Piątek, 31 marca
Imieniny: Balbiny, Beniamina
Czytających: 11084
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powiat: Bliżej do likwidacji KSWiK

Czwartek, 25 lutego 2021, 8:03
Autor: WAC
Powiat: Bliżej do likwidacji KSWiK
Fot. WAC
To ważny krok w kierunku zakończenia działalności Karkonoskiego Systemu Wodociągów i Kanalizacji. W ostatni wtorek (23.02) na nadzwyczajnym zgromadzeniu wspólników spółki zajmującej się gospodarką wodno - ściekową w kilku podkarkonoskich gminach została podjęta uchwała intencyjna o jej rozwiązaniu.

Za rozwiązaniem spółki głosowali burmistrzowie i wójtowie: Piechowic, Szklarskiej Poręby, Podgórzyna oraz Mysłakowic. Przeciw była tylko burmistrz Kowar. Teraz na temat podziału KSWiK wypowiedzą się rady gmin udziałowców. Na podjęcie uchwał w tej kwestii mają czas do 30 kwietnia. Po tym terminie odbędzie się kolejne nadzwyczajne zgromadzenie wspólników, które podejmie uchwałę o wybranym trybie podziału majątku spółki. Rozpoczęcie podziału pasywów i aktywów spółki rozpocznie się jeśli minimum cztery z pięciu rad gmin - udziałowców wyrażą

Do tarć w gronie udziałowców - gmin KSWiK - u dochodziło od jakiegoś czasu, a dotyczyły one głównie zakresu inwestycji prowadzonych na terenie działania spółki. Iskrą zapalną, która doprowadziła do złożenia wniosku o rozwiązanie KSWiK było nie podjęcie wobec sprzeciwu Podgórzyna i Piechowic skutecznej uchwały o zaciągnięciu pożyczki w wysokości 22 milionów złotych na modernizację oczyszczalni ścieków w Szklarskiej Porębie. Te same dwie gminy uzyskały też zgodę na wszczęcie procedury wyjścia ze spółki. Zdaniem części samorządowców głosujących za rozwiązaniem spółki - te zdarzenia pokazują, że dotychczasowy model współpracy w ramach KSWiK się wyczerpał.

Karkonoski Związek Wodociągów i Kanalizacji powstał kilkanaście lat temu. Do najważniejszych zadań tej spółki należy: zarządzanie posiadaną infrastrukturą wodociągową i kanalizacyjną, prowadzenie działalności wodno-ściekowej w gminach: Kowary, Mysłakowice, Podgórzyn, Szklarska Poręba i Piechowice oraz wdrażanie działalności inwestycyjnej, w tym pozyskiwanie środków pozabudżetowych na dalsze przedsięwzięcia. W dniu 31.07.2006 r. gminy: Kowary, Mysłakowice, Podgórzyn oraz Szklarska Poręba dokonały przeniesienia prawa własności posiadanej infrastruktury (obiektów i urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych) na rzecz KSWiK – u. Przeniesienia prawa własności dokonał również piąty wspólnik Związek Gmin Karkonoskich. W 2009 roku do spółki przystąpiła gmina Piechowice.

Twoja reakcja na artykuł?

25
78%
Cieszy
2
6%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
3%
Złości
4
13%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy pensje prezydentów miast, burmistrzów i wójtów są adekwatne do wykonywanej przez nich pracy?

Oddanych
głosów
376
Tak, to odpowiedzialna praca
15%
Dostają trochę za dużo
21%
Dostają o wiele za dużo
33%
To oburzające ile zarabiają
31%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group