Piątek, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 8467
Zalogowanych: 20
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Bitwa pod Somossierą w Karkonoskim

Czwartek, 5 sierpnia 2010, 9:09
Aktualizacja: 9:09
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Bitwa pod Somossierą w Karkonoskim
Fot. MK
Szkice do jednej z niedokończonych panoram słynnego batalisty Wojciecha Kossaka będzie można od jutra oglądać w salach Muzeum Karkonoskiego.

Bitwa pod Somossierą (30 listopada 1808 roku) była jedną z ważniejszych batalii armii napoleońskiej. Utorowała Napoleonowi drogę do Madrytu i przyczyniła się do sukcesów w hiszpańskiej kampanii cesarza. Zwycięstwa by nie było, gdyby nie polscy szwoleżerowie pod wodzą Jana Leona Kozietulskiego.

Bitwa rozbudziła wyobraźnię twórców. Powstało wiele mitów, które stały się źródłem inspiracji artystów malarzy, literatów, a w późniejszym czasie - filmowców. W ten nurt „wpisał się” także Wojciech Kossak (1856 – 1942) przedstawiciel malarstwa monumentalnego i batalistycznego, współautor, między innymi Panoramy Racławickiej), który miał tez w planach wykonanie panoramy Bitwy pod Somossierą. Pomysłu nie zrealizował. Zachowały się jedynie cztery szkice, które zostaną wyeksponowane w Muzeum Karkonoskim.

Zgromadzone eksponaty pochodzą, między innymi, z Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. Wernisaż wystawy – w piątek (6 VIII) o godz. 16.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group