Środa, 1 lutego
Imieniny: Ignacego, Seweryna
Czytających: 7730
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

SZKLARSKA PORĘBA: Bieg Piastów, czyli wielkie wyzwanie

Piątek, 5 marca 2010, 8:06
Aktualizacja: Sobota, 6 marca 2010, 7:56
Autor: Karolina
SZKLARSKA PORĘBA: Bieg Piastów, czyli wielkie wyzwanie
Fot. dtp
Nadchodzący weekend upłynie pod znakiem 34. Biegu Piastów, który na trasy Polany Jakuszyckiej przyciągnie w tym roku ponad cztery tysiące zawodników z 24 krajów świata. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc parkingowych apeluje się do kibiców, aby w ten weekend skorzystali z bezpłatnych przewozów autobusowych.

Dla organizatorów będzie to ostatni sprawdzian przed ogłoszeniem przyznania Szklarskiej Porębie organizacji zawodów Pucharu Świata. To także wielkie wyzwanie logistyczne. Już od dziś mogą wystąpić utrudnienia w ruchu na krajowej „trójce” trasie Szklarska Poręba – Jakuszyce i w Jakuszycach. Kłopot sprawiły też nocne opady śniegu, które znacznie pogorszyły warunki jazdy.

Organizator przygotował parkingi, przy których służbę będą pełnić policjanci. Głównie są to parkingi dla autobusów i pojazdów zawodników. Pozostałe osoby będą parkować w miarę wolnych miejsc na parkingach i na jezdni wzdłuż drogi krajowej nr 3 – informuje podinsp. Edyta Bagrowska z policji.

Policjanci spodziewają się sporych kłopotów zwłaszcza z powodu ruchu samochodów ciężarowych. – Będziemy rozładowywać ewentualne zatory – zapowiada E. Bagrowska. – Nie pozostawiajcie pojazdów na drodze w sposób nieprzemyślany i zagrażający bezpieczeństwu. Takie samochody będą usuwane na koszt właścicieli – ostrzega kierowców policja. Apeluje też, aby nie zostawiać w autach cennych przedmiotów.

Do Jakuszyc przyjadą tłumy dopingujący ludzi oraz ekip telewizyjnych, radiowych i fotoreporterów. Z dworca PKS w Szklarskiej Porębie co 30 minut będą wahadłowo kursowały bezpłatne autobusy dla zawodników i kibiców. W sobotę i niedzielę od 7.00 do 18.00 będzie można spokojnie dojechać i wrócić z Polany Jakuszyckiej. Ci, którzy zdecydują się jednak na podróż samochodem, będą musieli się pośpieszyć, ponieważ parkingi szybko zostaną zapełnione.

Bieg Piastów jest najstarszą i największą imprezą narciarstwa biegowego w Polsce. Z roku na rok zawody cieszą się coraz większą popularnością. Od czerwca 2008 r. BP jest członkiem Światowej Ligi Narciarskiej Biegów Długodystansowych WORLDLOPPET. Oznacza to promocję imprezy i miasta w internecie oraz wydawnictwach, poświęconych narciarstwu biegowemu na całym świecie. Wieloletnia praca organizatorów została doceniona w 75. Plebiscycie Przeglądu Sportowego, gdzie Bieg Piastów zdobył tytuł Najlepszej Imprezy Masowej Roku 2009.

Ogromny sukces Justyny Kowalczyk, zdobywczyni olimpijskiego złota, to kolejny powód wzrostu zainteresowania wokół samej imprezy, jak i narciarstwa biegowego na co dzień. Na liście startowej, oprócz Polaków i Czechów znaleźli się zawodnicy z Norwegii, Finlandii, a nawet z Ameryki i Japonii. Do Szklarskiej Poręby z kraju kwitnącej wiśni przyjedzie łącznie 10 zawodników. Wśród nich będzie pan Minoru Matsujama, który pobiegnie na 50 km, a jego żona i syn na 26 km. Kolejnym ważnym gościem podczas 34. Biegu Piastów będzie premier Estonii Ansip Andrus, zamierzający pokonać dystans 50-kilometrowy.

Na sobotę 6 marca zaplanowano biegi stylem klasycznym (50 i 26 km), a następnego dnia stylem dowolnym (50 i 30 km). Nowością jest to, że dystans 50 kilometrów zostanie rozegrany w dwóch różnych stylach. Trasę tegorocznego Biegu Piastów przesunięto w kierunku Szklarskiej Poręby. Nowy odcinek wytyczono w rejonie schroniska Chatka Robaczka na Białej Dolinie. Nie trzeba jechać aż do Jakuszyc, żeby kibicować zawodnikom podczas biegu. Wystarczy pojawić się w okolicach schroniska, gdzie będzie zorganizowany jeden z punktów żywieniowych. Sobotnie i niedzielne starty zaplanowano na godz. 10.00, natomiast rozpoczęcie dekoracji poszczególnych zwycięzców odbędzie się ok. 13.00.

Gościem specjalnym 34. Biegu Piastów będzie prezes PZN, Apoloniusz Tajner. To on najprawdopodobniej oficjalnie ogłosi, że w Szklarskiej Porębie - Jakuszycach zostaną zorganizowane zawody Pucharu Świata. Władze miasta decyzję Międzynarodowej Federacji Narciarskiej wiążą z szansą dla Szklarskiej Poręby na wielką promocję. Tysiące zawodników z całego świata pojawi się wówczas na Polanie Jakuszyckiej, a my będziemy mieli okazję obserwować ich sportową rywalizację. Jest o co walczyć, ponieważ to w mieście pod Szrenicą biegacze będą nocować w hotelach i pensjonatach, odwiedzać restauracje i kawiarnie oraz kupować pamiątki w miejscowych sklepach. Czy Szklarska Poręba i Jakuszyce otrzymają taką szansę? Wszystko okaże się podczas tego weekendu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1030
Tak
21%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group