Środa, 16 czerwca
Imieniny: Anety, Justyny
Czytających: 6389
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Bezrobocie. Źródła i sposoby na zmiany

Czwartek, 11 sierpnia 2011, 11:43
Aktualizacja: 11:44
Autor: Tekst sponsorowany
– Bezrobocie w Jeleniej Górze maleje… – Ale zbyt powoli! – powiedział Marcin Zawiła, Prezydent Jeleniej Góry. – Co miesiąc ok. 150 osób znajduje pracę, ale to nie jest tempo, którego oczekujemy.

To może trzeba intensyfikować proces ściągania inwestorów?
- Także – powiedział Marcin Zawiła – ale równie ważne są inne aspekty problemu bezrobocia. To nie jest aż tak proste – „więcej zakładów – mniej bezrobotnych w Jeleniej Górze”. Już teraz wielu pracodawców w mieście szuka pracowników w innych powiatach – kamiennogórskim, lwóweckim, czy lubańskim i – biorąc na siebie koszty transportu – zwozi ich do Jeleniej Góry, nawet do pracy zmianowej.
- A dlaczego?
- Powodów jest kilka, ale jednym z ważniejszych jest sprawa odpowiednich kwalifikacji. Czasy, kiedy „nie matura, lecz chęć szczera…’ się skończyły. Jeśli w Jeleniej Górze ma być mniej problemów na rynku pracy, to ludzie jej szukający muszą mieć odpowiednio wysokie kwalifikacje. I żeby skutecznie walczyć z bezrobociem, a w perspektywie kilku lat osiągać trwałe wyniki, to jest jedyna droga.

Miasto już zaczęło pracę w tej sferze. Konkretne firmy kojarzone są z konkretnymi szkołami. Firmy określają swoje potrzeby zatrudnienia, partycypują w kosztach urządzenia warsztatów szkolnych pod te potrzeby, niektóre nawet kierują swoich specjalistów do pracy dydaktycznej w tych warsztatach.

- To fundamentalne działanie – mówi Zofia Czernow, zastępca prezydenta miasta, odpowiedzialna m.in. za sprawy oświaty – ale przecież niezbędne i inne. O ile młodzież ma szanse świadomego wyboru, o tyle dorośli, którzy kiedyś przegapili, zlekceważyli swoje możliwości edukacyjne, albo po prostu – życie nie pozwoliło im na naukę, są w trudniejszej sytuacji. – Trudniejszej, ale i prostszej z drugiej strony – dodaje. – Oni są świadomi, że muszą się uczyć i najczęściej bardzo chcą się uczyć. Temu służy nasze Centrum Kształcenia Ustawicznego, które od września br. będzie pracować w obiekcie gimnazjum przy ulicy Sudeckiej.

- Co to jest – CKU?
- Najprościej – wyjaśnia Zofia Czernow – to szkoła publiczna dla dorosłych, która ściśle współpracuje z Powiatową Radą Zatrudnienia, mającą bieżące informacje o potrzebach rynku pracy. To pozwala nadążać za trendami, w odróżnieniu od szkół ponadgimanzjalnych, które na zmianę specjalizacji kształcenia muszą czekać 3 – 4 lata, bo przecież uczeń przyjęty do konkretnej klasy musi skończyć właśnie tę.

- Spośród jakich kierunków może wybierać kandydat do CKU?
- Przeróżnych – wyjaśnia Zofia Czernow. – Absolwenci szkół podstawowych i gimnazjów mogą kończyć w CKU 3-letnie licea, lub 4-letnie technika (ekonomiczne, handlowe, mechaniczne, budowlane, itp.). Absolwenci szkół zawodowych mogą być przyjęcie do 2-letnich liceów ogólnokształcących, lub 3-letnich techników uzupełniających (uzyskują wtedy – przyp. red. – uprawnienia technika handlowca, technika usług fryzjerskich, żywienia i gospodarstwa domowego, technologii żywności, czy kucharza. Absolwenci liceów i techników z kolei mogą zdobyć nowy zawód i uzyskać tytuł technika w 1,5 roku (np. technika bezpieczeństwa i higieny pracy, albo dwóch lat (archiwisty, rachunkowości, hotelarstwa, informatyki, logistyki i in.). Ale zakres możliwości jest szerszy, bo część kierunków może składać się z kilku specjalizacji, dla przykładu technik ekonomista może uzyskać specjalność marketingu, zarządzania zasobami ludzkimi, itp. Jeleniogórskie CKU kształci w 25 kierunkach.

- Ale kiedy ktoś jest w tzw. średnim wieku, to nauka już tak łatwo nie przychodzi…
- Przychodzi, zapewniam – mówi Z. Czernow. – Tym bardziej, że można wybrać między formą szkolną i „pozaszkolną”. Rozumiemy, że dorośli pracujący ludzie nie zawsze mogą codziennie chodzić do szkoły. Kształcimy w CKU w formie zaocznej. Ale i to nie każdemu odpowiada, więc wprowadziliśmy formę „e-learingową”. To znaczy, że ktoś uczący się nie musi przychodzić na wszystkie zajęcia, a w formie elektronicznej zyskuje wiedzę. W tej samej formie prowadzący zajęcia może sprawdzać jego postępy. JELENIOGÓRSKIE CKU JEST JEDYNĄ PUBLICZNĄ SZKOŁĄ W REGIONIE, KTÓRA WDROŻYŁA TĘ FORMUŁĘ. To rodzaj „edukacji na odległość”, która zyskuje popularność także wśród osób bardzo zapracowanych, którzy – już na poziomie szkoły wyższej – też chcą podnosić swoje kwalifikacje, bo postęp technologiczny w wielu dziedzinach tego wymaga, a korporacje nie zawsze godzą się na konwencjonalną naukę swoich pracowników.

- Uważam – powiedział Marcin Zawiła – że CKU może być dobrym sposobem i dla tych, którzy wiedzą, jaki zawód chcą wybrać, i dla tych, którzy się wahają. Ci drudzy powinni wcześniej skontaktować się z doradcą zawodowym, także współpracującym przy CKU. On ma najświeższe informacje o rynku pracy i zapotrzebowaniu na konkretne zawody, więc doradzi najlepiej. Sądzę, że właśnie CKU jest jednym ze sposobów na racjonalną walkę z bezrobociem, bo człowiek bez zawodu na rynku pracy staje się teraz bezbronny.

Centrum Kształcenia Ustawicznego – www.cku.jgora.pl oraz sekretariat@cku.jgora.pl
tel. 75-75-501-56

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group