Sobota, 26 września
Imieniny: Łucji, Justyny
Czytających: 5897
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Bezzasadne wezwania powinny być karane?

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 29 lutego 2020, 0:26
Aktualizacja: 0:30
Autor: Jelonka.com & TV Dami
Dyspozytorzy pogotowia ratunkowego, także w Jeleniej Górze, otrzymują wezwania karetki, jak się potem okazuje, bezzasadnie. W tym czasie ktoś może naprawdę pilnie potrzebować pomocy medycznej. Czy za takie bezzasadne wezwania powinny być kary finansowe? O to pytaliśmy w programie „Maraton subiektywności”.

Twoja reakcja na artykuł?

8
53%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
7%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
6
40%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (27) Dodaj komentarz

~kościelny 29-02-2020 13:44
Jak zwykle ludzie bezmyślnie odpowiadają na nieprzemyślane pytania,należy jeszcze określić kiedy wezwanie karetki jest bezzasadne.
~Boss 29-02-2020 15:34
Jesteś po operacji nie możesz chodzić dostajesz gorączki 39 stopni gdzie masz zadzwonić bo dla pogotowia gorączka to 40 stopni,druga sprawa potrzebujesz zmiany opatrunku gdzie masz zadzwonić ,potrzebujesz wizyty u lekarza gdzie masz zadzwonić w tym poj...nym kraju nie ma żadnego sytemu monitorowania pacjentów leżących w domach po ciężkich zabiegach,operacjach ,amputacjach,nie ma żadnych pielęgniarek środowiskowych są oczywiście z nazwy zgłasza się do Ciebie taka wesoła pani po kilku miesiącach jak już dana osoba nie potrzebuje pomocy albo nie żyje ,dla większości ludzi służba zdrowia to SOR albo kolejka pod gabinetem lekarza pierwszego kontaktu grypa ,uraz kilka dni dwa tygodnie i zapominamy a tak na prawdę tysiące ludzi leży po domach skazanych na powolne umieranie którymi nikt się nie interesuje nawet jak masz pieniądze to Cię wydoją światowej klasy specjaliści z Jeleniej Góry bezmózgi i konowały w autach za kilkaset tysięcy które trzeba spłacać a każda ofiara to żyła złota
~kościelny 29-02-2020 19:24
do: ~Boss (15:34)
Ale za to państwo za pośrednictwem ZUS-u grabi każdego człowieka pracującego w tym kraju!
~Danuta Glinda 2-03-2020 21:06
do: ~Boss (15:34)
To powinno byc faktem objazdowe labolatorium do pobierania do badan probek krwi,moczu etc.etc.Wozi sie chorych ,starych po labolatorium to skandal to samo dotyczy objazdowych uslug lekarskich u osob chorych ,a ze tego nie ma to tylko brak kreatywnosci Ministerstwa Zdrowia .Moze po prostu wprowadzic na naszym terenie tego typu uslugi. Zycze duzego zdrowia dla wszystkich.
~18 sqandal 1-03-2020 8:46
…. a dlaczego karac , czy ja jestem lekarzem żeby wiedzieć czy wezwanie jest zasadne czy nie . Od tego jest lekarz i za to mu placą a te ludzie co się tu wypowiadaj to chyba nigdy nie potrzebowali pomocy medycznej . Jest nagła choroba czy złe samopoczucie od tego jest pogotowie i ………… i KROPKA !!!
~No, tak 1-03-2020 16:47
Ktoś się zwija z bólu to ma przyjechać na SOR i czekać kilka godzin? Od tego jest pogotowie ratunkowe i ratownicy, którzy na wstępie udzielają niezbędnej pomocy. Nie jesteśmy lekarzami, by stwierdzić, czy objawy zagrażają naszemu życiu czy nie.
~Boss 1-03-2020 20:26
do: ~No, tak (16:47)
Nie masz się co przejmować brakiem wiedzy lekarze w Jeleniej Górze też jej nie mają jedyni w służbie zdrowia w tym mieście z jakimkolwiek pojęciem to ratownicy medyczni i pielęgniarki
~ 1-03-2020 18:39
Jeżelii czujesz drętwienie lewej ręki, jeżeli drętwiej ci lewa str . szczęki i na dodatek cię coś za mostkiem ściska , to dzwoń na pogotowie !Zewsząd takie zalecenia ! A jeśli się okaże,że to ciśnięcie za mostkiem to tylko gazy, a szczęka i ręka to tylko bóle kulszowe to co ?
~` 1-03-2020 21:00
Oj tam niedlugo przyjdzie program korona i zredukuje populacje i wszystkim bedzie lezej.
komentarz usunięty
~ot co 2-03-2020 10:55
odpowiedź na usunięty komentarz
A zacznie od ciebie.
~bra janek 2-03-2020 6:49
Moja ciotka obłożnie chora zadzwoniła na pogotowie żeby jej księdza przywieźć ,bo chciała się wyspowiadać.I TO jest jak najbardziej zasadne wezwanie....
~No, tak 2-03-2020 18:27
do: ~bra janek (6:49)
Nudzisz się, czy piszesz takie brednie tylko po to, by pokazać, że masz sieczkę w głowie?
