Wtorek, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 8234
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Becikowe nie dla wszystkich mam

Poniedziałek, 23 listopada 2009, 8:54
Aktualizacja: 8:55
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Becikowe nie dla wszystkich mam
Fot. .....
Od listopada bieżącego roku matki, które chcą ubiegać się o dodatek z tytułu urodzenia dziecka m.in. o tzw. becikowe muszą okazać się zaświadczeniem potwierdzającym, że jako ciężarne były pod opieką lekarza nie później niż od 10 tygodnia do porodu. Tymczasem matki nie zawsze o tym pamiętają, a lekarze mają spory problem z wypełnieniem zaświadczeń.

Nowe kryterium przyznawania jednorazowej zapomogi tzw. becikowego z tytułu urodzenia dziecka zostało wprowadzone rozporządzeniem ministra zdrowia w październiku. Wszystkie wnioski, które zostały złożone do 31 października br. są rozpatrywane na starych zasadach. Dodatkowy dokument muszą dostarczyć więc tylko te matki, które zaczęły się starać o wsparcie finansowe od 1 listopada.

– To zaświadczenie potwierdzające pozostawanie ciężarnej matki pod opieką medyczną w okresie od 10 tygodnia do porodu obecnie jest warunkiem koniecznym otrzymania dodatku – mówi Janusz Łyczko, kierownik działu Świadczeń Rodzinnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jeleniej Górze. Zaświadczenie musi być wypisane na dokumencie, którego wzór został określony rozporządzeniem ministra zdrowia.

Wzór takiego zaświadczenia można odebrać w dziele świadczeń rodzinnych jeleniogórskiego MOPS- u. Zaświadczenia wypełniane na innych blankietach uważane są jako nieważne. Blankiet mimo, że jest prosty do wypełnienia sprawia lekarzom sporo problemów. Medycy nie widzą czy wpisywać w nich daty, czy też liczbę tygodni.

– Nasza prośba jest taka, aby na tym zaświadczeniu wyraźnie była stwierdzona liczba tygodni i w sumie to zaświadczenie się do tego się sprowadza – mówi szef działu świadczeń. – Chodzi o ustalenie i potwierdzenie, że pacjentka była od danego tygodnia pod jego opieką. Żadne inne informacje nie są nam do niczego potrzebne. Wszystkie interpretacje od strony lekarskiej, co do wypełniania tych wzorów czy też dokumentacji są dostępne na stronach Ministerstwa Zdrowia.

Kobiety, które z jakiś powodów unikają wizyt kontrolnych, na becikowe liczyć nie mogą, niezależnie od przyczyny.
W momencie, kiedy kobieta w okresie ciąży w wymaganym terminie nie jest pod opieką lekarską i nie dostarczy nam stosownego zaświadczenia, musi się liczyć z odmową przyznania jej takiego świadczenia – mówi Janusz Łyczko.

Jak pokazują przykłady z Polski, spore problemy z odebraniem becikowego mogą mieć np. kobiety, które w trakcie ciąży przebywały zagranicą i mają zaświadczenia na innych blankietach.

W przypadku jednak kiedy rodzice mają jakieś braki we wniosku czy zaświadczeniu, mogą je spokojnie uzupełnić w ciągu 12 miesięcy od chwili narodzin dziecka nie martwiąc się, że pieniądze im przepadną. Każda matka na złożenie wniosku ma rok od urodzenia dziecka. W jeleniogórskim MOPS- ie miesięcznie wypłaca się około 70 tzw. becikowych.

Czytaj również

Komentarze (10)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group