Środa, 10 sierpnia
Imieniny: Borysa, Wawrzyńca
Czytających: 6886
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Błysnęli wiedzą o Jeleniej Górze

Piątek, 14 marca 2008, 14:00
Aktualizacja: 17:04
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Błysnęli wiedzą o Jeleniej Górze
Fot. TEJO
Kilkudziesięciu gimnazjalistów sprawdziło w piątek, co wie o swoim rodzinnym mieście. Wszystko dzięki pomysłowi nauczycielek historii, które zaproponowały młodzieży konkurs dotyczący znajomości faktów z przeszłości stolicy Karkonoszy.

Kto zaprojektował gmach Teatru Jeleniogórskiego, kiedy powstała pierwsza rafineria cukru, kim był właściciel Jeżowa Sudeckiego, jakie wyznania reprezentowali dawni jeleniogórzanie – z takimi, między innymi, zagadnieniami musieli uporać się młodzi ludzie, którzy interesują się historią.

Wycieczkę w przeszłość Jeleniej Góry połączoną ze współzawodnictwem zafundowały dziewczętom i chłopcom Agnieszka Uruska i Anna Wiśniewski, nauczycielki historii Gimnazjum nr 4 w Jeleniej Górze. Tłem zmagań jest obchodzony właśnie jubileusz 900-lecia założenia miasta.

Kłopoty z poprawnymi odpowiedziami były, bo i pytania nie należały do łatwych. Opierały się głównie na nazwiskach, faktach i datach, o których na lekcjach historii mówi się rzadko lub wcale. Uczniowie musieli samodzielnie przygotować się do zmagań.

Do finału – po eliminacjach pisemnych – dostało sześć osób. Triumfował Mateusz Mielniczuk z Gimnazjum nr 1. – Lubię historię. W przygotowaniach do konkursu korzystałem z książki o Jeleniej Górze oraz wiadomości z Internetu – powiedział nam laureat nie ukrywając, że z historią nie zamierza jednak wiązać przyszłości. – Wolę przedmioty ścisłe, matematykę i fizykę – dodał.

Drugie miejsce wywalczyła Maja Przybycień z Gimnazjum nr 4, a trzecie – Justyna Oziom z „jedynki”. Na pozostałych miejscach sklasyfikowani zostali Maciej Mysona, Laura Frenczko oraz Kamila Zieleniewicz. Wszyscy uczestnicy konkursu dostali nagrody i upominki. Na pewno będą też bardzo dobre i celujące oceny z historii. Ważne, że z regionalnej, bo temat ten często w szkołach traktowany jest po macoszemu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group