Wtorek, 31 stycznia
Imieniny: Jana, Marceliny
Czytających: 5197
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Bestie... są spoko!

Środa, 19 lutego 2020, 9:08
Aktualizacja: Piątek, 21 lutego 2020, 8:19
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Bestie... są spoko!
Fot. Przemek Kaczałko
We wtorek (18.02) w Książnicy Karkonoskiej odbyło się niezwykłe spotkanie z... bestiami stworzonymi przez Tomasza Szyrwiela. Była to okazja do promocji prawdziwego dzieła, jakim jest Bestiariusz Jeleniogórski.

Jak podkreśla Tomasz Szyrwiel, w planach jest pięć tomów Bestiariusza. Każdy z nich wydany w wyjątkowy, kolekcjonerski sposób w liczbie 1200 sztuk.

Pierwsze wydanie Bestiariusza Jeleniogórskiego już nigdy nie zostanie wydane w obecnej formie, pozostało około 100 z 1200 wydanych egzemplarzy. Jeśli kiedykolwiek będzie potrzeba dodruku, na pewno nie będzie już w tak ekskluzywnej formie (najwyższa jakość materiałów i druku), więc warto sięgnąć po tę wyjątkową pozycję. Każdy egzemplarz jest ręcznie numerowany i podpisany przez autora. Pierwszy tom zawiera 80 bestii z opisami, które tłumaczą ich zachowania, rolę jaką pełnią w Kotlinie Jeleniogórskiej. Bestie to nie jedyne "istnienia", jakie towarzyszą opowieści w całości wykreowanej przez Tomasza Szyrwiela. Jak podkreśla autor, pięć tomów stworzy pełną magii fabułę.

Tomasz Szyrwiel urodził się w Bogatyni, a w Jeleniej Górze mieszka od niemal 15 lat. To właśnie w Kotlinie Jeleniogórskiej zakochał się i nie wyobraża sobie tworzenia bestii "na zamówienie", w miejscach, w których nie żyje na co dzień.

Fascynacja Karkonoszami zaczęła się, gdy tu zamieszkałem. Kulturą słowiańską również zainteresowałem się, gdy przyjechałem do Jeleniej Góry. Z zawodu jestem rysownikiem - prowadziłem własną firmę. W pewnym momencie nie czułem, żebym się spełniał poprzez wykonywanie zleceń i chciałem mieć jakąś odskocznię - powiedział Tomasz Szyrwiel, który fotografując zamglone góry, piękne krajobrazy naszego regionu - wpadł na pomysł dodania stworów do fotografii.

Bardzo pozytywny odzew i wielkie zainteresowanie na profilu facebookowym "Jelenia jest spoko" sprawił, że artysta wciągnął się w tworzenie kolejnych postaci, a gdy padło pytanie o ewentualną publikację dzieł - powstał pomysł na Bestiariusza Jeleniogórskiego. T. Szyrwiel całkowicie poświęcił się bestiom - średnio trzy dni w tygodniu spędza w górach, parkach - szczególnie przy wschodach i zachodach słońca. To właśnie mgła, która bardzo często otula tereny Kotliny - jest na większości prac artysty. Wydanie pierwszego tomu nie było łatwe, ale udało się zdobyć środki poprzez portal polakpotrafi.pl. Zainteresowanie było tak olbrzymie, że udało się zgromadzić 120 tys. zł (celem było 75 tys. zł). Aktualnie, z nowym sprzętem autor Bestiariusza pracuje nad kolejnym tomem, który ma się pojawić w grudniu 2020 roku.

W pierwszej książce są głównie potwory i troszkę fabuły, a w drugiej będzie już 250 stron fabuły i do 50 nowych bestii - zapowiada T. Szyrwiel.

Wiele osób zafascynowanych bestiami z Kotliny Jeleniogórskiej pyta o możliwość zakupu wydruków prac Tomasza Szyrwiela, którymi chcieliby ozdobić ściany mieszkania. Autor odpowiada, że jest taka możliwość i należy się do niego zgłosić poprzez Facebook - napisać wiadomość na profil "Jelenia jest spoko".

Twoja reakcja na artykuł?

13
81%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
6%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
6%
Złości
1
6%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
973
Tak
20%
Nie
70%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group