~BRZECHOTNIK 2-03-2020 23:13
Moje pytanie brzmi: KTO jest w stanie stwierdzić które wezwanie jest bezzasadne? Od tego należy zacząć tę dyskusję.
~olo 3-03-2020 16:41
Karać! Karać śmiercią i będzie po problemie. Tu nie Leśna tylko Jelenia Góra!
~hop krzynkę piwa dla nosacza 4-03-2020 10:25
Dlatego należy pic na umór. Pijany ma pierwszeństwo !!
~No, tak 4-03-2020 13:14
do: ~hop krzynkę piwa dla nosacza (10:25)
Pijany ma pierwszeństwo, jak jest w izbie wytrzeźwień. Jeśli ktoś znajdzie człowieka na ulicy, to mają go w czterech literach.
~ktosiowa 4-03-2020 12:07
Osoby które nie są lekarzami i nie znają się na objawach poważnych chorób i sytuacjach zagrażających życie nie są w stanie określić czy dany przypadek jest zagrażający życiu. Z góry widząc osobę która prosi o pomoc bo się bardzo źle czuje czy widząc kogoś w bardzo złej sytuacji - instynktownie wzywamy pogotowie. To jest chore. Strach w ogole isc do lekarza czy gdziekolwiek. Strach wzywać pomoc.... Strach życ...
~No, tak 4-03-2020 13:18
do: ~ktosiowa (12:07)
Tak, strach żyć. Oto wydarzenie z dnia wczorajszego opisujące dramatyczne podejście ratowników medycznych do człowieka wymagającego niezwłocznej interwencji. Napisałam o tym do redakcji. "Przy kwiaciarni na Różyckiego leżał zakrwawiony mężczyzna, starszy człowiek. Zostało wezwanie pogotowie, po pół godziny czekania ponowny telefon na numer alarmowy, było dzwonione do promedu z prosba o pomoc i na policje, znieczulica wszedzie. Pogotowie przyjechało po 40 minutach. Facet cały czas leżał w deszczu na błocie. Kleczalam przy nim A on mówił, że zaraz umrze i żebym powiedziała jego żonie, że bardzo ją kochał. Cały czas mi dziękował. Przyjechało pogotowie, od razu zaczeli się drzec, że facet jest pijany i że spotkamy się w sądzie bo niesłusznie wezwalam pogotowie. Ja od niego alkoholu nie wyczulam. Facet telepal sie z zimna. Gdzieś z tłumu krzyczała kobieta, że to jej sąsiad i że ma tętniaka i jest bardzo schorowany. A sanitariusze Wrzucili mężczyznę do karetki jak śmiecia. Kazali mi zostać na miejscu bo chcieli wzywać na mnie policję. Wyzywali mnie od GNOJÓW i kazali mi zamknąć mordę. Bardzo chętnie bym porozmawiała z z tą policja, ale Musiałam iść do szkoły po dziecko. Wracając widziałam tylko jak odjeżdżają, a policja się nie zjawiła. Po tej sytuacji zrozumiałam tylko, że jak ktoś się przewróci na chodniku to może umrzeć wśród tłumu ludzi bo pogotowie zwyczajnie odmawia ratowania takich ludzi. Z góry oceniają, że każdy jest napity. Czyli, że co? Jeśli pił to znaczy że musi umierać na ulicy, takiemu się pomoc nie należy?! Do tej pory cała aż się trzese nerwów."
~BRZECHOTNIK 4-03-2020 20:50
do: ~No, tak (13:18)
Bardzo dobrze, że opisałaś tak dokładnie to okropne zdarzenie. Ono wymaga nagłośnienia. Po takich doświadczeniach człowiek uświadamia sobie jak mało znaczy w systemie. A właściwie... NIC nie znaczy. Żyjemy złudzeniami bo wokół nas rozbrzmiewa ciągła feta i fanfaronada o znaczeniu życia człowieka, w jego różnych aspektach. A tymczasem okazuje się, że człowiek jest jedynie przedmiotem - elementem do robienia kasy, ponieważ dzisiaj nie uczy się szacunku do drugiego człowieka, nie uwrażliwia się na siebie wzajemnie. Mam wrażenie, że jest to rodzaj samozagłady. W większości nie widzimy siebie, nie czujemy siebie, nie zwracamy na siebie uwagi, nie dbamy o siebie, ale za to SYSTEM ma się coraz lepiej. Komu, tak naprawdę, na nas zależy?
~No, tak 5-03-2020 13:13
do: ~BRZECHOTNIK (20:50)
Zdarzenie to opisała kobieta na portalu społecznościowym. Osobiście nie darowałabym draniom, dlatego postanowiłam to tutaj opublikować i mam nadzieję, że redakcja także coś z tym zrobi, a tych "ratowników medycznych" spotka należyta kara, tym bardziej, że są świadkowie zdarzenia, a oprócz tego rozmowa z dyspozytorem też jest nagrywana. Bulwersuje mnie, jak z łatwością stygmatyzuje się ludzi, mierzy jedną miarką, wyzywa od pijaków, kiedy Pani ta wyraźnie pisała, że od tego człowieka nie czuć było alkoholu. Wracał z zakupów, a ona pozbierała rozsypane produkty i włożyła z workiem do karetki. Nie mogę pojąć z jaką pogardą traktują ci pseudoratownicy taktują ludzi, którym mają obowiązek pomóc.
