Czwartek, 17 czerwca
Imieniny: Alberta, Laury
Czytających: 6515
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Biało–czerwone święto. Trzecioklasiści o trzecim Maja

Sobota, 30 kwietnia 2011, 7:19
Aktualizacja: Niedziela, 1 maja 2011, 7:32
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Biało–czerwone święto. Trzecioklasiści o trzecim Maja
Fot. TEJO
W przeddzień długiego weekendu uczniowie klas trzecich Szkoły Podstawowej nr 10 im. Skłodowskiej–Curie udowodnili, że nieobca jest im wiedza o historii Ojczyzny i o wydarzeniach sprzed 220 lat, których rocznicę będziemy obchodzili w najbliższy wtorek.

W przedstawieniu pełnym patriotycznych treści podanych w sposób przystępny, a zarazem ciekawy, dziewczęta i chłopcy z SP nr 10 pokazali młodszym koleżankom i kolegom powody, dla których trzeci dzień maja jest świętem państwowym. Trzecioklasiści przedstawili kilka scenek nawiązujących do tła uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Była więc mowa o rozbiorach oraz o wcześniejszych imperialnych ciągotach otaczających Polskę krajów. Dzieci mówiły o wadze prawa stanowionego: majowa konstytucja była drugą po amerykańskiej ustawą zasadniczą na świecie. I choć krótko po jej uchwaleniu przez Sejm Czteroletni nasza ojczyzna zniknęła na przeszło 120 lat z mapy Europy, niemniej jednak Konstytucja 3 Maja pozostała do dziś symbolem tamtych czasów i dążeń niepodległościowych Polaków.

– Nauczmy się Polski na pamięć – apelowały dzieci przedstawiając poetycki opis każdej z liter składających się na nazwę naszego kraju. Do tego – wiązanka pieśni patriotycznych nawiązujących do przypadającego w nadchodzący wtorek święta, choćby „Witaj Majowa Jutrzenko”. Nie zabrakło także podniosłej „Roty”.

Biało-czerwony apel – nagrodzony oklaskami przez najmłodszą publiczność – wprowadził już wczoraj świąteczną atmosferę. 2 maja obchodzony będzie Dzień Flagi Państwowej, zaś dzień później – 220. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz

komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group