Poniedziałek, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 2685
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kotlina Jeleniogórska: Będą ścigać za spławiki

Piątek, 13 kwietnia 2007, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 13 kwietnia 2007, 8:11
Autor: TEJO
Kotlina Jeleniogórska: Będą ścigać za spławiki
Fot. Archiwum
To nie żart. Nawet pięć lat w więzieniu mogą spędzić sprzedawcy, którzy w sklepach wędkarskich handlują kolcami jeżozwierza.

Wielu wędkarzy od lat używa kolców jako wyjątkowo czułych i praktycznych spławików podczas połowu ryb. Teraz okazuje się, że ten gadżet jest zakazany. Sprzedawcy, przestraszeni doniesieniami o planowanym ściganiu za kolce, chowają towar lub pozbywają się go po kosztach.

Wszystko przez ratyfikowaną przez Polskę Konwencję Waszyngtońską o Międzynarodowym Handlu Dzikimi Gatunkami Zwierząt i Roślin Zagrożonych Wyginięciem.
W dokumencie jeżozwierz figuruje jako gatunek pod ścisłą ochroną, a wszystko co z niego mogłoby być wytworzone, podlega całkowitej kontroli. Portal Onet.pl doniósł o pierwszych przypadkach konfiskaty towaru pochodzącego od egzotycznego zwierzęcia z kolcami. W Bydgoszczy policja znalazła i zabezpieczyła 70 zakazanych spławików.

Sprawa tylko z pozoru jest śmieszna: przeciwko sprzedawcom kolców toczy się postępowanie. Grozi im kara do pięciu lat pozbawienia wolności.

– To jakiś absurd – mówią zarówno handlowcy jak i wędkujący. – Przecież nikt jeżozwierza nie zabija, ani nie skubie z kolców. Zwierzę gubi je i właśnie takie trafiają do sklepów jako spławiki, bardzo cenione zwłaszcza przez wędkarzy, którzy łowią ryby spokojnego żeru – powiedział nam proszący o anonimowość sprzedawca w jednym z jeleniogórskich sklepów.

– Wędkuję od 30 lat i podobnej głupoty to w życiu nie słyszałem – mówi Krzysztof Chudak, którego spotkaliśmy na jednej z glinianek. W zestawie miał spławik z kolca jeżozwierza.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Jelenia Góra zyska na powrocie wojska do miasta?

Oddanych
głosów
1169
Tak
59%
Nie
33%
Nie wiem
8%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group