. Komunę wypełniła Cerkiew posłuszna Kremlowi. No ale dzisiaj świat poszedł trochę do przodu, nikt chyba nie kwestionuje wiedzy i mądrości prof. Religii i Wisławy Szymborskiej. A swoją drogą szkoda mi trochę tych dzieci.
~dsd 5-04-2012 20:47
gratuluje małym aktorom ;) super pomysł oby było więcej takich akcji ;)
~ 5-04-2012 20:52
Piotrze. Jesteś wielki!
~123 5-04-2012 21:07
JEZUS CHODZIŁ I NAUCZAŁ,MOWIŁ DO LUDZI !!!! NIC NA SIŁE!!! TYLKO BY CZŁOWIEK ZROZUMIAŁ PEWNE PRAWDY,KTORE POTEM SZUBRAWI PSEŁDO KAPŁANI PRZEINACZYLI NA WŁASNE POTRZEBY BY KONTROLOWAC SWOJE OWIECZKI I ZBIERAC Z NICH DANINE!!!
~ 5-04-2012 21:55
Kamilko, wg Twojej wyobraźni jestem pyłem, prochem - prawie nikim wobec Wszechmogącego. Ja się z Twoim poglądem nie polemizuję. Nie podejmuję się przekonania Ciebie o sposobie innego pojmowania świata i rzeczywistości, która nas otacza. Oprócz świętych ksiąg, przeczytałem też księgi, które Ty i bliscy Ci współwyznawcy uznaliby za szatańskie. To pobudziło do myślenia. Wg Sokratesa wyznaję zasadę "wiem, że nic nie wiem". Nie zamierzam przekonywać Cię do niczego, wychodząc z założenia, że to co kościół-religia -przez lata w Tobie zaszczepiła - ja nie jestem w stanie jednym postem naprawić. Życzę Ci zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych w gronie najbliższych i zawsze uśmiechniętych. Ja tez świętował będę tradycyjne, ale bez religijnej empatii. DOLNOŚLĄZAK.
~ 5-04-2012 22:10
Cd. z 21:55. Kamilko Twój post z 16:39 zwierał myśl, cytuję: ".....Ale widzi Pan ja mam taki problem....." Potwierdzam, wszyscy zaindoktrynowani /np. marksizmem, leninizmem, kaczyzmem, tuskizmem, judaizmem, buddyzmem, chrześcijaństwem itp. itd./ m a j ą p r o b l e m. Suwerenność myślenia - wg mnie - jest antidotum na indoktrynację i pozwala niwelować problem. Życzę Ci tego Kamilko z całego serca. DOLNOŚLAZAK.
~al 5-04-2012 22:12
WIDZE ZE I KLONWICA GŁOS ZABIERA. LUDU GŁUPI WAM TO RADYKALNYCH MUZŁUMANÓW TRZEBA KTÓRZY ZACZNĄ WAS MORDOWAĆ BYŚCIE DOCENILI WIARĘ W JEDYNEGO PANA. INACZEJ SIE WIERZY W JEZUSA KIEDY KTOS ODCIANA GŁOWĘ TEPYM NOŻEM W IMIE allaha! WASZE LICYTACJE -BRZYDZE SIE NIMI I JA I MÓJ BÓG!Drogie dzieciaczki brawo!!!
~ 5-04-2012 23:03
A kto jest z Klonowica?
~ 5-04-2012 23:04
Ad~al.. Nie wiedziałem, że wyznawcy Allaha są tacy tępi, używając tępych noży do odcinania głów nie tępym chrześcijanom. W której świętej albo szatańskiej księdze jest to opisane. DOLNOŚLĄZAK,
~ 5-04-2012 23:18
ludzie! dajcie spokój , o co te żale..., facet zrobiŁ z dziećmi teatr o gŁębokich przemysleniach i nauczyciel i dzieci zrobiŁy to gratis i w dzień wolny, żeby KOMUŚ zrobić "rozrywkę" , a wy wylewacie tą żóŁć...masakra, wiele z was świętuje , a czy wiecie CO świętujecie...????? zero myślenia tylko świeta i puste sŁowa!
~ 5-04-2012 23:21
Kamilka! wyŁącz światŁa, wŁącz MYŚLENIE!
~maska 5-04-2012 23:37
do 13.58. Genialne.
aristo 5-04-2012 23:51
Ciągle to samo. Inscenizacje bajkowych historyjek w których prawda jest odwrotnie proporcjonalna do wyobrażni twórców. A może by tak jednak coś wspólcześniejszego i konkretnego. I dotyczącego dzieci. Ot chociażby jakaś historyjka o księżach, którzy pod ochroną zwierzchników z Watykanu molestują dzieci. Ale na to się nikt nie zdobędzie, bo wartości chrześcijańskie wolą żyć urojonymi bajkami, zamiast otaczającą rzeczywistością.
