Wtorek, 27 września
Imieniny: Kosmy, Damiana
Czytających: 7094
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Bociany w sieci

Środa, 12 kwietnia 2006, 0:00
Aktualizacja: Środa, 12 kwietnia 2006, 9:10
Autor: TEJO
Polska: Bociany w sieci
Fot. Archiwum
Można oglądać intymne życie bocianów w internecie. Oprócz rozrywki to też cenna pomoc naukowa.

O internetowej transmisji na żywo z gniazda w Przygodzicach w Wielkopolsce doniósł dziennik Metro. Boćki, które założyły gniazdo na kominie kotłowni miejscowego urzędu gminy, obserwuje oko internetowej kamery. Zainstalowali ją ornitolodzy z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.
Przygody bocianiej familii śledzić można na stronach www.przygodzice.pl lub www.pwg.otop.org.pl.

– Chcemy przybliżyć ludziom życie bocianich rodzin. Z ziemi nigdy nie zobaczymy tego, co dzieje się w gnieździe – tłumaczą pomysłodawcy.

Kamery w gniazdach coraz częściej spełniają rolę edukacyjną - tak jak kamera u boćków w Przygodzicach. Na zachodzie Europy to popularny sposób rozpowszechniania wiedzy o ptakach. A edukacja jest niezbędna, bo tych ptaków, jednego z najważniejszych symboli polski, jest u nas coraz mniej.

Zdaniem popularyzatora wiedzy o przyrodzie i dziennikarza Adama Wajraka bocianów jest coraz mniej. Gdy dwa lata temu liczono ptaki, było ich 50 tys. par w Polsce. W zeszłym roku przyleciało ich bardzo mało. W tym roku także nie wygląda to najlepiej.

Winna jest drastycznie zmniejszająca się ilość pożywienia. Ptakom ludzie budują platformy i gniazda, ale wypalają łąki. W ten sposób niszczą naturalny pokarm bocianów i innych ptaków.

Warto wiedzieć, że w rejon Karkonoszy bociany przylatują najpóźniej, a bocianich par jest tu stosunkowo najmniej w Polsce. Chyba najpopularniejsze gniazdo znajduje się od lat przy restauracji „Nad Stawami” w Podgórzynie. Janina Podgórna, właścicielka lokalu, czeka na przylot miłych i skrzydlatych gości.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group