Środa, 10 sierpnia
Imieniny: Borysa, Wawrzyńca
Czytających: 3136
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Bezcenne znaleziska!

Czwartek, 24 stycznia 2019, 7:48
Aktualizacja: Sobota, 26 stycznia 2019, 14:02
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Bezcenne znaleziska!
Fot. Przemek Kaczałko
Przy inwestycjach w zabytkowe obiekty często zarządcy zastanawiają się, czy w przeszłości ktoś pozostawił "kapsułę czasu". Jak się okazało, ostatnie tygodnie przyniosły dwa bezcenne znaleziska odnalezione w trakcie termomodernizacji Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych oraz remontu Ratusza.

W Zespole Szkół Rzemiosł Artystycznych odnaleziono butelkę, w której znajdowała się kartka z nazwiskami pracowników budujących obiekt w 1901 roku – tu warto wspomnieć, że budynek został oddany do użytku w 1902 roku. Wśród artefaktów był też skrawek gazety z 1898 roku.

W trakcie remontu Ratusza mieliśmy podobne znalezisko – powiedział na konferencji prasowej Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry – prezentując bilet „wszyscy walczymy z analfabetyzmem” oraz bon o wartości 50 zł z podobnych hasłem.
Znalezisko ma dla nas dużą wartość sentymentalną. Nawet korek z butelki nawiązuje do loga szkoły – to zupełny przypadek – mówiła Anna Szydłowska-Robak, dyrektor ZSRzA, która funkcję pełni od września 2018 roku, więc początek kadencji zapamięta na długo.

W konferencji uczestniczył przedstawiciel Archiwum Państwowego we Wrocławiu, oddziału w Jeleniej Górze, który zapewnia, że wkrótce wszyscy będą mogli oglądać co przetrwało z czasów minionych.

Dokumentacja z Ratusza jest już zarchiwizowana i jest ciekawa, ponieważ została odnaleziona w szafce wmurowanej w ścianę w pod koniec lat 40. lub w 50. Dotyczył obchodów jubileuszu miasta i Dni Karkonoszy – to była jedna z pierwszych imprez masowych w Jeleniej Górze. Dokumentacja dotyczy sprawozdań, księgi rachunkowej, są też bilety, ciegiełki - mówił Wojciech Szczerba, starszy archiwista z Archiwum Państwowego, który zapewnia, że znaleziska z Rzemiosł również trafią do archiwum i będą dostępne dla odwiedzających.

Zarówno prezydent, jak i dyrektorka szkoły deklarują, że kolejnym pokoleniom również pozostawią coś z naszych czasów.

Będziemy na zakończenie remontu chcieli pozostawić pamiątki z lat 2018/2019 w tubie, żeby następni - prowadząc remont za kilkadziesiąt lat, też coś odnaleźli – powiedział Jerzy Łużniak. W nowej kapsule mają się znaleźć m.in. informacje o prowadzonym remoncie Ratusza, nazwiska władz miasta (prezydent, radni), władze województwa, lokalna prasa, czy nośnik elektroniczny.
Nie ukrywam, że jesteśmy zainspirowani tą butelką. W kapsule znajdą się m.in. nazwiska dyrekcji, pracowników szkoły czy pracowników, którzy odkryli tę butelkę – deklaruje A. Szydłowska-Robak.

Twoja reakcja na artykuł?

46
82%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
4%
Nudzi
1
2%
Smuci
0
0%
Złości
7
13%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group