Kamila 6-04-2012 11:19
(~16:43): To samolubni ludzie od samego początku "zmieniali świat na lepsze" w taki sposób jak Pan mówi, nie chrześcijaństwo per se. Cóż - niektórzy ludzie wykorzystają każdy ideał, jeśli może on pomóc w im - nawet w niebożych, byle własnych - celach // ~123: Kapłani (fakt) często prowadzą się źle. Ale gdzie przeinaczyli prawdę na własne potrzeby? Do nich stosuje się Jezusowe: "Wypełniajcie, co wam nakazują, ale uczynków ich nie naśladujcie". No niestety - mówią dobrze, żyją źle. Ale jednak mówią dobrze! I sami siebie tym osądzają... kamila_lukasiewicz@vp.pl
Kamila 6-04-2012 11:26
Dolnoślązaku: "taki problem, że staram się żyć wg. tego, co uważam za prawdę". Dziwne jest Twoje pojęcie o indokrynacji, skoro uważasz to za coś niewłaściwego ;-). Czyżby niezindoktrynowanie polegało na tym, żeby żyć wbrew przekonaniom? Ale rozczaruję Pana. Mam za sobą literaturę od "Biblii szatana" poczynając, przez "Boga urojonego", "Fakty i mity" itp., na literaturze innych religii kończąc. W tej chwili brnę przez "Tako rzecze Zaratustra" Nietzschego. Nie obce mi są więc chyba inne poglądy? Nawet samo moje nawrócenie jest efektem "poznawania Wroga", więc... Niewiele tu "indoktrynacji ze strony kleru" ;-) Cóż - ja Tobie, Dolnoślązaku różwież życzę pogodnych Świąt w gronie najbiliższych i... Wiary :-). Mimo wszystko i nade wszystko ;-)
~ 6-04-2012 21:07
Kamilko. Co ty masz w gŁowie????????????
~al 6-04-2012 22:25
DO DOLNOSLAZAK- widzisz mały ciemny zgubiony baranku gdybyś był człowiekiem o większej wiedzy i oczytaniu wiedziałbyś , że muzłumanie w ten sposób odcinają głowy chrześcijanom.A dodatkowo jako przykład ignoranta nie rozróżniasz chrześcijanina od ugrupowania kościelnego np.Katolicyzmu, prawosławia itd. Prawdziwie wierzący nie skrzywdzi innego życia.Pozdrowienia z Pakistanu i spokojnych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego Wam życzę
Kamila 6-04-2012 23:11
(~21:07) - Możemy się wybrać na rentgen i sprawdzić :-)
~ 6-04-2012 23:46
Kamilko na ten rentgen zabierz też ala. Może wskutek napromieniowania zajarzy i pojmie, ze dla wyznawców Allacha chrześcijanie to niewierni poganie, których należy tępić niczym mrówki faraona. DOLNOŚLĄZAK.
Kamila 7-04-2012 11:08
Dolnoślązaku, wybierzmy się wszyscy grupowo - coby było integracyjnie i do towarzystwa ;-) A jeśli już chodzi o muzułmanów, to wszystko zależy od ugrupowań, których (poza podziałem na dwa główne) jest sporo. No ale uogólniając, to dla większości muzułmanów jesteśmy tzw. zimma - jeszcze nie prawowiernymi, ale już nie poganami. Do zimma zaliczją się żydzi i chrześcijanie, i wobec nich nie stosuje się świętej wojny. Ugrupowania skrajne to zaostrzają, ale ich zwolennicy są w mniejszości. Choć są najgłośniejsi ;-). kamila_lukasiewicz@vp.pl
~Omnibusik 7-04-2012 12:38
Do DOLNOŚLAZAK-a, Kamili i al-a; Wybierzcie się Państwo na odsłonięcie tablicy w hołdzie Kaczyńskiemu. W rocznicę tragedii smoleńskiej w Jeleniej Górze odsłonięta zostanie tablica poświęcona pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego i wszystkich poległych. Uroczystość odbędzie się 9 kwietnia w Bazylice Mniejszej pw. św. Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze o godz. 18. Mszy świętej przewodniczyć będzie Jego Ekscelencja ks. b. Marek Mendyk.
Kamila 7-04-2012 17:57
A czemuż to akurat tam mamy się wybrać?
~ 7-04-2012 20:32
Ładne
~ 7-04-2012 21:41
Ad.~Kamila. Bo takie są dyrektywy PiS- prezesa - mesjasza. Po 10.04.2010 r. to tragiczne wydarzenie stanowi paliwo /siłę napędową/ istnienia tej "jedynie słusznej" partii. DOLNOŚLĄZAK.
~ 7-04-2012 21:55
Ad. ~ Kamila z11:08. Kamilko ja nie mam ochoty udzielać się towarzysko oraz integrować przy okazji wspólnego rentgena. Boję się, że podczas tej integracji zostanę zainfekowany poglądami, które - wg mnie - nijak się mają do współczesności. Hołduję świętej zasadzie "od wszelkiego złego - uchowaj mnie Panie". DOLNOŚLĄZAK.
Kamila 8-04-2012 12:24
Oj, Dolnoślązaku, trochę przesadzasz ;-) Przecie poglądy to nie grypa - nie da się nimi ot tak zainfekować ;-) Hehe, ale czemu myślisz, że poglądy takie jak moje nijak się mają do współczesności? (obiecuję, nie będę krzyczeć, jeśli to wyjaśnisz ;-) )
~ 8-04-2012 22:27
Ad.~Kamilka. Wolę nie sprawdzać. Kiedyś uległem pokusie niby nie zainfekowanej. Wynająłem pokoik "Pod Różami". Nie zainfekowana dziewczyna obiecywała, że krzyczeć - nawet ze szczęścia - nie będzie. Srodze się zawiodłem. DOLNOŚLĄZAK.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group