Niedziela, 13 czerwca
Imieniny: Antoniego, Lucjana
Czytających: 4912
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Bez nadziei na solidny remont dachu

Wtorek, 23 sierpnia 2011, 9:36
Aktualizacja: 11:29
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Bez nadziei na solidny remont dachu
Fot. Angela
Pani Katarzyna Lewkowicz z ulicy Piotra Skargi wraz z dwójką swoich dzieci i innymi lokatorami od 16 lat czekają na remont dachu budynku, w którym mieszkają. Każde większe opady deszczu oznaczają dla nich zalane sufity i ściany. Zarządca budynku, firma Arkadia, zapowiedziała, że dach naprawi, ale tylko częściowo.

W zaniedbanym budynku przy ul. Piotra Skargi w Jeleniej Górze mieszka dziewięć rodzin, w tym pani Katarzyna Lewkowicz z córką i synem. Część lokatorów wykupiła swoje mieszkania. Wraz z Zakładem Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej założono wspólnotę, którą obecnie zarządza firma Arkadia.

– Od 16 lat składałam pisma do byłego ZGL-u z prośbą o remont tego dachu. Kiedy tylko mocniej popada, wszystko leci nam po suficie i ścianach. Rynny są pozatykane i woda cieknie po budynku. W 1997 roku dach przeciekał do tego stopnia, że w pokoju musiałam podkładać miski. W 1998 roku na własny koszt zakleiliśmy największe szczeliny między dachówkami, ale po jakimś czasie woda ponownie zaczęła nam się wdzierać do mieszkania powodując zacieki na sufitach w kuchni i w pokoju. Boję się, że któregoś dnia cały sufit spadnie nam na głowę. Przy większym wietrze dachówki same zsuwają się i spadają na chodnik i ulicę. Jest to poważne zagrożenie dla nas, lokatorów, ale również dla przypadkowych przechodniów czy kierowców – mówi pani Katarzyna.

Ostatnie pismo w tej sprawie lokatorka złożyła do ZGKiM w sierpniu br. , ale dotychczas nie otrzymała odpowiedzi. – Koło naszego budynku przypadkowo przejeżdżała kiedyś straż miejska, która widziała, jak te dachówki spadają. Sprawa miała zostać przekazana zarządcy budynku, ale nie wiem czy coś zrobiono, bo dotychczas nikt nic nie robi, a my cały czas na strychu układamy miski, by woda nie wlewała się nam do mieszkania – mówi Katarzyna Lewkowicz.

Jerzy Lenard, dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Jeleniej Górze tłumaczy, że zarządcą budynku jest firma Arkadia.
- Budynek przy ul. Piotra Skargi nie jest w naszym zarządzaniu. Z tego co udało mi się dowiedzieć, w najbliższym czasie firma Arkadia planuje przeprowadzić bieżące naprawy dachu, jednak nie ma być to kompleksowy remont, bo na niego nie ma pieniędzy – mówi Jerzy Lenard, szef ZGKiM w Jeleniej Górze.

Wiesława Kwiatkowska, zarządca budynku z firmy Arkadia tłumaczy, że budynek przy ul. Piotra Skargi został przejęty przez Arkadię w listopadzie 2010 roku. Zapewnia, że nikt nie zgłaszał im opisywanej przez nas sytuacji.
- Od tego czasu wspólnota mieszkaniowa zebrała około 900 zł funduszu remontowego. Staramy się jak najszybciej zabezpieczać takie dachy i pomagać naszym lokatorom, jednak kiedy brakuje pieniędzy a wspólnoty nie chcą zaciągać kredytów, jesteśmy bezradni. Nikt z lokatorów nie zgłaszał nam żadnych zalań czy podtopień. Gdybyśmy o tym wiedzieli, natychmiast podjęlibyśmy jakieś działania - mówi.

Zbyszek Leszek, inspektor nadzoru ds. budowlanych firmy Arkadia dodaje, że w budynku mieszkają tylko trzy rodziny, które wykupiły lokale. Pozostali lokatorzy są ich najemcami i podlegają pod ZGKiM, który ma 62 procent udziałów budynku, a mimo to nie płaci funduszu remontowego. Podkreśla też, że zaniedbania na budynku powstawały przez lata i przez kilka miesięcy nie można ich wszystkich usunąć.

W najbliższym czasie firma Arkadia zrobi przegląd dachu i dokona najpotrzebniejszych napraw, za kwotę, którą zebrała wspólnota na fundusz remontowy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (18) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group