Czwartek, 25 czerwca
30°C Jelenia Góra
CZYTAJ RÓWNIEŻ
Aktualności Kurtyna wodna w centrum Jeleniej Góry i w Cieplicach 112 Kolizja na Karola Miarki Inwestycje Wodnik ma pieniądze na odbudowę oczyszczalni Aktualności Szybkie zdjęcia bez wychodzenia z urzędu Kilometry KD Retro wraca na trasę Jelenia Góra – Karpacz Wiadomości z miasta Prezydent Jeleniej Góry z wotum zaufania i absolutorium Edukacja Zmarła Jadwiga Dąbrowska Kryminał Groził śmiercią kobiecie i dzieciom Uzdrowisko Cieplice Nowość w Uzdrowisku Cieplice – kąpiel perełkowa w basenie termalnym Aktualności Wyrobiska Góry Wapiennej skrywają historię sprzed wieków Pogoda Popadało mało, a zniszczenia duże Aktualności Złoto dla KANS! Kuba Smolarek najlepszy w Gdańsku Piłka nożna Karkonosze z nowym trenerem Pogoda Balon nad Jelenią Górą. Tak wygląda pierwszy dzień lata z góry 112 Samochodem w drzewo Sport Ala ogrywa starsze koleżanki Aktualności Setki podpisów Inwestycje Powódź zostawiła ślady. Trwa odbudowa szkoły Kultura, rozrywka Roztańczona Noc Świętojańska pod Chojnikiem. Muzyka i magia do późnej nocy Aktualności Koncert Leniwca w Szwajcarce
reklamy

Bilans sześciu miesięcy

Audio

Czytaj na głos

Autor: artykuł sponsorowany 3 min czytania

O ile budżet uchwalony Jeleniej Góry na rok 2011 przewidywał 359,3 mln złotych, to już po pół roku zwiększył się o prawie 22,5 mln zł, do kwoty 381,7 mln zł. Czy to jest miara sukcesu?

reklamy
reklamy

- Budżet jest reguły najbardziej wyrazistym obrazem pracy samorządu – powiedział Marcin Zawiła, Prezydent Jeleniej Góry. – Systematycznie analizujemy wszelkie jego aspekty, standardy życia mieszkańców, w każdym przekroju – komunikacji, usług komunalnych, estetyki, oświaty, itp. zawsze są pochodną możliwości finansowych. A do tego trzeba dodać umiejętność optymalnego wykorzystania korzystnych trendów.

- Nie ma w tym chyba specjalnej filozofii. Ile się zbierze z podatków, albo pożyczy – tyle jest do wydania. I to wszystko…

- Otóż nie – mówi Marcin Zawiła. – A minione półrocze jest tego najlepszym przykładem. Pozyskaliśmy w 6 miesięcy dodatkowo ponad 16 milionów złotych. To są pieniądze, których nie planowano początkowo, a dzięki intensywnym poszukiwaniom źródeł, mamy je „poza planem”.

- I dotyczą…?

- Prawie 10,2 mln – to subwencja drogowa na budowę obwodnicy południowej w I etapie, tj. na budowę węzła Grabarów z obiektami inżynierskimi i dojazdami oraz na budowę estakady i wiaduktu nad torami kolejowymi – informuje Prezydent Jeleniej Góry. Na przebudowę ulicy Karola Miarki otrzymaliśmy dofinansowanie w kwocie ponad 2 mln zł, i to są pieniądze na poprawę stanu i rozbudowę sieci dróg. Ale udało się – kontynuuje Marcin Zawiła – zdobyć środki na przeróżne inne zadania, w różnych sferach, ale niezbędnych dla poprawy jakości bytu Jeleniogórzan.

To znaczy?

- Na pokrycie kosztów utworzenia lub modernizacji szkolnych placów zabaw i zakup pomocy dydaktycznych w ramach programu „Radosna Szkoła” – 581 tys. zł, na dofinansowanie adaptacji i wyposażenia budynku przy ul. Różyckiego 21 w celu utworzenia dodatkowo 30 miejsc opieki nad małymi dziećmi – 143 tys. zł. Na projekt realizowany w klasach I – III szkół podstawowych – „Kalejdoskop szans – kalejdoskop możliwości” – ponad 350 tys. zł. Tyle w oświacie. Na pomoc materialną o charakterze socjalnym dla niezamożnych mieszkańców miasta – prawie pół miliona, na realizację programu „pomoc państwa w zakresie dożywiania” – prawie 400 tys. zł. Na projekt – „Postaw na siebie”- realizowany przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej – ponad milion złotych. To w sferze opieki socjalnej. Dla bardziej przedsiębiorczych uzyskaliśmy dofinansowanie projektu „Jelenia Góra – dobre miejsce dla przedsiębiorców”, na przygotowanie terenów inwestycyjnych – ponad 500 tys. zł. Z myślą o zimowych feriach przygotowujemy się do stworzenia kolejnego „białego orlika”, tym razem przy SP 13. Na to otrzymaliśmy 300 tys. zł. „Orlik” będzie kosztował zdecydowanie więcej, ale łatwiej nam będzie go zbudować przy tym wsparciu. Uzyskaliśmy też sporo pieniędzy od prywatnych sponsorów, m.in. na dofinansowanie imprez rowerowych, albo z przeznaczeniem dla klubów sportowych.

Czy to znaczy, że w sprawach finansowych możemy być spokojni o przyszłość?

- Im więcej pozyskujemy pieniędzy, tym więcej pojawia się potrzeb – mówi Marcin Zawiła – ale tym szersze mamy możliwości ich zaspokajania. Nie sądzę, by w jakimkolwiek mieście świata ktokolwiek powiedział, że ma dość pieniędzy, szczególnie dlatego, że samorządy lokalne muszą równolegle dbać o rozwój przedsiębiorczości, myśląc o coraz większych wpływach z podatków CIT i PIT w kolejnych latach, ale nie zapominać o tych, którzy z różnych powodów nie są w stanie zadbać o siebie. Musimy więc finansować sprawy socjalne, programy ochrony zdrowia, poprawiać stan bazy oświatowej, interesować się rekreacją, kulturą. Nie ma takich zadań, które można „odłożyć na później”, stąd pracownicy Urzędu, odpowiedzialni za analizowanie możliwości pozyskiwania pieniędzy pozabudżetowych mają nieustannie sporo zajęcia i – jak widać po efektach pierwszego półrocza – radzą sobie nieźle.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

reklamy

Ogłoszenia

Zobacz więcej ogłoszeń Więcej
KSIĘGOWA / KSIĘGOWY Spółka ENERGOBEST z siedzibą w Jeleniej Górze zatrudni na stanowisko: Księgowa / Księgowy z doświadczeniem oraz znajomością programu Comarch Optima.… Praca na dachu Firma o ugruntowanej pozycji na rynku zatrudni dekarza z doświadczeniem. Praca na stałe, gwarancja zatrudnienia przez cały rok. Umowa o pracę. Tylko … Pokojowa na sezon Jelenia Góra Poszukujemy pokojowej do Pałacu Paulinum w Jeleniej Górze. 📅 Praca do 30 września 📄 Umowa zlecenie 🕒 Elastyczny grafik Zainteresowane osoby p…

Skomentuj

Komentarze są dostępne dla zalogowanych użytkowników.

Nie ma jeszcze komentarzy.

reklamy
TikTokowa Jelonka