Piątek, 1 lipca
Imieniny: Haliny, Marcina, Mariana
Czytających: 6664
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Będzie nowy dach u Zbawiciela. Po 90 latach

Czwartek, 15 września 2011, 8:26
Aktualizacja: 8:26
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Będzie nowy dach u Zbawiciela. Po 90 latach
Fot. Angela
W listopadzie ma się zakończyć remont dachu ewangelickiego Kościoła Zbawiciela w Jeleniej Górze – Cieplicach. Prace prowadzone są zgodnie z harmonogramem. Więźbę dachową szczegółowo ogląda mykolog, a prace nadzoruje konserwator zabytków oraz ekspert z Niemiec.

Prace przy remoncie więźby dachowej oraz wymianie dachu trwają od połowy lipca br. i zakończą się najpóźniej początkiem listopada. Ostatni taki udokumentowany remont dachu był przeprowadzony na kościele około 90 lat temu. Zabytek pochodzi z XVIII wieku i jest cennym przykładem architektury baroku.

– Każdy wymieniany element jest szczegółowo oglądany przez mykologa, który sprawdza czy drewno jest jeszcze wewnątrz zdrowe i czy nie ma w nim szkodników ani grzybów. Duże wsparcie daje nam również konserwator zabytków pan Wojciech Kapałczyński, który nadzoruje prace, i któremu zależy, by na remontowanym dachu zostało jak najwięcej zabytkowych elementów. W imieniu swoim, parafian, mieszkańców dziękuję wszystkim darczyńcom, za życzliwość i pomoc w ratowaniu zabytku. Tylko takie wspólne myślenie i działanie daje szansę na remont zabytkowych obiektów. Oby to działanie przyświecało nam wszystkim, a wówczas będzie otaczało nas piękno – mówi ks. Sebastian Kozieł, Proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Cieplicach.

W ramach robót odgrzybiana i impregnowana jest cała więźba dachu, wymieniane są również rynny, instalacja odgromowa i naprawiany jest gzyms oraz ściany w obrębie okapów. Koszt wszystkich prac to ponad 0,5 mln zł. Remont udało się przeprowadzić dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Sejmiku i Zarządu Województwa Dolnośląskiego, Urzędu Miasta w Jeleniej Górze, Niemiecko – Polskiej Fundacji Ochrony Zabytków Kultury, Gorlitz ze środków Rządu Niemieckiego, Fundacji Erika Simon, Rinteln oraz prywatnych darowizn, a także parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Jeleniej Górze Cieplicach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group