~BRZECHOTNIK 4-03-2020 20:49
Bardzo dobrze, że opisałaś tak dokładnie to okropne zdarzenie. Ono wymaga nagłośnienia. Po takich doświadczeniach człowiek uświadamia sobie jak mało znaczy w systemie. A właściwie... NIC nie znaczy. Żyjemy złudzeniami bo wokół nas rozbrzmiewa ciągła feta i fanfaronada o znaczeniu życia człowieka, w jego różnych aspektach. A tymczasem okazuje się, że człowiek jest jedynie przedmiotem - elementem do robienia kasy, ponieważ dzisiaj nie uczy się szacunku do drugiego człowieka, nie uwrażliwia się na siebie wzajemnie. Mam wrażenie, że jest to rodzaj samozagłady. W większości nie widzimy siebie, nie czujemy siebie, nie zwracamy na siebie uwagi, nie dbamy o siebie, ale za to SYSTEM ma się coraz lepiej. Komu, tak naprawdę, na nas zależy?
maniekjg 5-03-2020 16:01
A może by najpierw pan pytajnik określił co to znaczy " bezzasadne" ? Bo inaczej wywiad z dupy.
~No, tak 6-03-2020 17:13
do: maniekjg (16:01)
Z pewnością bezzasadne jest wzywanie pogotowia do osoby dorosłej/ dziecka z lekkim stłuczeniem itp. niezagrażającymi życiu objawami, lekką gorączką, objawami przeziębienia, z którymi można spokojnie udać się do lekarza pierwszego kontaktu lub skorzystać z możliwości wizyty domowej. Natomiast odmowa przyjazdu karetki lub celowe zwlekanie z wysyłaniem karetki przez dyspozytora do osoby po upadku, utracie świadomości; zemdleniu, napadzie padaczki..., gdzie nie wiemy, jakie obrażenia taka osoba rzeczywiście odniosła jest karygodne. Taka osoba powinna wylecieć z hukiem z pracy, podobnież "ratownicy medyczni", którzy traktują chorą osobę z góry i wmawiają wzywającemu ich człowiekowi, że to pijak, któremu żadna pomoc się nie należy.
~jazainteresowany 8-03-2020 14:29
"Zgodnie z zarządzeniem prezesa NFZ nr 72/2009/DSOZ z 3 listopada 2009r. w sprawie warunków zawierania umów w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna, pacjentom przysługują wizyty domowe w przypadku nagłego zachorowania i niemożności uzyskania porady w miejscu udzielania świadczeń przez lekarza" - czyli to lekarz z przychodni ma OBOWIĄZEK przyjechać i udzielić porady, wypisać receptę zwolnienie itp. Co miesiąc bierze za to pieniądze. Pogotowie niema recept, zwolnienia i bardzo często lekarzy. Trzeba zacząć od nich wymagać, bo tym to się już całkiem pracować nie chce. Dodzwonić się nie można, zareejstrować nie chcą, ale jak co miesiąc sianko za pacjenta na konto przychodzi to jakoś problemów z wykonaniem usług nie zgłaszają.
~anonim 8-03-2020 17:26
Moj ojciec chorowal na serce. Rano szedl do pracy i upadl, bo zrobilo mu sie slabo. Ludzie przechodzili obok i uragali- rano, a juz sie spil. po kilkunastu minutach resztkami sil poniosl sie i opierajac sie o plot doszedl do domu, ale za chwile trzeba bylo wzywac pogotowie. Zwyczajna obojetnosc przechodniow- zgroza
~aaa 10-03-2020 21:39
Nie jestem lekarzem, więc często nie mogę określić, czy moje wezwanie będzie zasadne czy nie. Niestety, dyspozytor często wywiera na człowieku presję i straszy karą za bezzasadne wezwanie. Z drugiej strony, grozi kara za nie udzielenie pomocy. Jeżeli będą kary to wielu ludzi, którzy naprawdę będą potrzebować pomocy może się jej nie doczekać.
~I LUJ ztym 12-03-2020 1:45
To jest zwykłe p...enie kotka za pomocą młotka. JAK I SKĄD OSOBA WZYWAJĄCA MA WIEDZIEĆ, CZY POWÓD JEST POWAŻNY? Chyba nie muszę tłumaczyć o co w tym chodzi. Oczywiście jeśli są to EWIDENTNE sprawy typu stłuczenie czy s...zka, można ukarać d...la. Ale większość sytuacji może być oceniona dopiero przez wezwane pogotowie. Choć i oni się mogą YEBNĄĆ NAWET NA SKALĘ ŻYCIA POSZKODOWANEGO. TAK WIĘC PROWADZENIE TAKICH AKCJI JEST POSTĘPOWANIEM d...lA.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group