Środa, 5 sierpnia
Imieniny: Mariana, Marii, Stanisława
Czytających: 5814
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Bezpieczeństwo przede wszystkim…

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 10 grudnia 2015, 15:15
Aktualizacja: 16:37
Autor: Org
Fot. Archiwum
Stowarzyszenie Inwalidów Wzroku w Jeleniej Górze rozpoczęło cykl spotkań na temat zagrożeń współczesnego świata, które coraz częściej pukają także do oddalonych aglomeracji miejscowości. W sali integracyjnej Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych na temat zagrożeń terrorystycznych rozmawiano z Mirosławem Bołociuchem, prezesem Stowarzyszenia Dżudżitsu, konsultantem ds. zwalczania terroryzmu i instruktorem sportów walki.

Podczas 2-godzinnego spotkania pan Mirosław przekazał wiedzę o źródłach prowadzących do terroryzmu. To właściwie zaczyna się od hajtu – wszechobecnej mowy nienawiści i tolerancji dla nieludzkich słów, które często wywołują nieludzkie czyny. Terroryzm to stosowanie przemocy, okrucieństwa w celu zastraszenia, zniszczenia przeciwnika dla wywarcia presji na społeczeństwo i władze, poruszenie opinii publicznej, wymuszenie ustępstw.

Spośród form terroryzmu możemy wyróżnić terroryzm ekonomiczny, ideologiczny, rasistowski, medialny, patologiczny, tzw. zbrojny oraz religijny - najgłośniejszy obecnie. Za akcjami terrorystycznymi różnych form stoją duże pieniądze, często o nieznanym pochodzeniu.

Jak należy zachować się w sytuacji zagrożenia? Po pierwsze należy mieć oczy otwarte - obserwować nietypowe zachowania osób, zwracać uwagę na pozostawione bez opieki pakunki, torby, przedmioty. Zaniepokoić nas powinny również parkujące samochody typu furgon w okolicach, gdzie zbierają się ludzie /kościoły, stadiony, etc./. Zawsze w przypadku wątpliwości lepiej powiadomić policję (tel. 997) podając miejsce i rodzaj ewentualnego zagrożenia, niż sprawę zbyć milczeniem.

Wiele pytań uczestników spotkania dotyczyło sposobu reakcji na sytuacje bezpośredniego zagrożenia. Należy bez paniki starać się oddalić od miejsca zagrożenia, nie porzucając swoich osobistych rzeczy, które mogłyby utrudnić pracę służbom interwencyjnym.

Należy oczekiwać przybycia służb interwencyjnych i wdrożenia profesjonalnych procedur, które mogą zapobiec nieszczęściu.

- Takie szkolenia będziemy prowadzić cyklicznie - mówi Mirosława Jośko z Zarządu SIW - ponieważ sytuacja osób niepełnosprawnych wzrokowo, słuchowo, ruchowo i mentalnie jest szczególnie trudna wobec wszelkich zagrożeń.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~ 10-12-2015 15:38
a co to jest dżudżystu?
~lol lol lol 10-12-2015 18:05
Co to jest hajtu? A może haiku? ;D
~zaboberek 10-12-2015 20:41
Czyżby chodziło autorowi i przysłowie:"Pragnie jak kania dżdżu?Ha ha ha
~mundur 10-12-2015 22:09
jakim MIrek jest konsultantem ds. terroryzmu? czyim? skąd? jakie ma doświadczenie? nie dajcie sie ogłupić ludzie...
~gluś 11-12-2015 9:22
temat znany od lat i zapewne wszystkie instytucje oraz urzędy mają opracowane stosowne procedury w tym zakresie, często przecież słyszymy w mediach że odbywają się specjalne prewencyjne akcje sprawdzające jak w praktyce te procedury się sprawdzają i jak sprawnie współdziałają ze sobą poszczególne służby

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group