Piątek, 30 września
Imieniny: Hieronima, Zofii
Czytających: 6558
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolny Śląsk: Biblioteka na piątkę

Środa, 13 kwietnia 2005, 0:00
Aktualizacja: Sobota, 21 stycznia 2006, 11:32
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
Wyróżnienie generalnego konserwatora zabytków dla Świdnicy.

Zabytkowy klasztor Cystersów, zaadaptowany na miejską bibliotekę, jest jedynym obiektem w województwie, który został laureatem tegorocznej edycji konkursu generalnego konserwatora zabytków. Od tamtego roku świdnicki samorząd remontuje i adaptuje XVIII-wieczny budynek na miejską książnicę.
Prace pochłonęły 7 mln złotych. Dzięki temu udało się odnowić zabytkowe sztukaterie, kamienne portale. Zabytkowy charakter budynku został zachowany, ale jednocześnie został on wyposażony w nowoczesny sprzęt: windy, wentylację dbającą o odpowiednią wilgotność i temperaturę w pomieszczeniach.
Do konkursu Świdnicę zgłosiła Barbara Nowak-Obelinda, kierownik wałbrzyskiej delegatury wojewódzkiego konserwatora zabytków.
– To jedna z największych inwestycji samorządowych w kraju, w cennym zabytku, gdzie nie tylko na zewnątrz, ale i wewnątrz zachowało się sporo historycznych elementów
– mówi Barbara Obelinda.
Do budynku biblioteka nie przeprowadzi się wcześniej niż w wakacje. Trwają jeszcze przetargi na wyposażenie. Znajdzie tu miejsce 261 tysięcy woluminów.
Świdnica jest w czołówce, jeśli chodzi o czytelnictwo. W tym 61-tysięcznym mieście aż 15 tysięcy osób wypożycza książki.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group