Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Środa, 7 maja
Imieniny: Benedykta, Ludmiły
Czytających: 4615
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Będzie remont na Śnieżce?

Środa, 31 lipca 2019, 8:21
Aktualizacja: Czwartek, 1 sierpnia 2019, 8:21
Autor: Przemek Kaczałko
Region: Będzie remont na Śnieżce?
Fot. Przemek Kaczałko
Wielu turystów pamięta jeszcze czasy, gdy dolny spodek na Śnieżce był dostępny – mieścił się tam bar, były toalety oraz stoisko z pamiątkami. Czy właściciel obiektu, czyli Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zamierza go wyremontować i udostępnić turystom? Zapytaliśmy u źródła oraz w Karkonoskim Parku Narodowym.
Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne na Śnieżce jest jednym z najważniejszych ogniw krajowego i światowego systemu obserwacji meteorologicznych i pogody. To najdalej w kierunku południowo-zachodnim wysunięta stacja synoptyczna IMGW-PIB. Pozyskiwane przez całą dobę dane stanowią podstawę analiz i prognoz synoptycznych nie tylko dla Polski. Wybrane mierzone parametry takie jak temperatura powietrza, wysokość opadów atmosferycznych czy zawartość wody w śniegu wykorzystywane są operacyjnie do osłony hydrologicznej i meteorologicznej regionu - informuje Biuro Prasowe IMGW.
Obiekt po wielu latach użytkowania w ekstremalnie trudnych warunkach wymaga przeprowadzenia prac remontowo-budowlanych. Ich zakres będzie wynikał z aktualnej oceny stanu technicznego obiektu, ekspertyz technicznych wykonanych m.in. w 2009 r. i 2012 r. oraz potrzeb IMGW-PIB. Obserwatorium wymaga przebudowy obejmującej roboty konstrukcyjno-budowlane i instalacyjne mające na celu przywrócenie odpowiedniego stanu technicznego i bezpieczeństwa całej budowli. Dokumentacja projektowa obejmować będzie również roboty w otoczeniu budynku WOM Śnieżka, które okażą się niezbędne dla zapewnienia jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem i współczesnymi standardami - podkreślono w odpowiedzi do naszej Redakcji.

Jak się dowiedzieliśmy, krokiem, który ma przywrócić świetność budynkowi WOM na Śnieżce jest także aktualnie opracowywana „koncepcja zaopatrzenia w wodę, odprowadzenia ścieków oraz doprowadzenia instalacji energetycznych i teletechnicznych do obiektów użytkowych zlokalizowanych w obrębie szczytu góry Śnieżka”.

Ze względu na wyjątkowe miejsce, w którym znajduje się obiekt i jego specyficzną konstrukcję trudno nam składać jednoznaczne deklaracje odnośnie ostatecznego zakresu prac, a więc również kosztów i terminu realizacji. Osobną kwestią pozostaje pozyskanie środków na planowane przedsięwzięcie, które istotnie zaważy na czas potrzebny do realizacji robót. Dziękujemy za zainteresowanie losem naszego obserwatorium i informujemy, że będziemy informować Państwa o czynionych krokach, dzięki którym stanie się obiektem na miarę XXI wieku - dodaje Biuro Prasowe IMGW.

Nieco więcej informacji na temat możliwych terminów uzyskaliśmy od władz Karkonoskiego Parku Narodowego, które są w stałym kontakcie z IMGW.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej kończy studium rozwiązania problemu zaopatrzenia Śnieżki w wodę i odprowadzenia ścieków. Te prace potrwają na pewno przez najbliższe 2-3 lata, ale IMGW zdecydował się to wykonać i dolny talerz po remoncie będzie udostępniony turystyce - dodał Andrzej Raj, dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego.

Twoja reakcja na artykuł?

105
86%
Cieszy
1
1%
Hahaha
2
2%
Nudzi
3
2%
Smuci
1
1%
Złości
10
8%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy brałaś/eś udział w którymś spotkaniu z kandydatem/tką na prezydenta Polski??

Oddanych
głosów
426
Tak
19%
Nie
70%
Nie interesuję się polityką wcale
11%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Opona – Jak genialny wynalazek zmienił świat
 
Rozmowy Jelonki
Co zrobić ze zwierzakiem na majówkę?
 
Piłka nożna
"Przejechali się" po Moto–Jelczu
 
Aktualności
Z Dachau do Auschwitz przez Jelenią Górę
 
Aktualności
Pojeździli na "koniach" w Jeleniej Górze
 
Edukacja
Matura z polskiego – chyba powinno być dobrze
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group