Niedziela, 27 listopada
Imieniny: Waleriana, Maksymiliana
Czytających: 4471
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Będzie strajk nauczycieli?

Wtorek, 5 lutego 2019, 13:07
Aktualizacja: Czwartek, 7 lutego 2019, 13:57
Autor: Paweł Guszała
Jelenia Góra: Będzie strajk nauczycieli?
Fot. Paweł Guszała
Temat protestu nauczycieli w ostatnim czasie przycichł, jednak to nie oznacza, że nie jest już aktualny. Nauczyciele w całym kraju przygotowują się do strajku generalnego. Jak sytuacja wygląda w Jeleniej Górze?

Związkowcy cały czas pracują nad tą sprawą. 24 stycznia w Jeleniej Górze wystąpili do pracodawców z żądaniami podwyżki wynagrodzenia zasadniczego dla nauczycieli i pracowników niepedagogicznych o tysiąc złotych.

Wiemy, że ten podstawowy postulat nie zostanie spełniony w Jeleniej Górze – mówi Sylwia Gac-Sufleta, prezes Zarządu Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Jeleniej Górze. - Samorząd lokalny nie ma pieniędzy na podwyżki. Subwencja nie pozwala na pokrycie ogólnych kosztów wydatkowanych na oświatę.

Czy realizacja podstawowego postulatu nauczycieli jest możliwa przy obecnej kondycji finansowej Państwa. O to zapytaliśmy Krzysztofa Mroza, który pełni funkcję zastępcy przewodniczącego senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych.

Uważam, że oczekiwania muszą być racjonalne. Wiem, że są one wyższe, niż możliwości budżetowe, ale stąd są negocjacje pomiędzy związkami a rządem premiera Mateusza Morawieckiego – zapewnia K. Mróz, senator RP, PiS.

Niestety, nie usłyszeliśmy, co dokładnie rząd proponuje pracownikom oświaty. A jest to kluczowa kwestia, bo nieoficjalnie mówi się, że jeśli warunek płacowy nie zostanie spełniony, wówczas może dojść do protestu w trakcie tegorocznych matur.

Istnieje taka możliwość, ale to mogą być matury, to może być egzamin gimnazjalny, egzamin ośmioklasisty. Czekamy na decyzję zarządu głównego – mówi S. Gac-Sufleta.
Wierzę, że nauczyciele negocjując z rządem nie wezmą jako „zakładników” uczniów i to jeszcze maturzystów. To byłoby bardzo nie fair wobec tych młodych ludzi – kończy K. Mróz.

Nauczyciele są zdeterminowani do walki o swoje „lepsze jutro”, zwłaszcza, że podobna forma nacisku u policjantów przyniosła spodziewany efekt.

Twoja reakcja na artykuł?

66
41%
Cieszy
0
0%
Hahaha
5
3%
Nudzi
2
1%
Smuci
62
38%
Złości
27
17%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (232)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group