Czwartek, 22 października
Imieniny: Filipa, Halki
Czytających: 6666
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Basen na horyzoncie i litania żalów

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 19 września 2008, 7:58
Aktualizacja: Sobota, 20 września 2008, 8:14
Autor: Mar
Fot. Mar
Czwartkowa debata w domu kultury Muflon w Sobieszowie na temat budowy basenów termalnych przyniosła tylko jeden konkret: wiadomo, że na dwadzieścia lat miasto wydzierżawiło teren po byłym basenie przy ulicy Łazienkowskiej. Dzierżawcą jest poznańska firma Terra Trading S.A.

Poinformowali o tym p.o. naczelniczka wydziału architektury, Magdalena Kwasiuk oraz uczestniczący w debacie, prezydent Marek Obrębalski i jego zastępca Jerzy Łużniak.
Przedstawicielka firmy Terra Trading S.A. powiedziała zebranym, że zamierenia na teraz to dowiercenie się do ciepłych wód podziemnych oraz przeprowadzenie analizę opłacalności inwestycji.

– W tej chwili zamierzamy postawić tam hotel SPA na 120 miejsc i wybudować kryty basen – tłumaczyła zebranym mieszkańcom Sobieszowa – Ale o tym, czy w ogóle zaczniemy budowę zdecyduje analiza opłacalności.

Czyli basen, albo baseny będą, ale może też ich nie być, a przepytywana przedstawicielka firmy Terra Trading nie potrafiła powiedzieć nic o szczegółach planowanej inwestycji. Zresztą nic dziwnego, skoro o jej realizacji zdecydują najbliższe miesiące.
- Znowu niewiele się dowiedzieliśmy o przyszłości terenu, gdzie teraz straszy zrujnowany basen – usłyszeliśmy od mieszkańców.

Gdy już nie było po co rozmawiać o basenach zaczęła się litania żalów do prezydentów. Na brak ścieżek rowerowych, o oddanie do użytku ulicy Karkonoskiej, która według mieszkańców nadal ma poważne usterki i których mimo obietnic nie usunął wykonawca inwestycji.
- Wcześniej obiecywano wam, że powstaną trasy dla rowerzystów, ale niewiele się działo, my zamierzamy uczynić z Jeleniej Góry miasto coraz bardziej przyjazne dla rowerzystów – zapewniał Jerzy Łużniak – Na szybko zamierzamy wydzielić część szerokich chodników, po których chodzi coraz mniej, ludzi na drogi rowerowe.

Mamy nadzieję, że nie skończy się to tylko na wykreśleniu linii i oznakowaniu ich jako ścieżki rowerowe. Trzeba obniżyć krawężniki, wykonać przejazdy przez jezdnie, tak aby z pojedynczych ścieżek zaczął powstawać system tras dla miłośników dwóch kółek.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (22) Dodaj komentarz

~Brawa ;P haha 19-09-2008 8:32
Widzę, że niektórzy z trzymajacych władzę w JG naprawdę mają genialne pomysły. Pan Jurek to chyba Ministrem Infrastruktury powinien zostać. On "na szybko" wybudowałby nam autostrady. Wyrbałby mniej uczęszczane szosy i domalował po dwa, może nawet trzy pasy, postawiłby bramki do poboru pieniędzy i zadzwonił do prezydenta UEFA z radosną nowiną, że problem został rozwiązany. TAKICH LUDZI NAM WŁAŚNIE POTRZEBA. Panie Jerzy, genialny pomysł. Oby więcej takich, by żyło się lepiej.
~boys 19-09-2008 10:36
skoro ktoś wydzierżawił na 20 lat ten teren to raczej po to aby coś tam zrobić .
~Zderzacz Hadronów 19-09-2008 10:49
Jak widać na załączonym zdjęciu Pan Jurek pisze,pisze i ciągle pisze a i tak w końcowym etapie odpowiedzi nie udzieli.Jest z tego znany bo często mieszkańcom nie udziela w terminie odpowiedzi na ich sprawy.Może by zmienił zawód i został płodnym pisarzemziemii jeleniogórskiej.
~ 19-09-2008 10:55
Uczestniczyłem wraz z liczną grupą mieszkańców Sobieszowa w tym spotkaniu. I tak jak wielu z nich, chciałem się dowiedzieć czegoś więcej o tym tak oczekiwanym przez lokalną społeczność przedsięwzięciu. Niestety, Pani Inwestor na wstępie zapowiedziała, że mówcą nie jest i raczej oczekuje na pytania, a tak ogólnie, to nie jest pewna czy projekt jej się opłaci i to się dopiero okaże po a...lizie ekonomicznej. No i mamy sytuację o której pisałem już wielokrotnie !!!!! Inwestycja powstanie, gdy ktoś wyłoży kasę. A WYŁOŻY JAK TO MU SIĘ OPŁACI !!! Miejmy więc nadzieję, że Pani Inwestor /po a...lizie/, dojdzie do wniosku że to jej się opłaci. Nie miejmy więc złudzeń - to na pewno nie będzie kompleks basenowy dla przeciętnego Kowalskiego. To będzie przede wszyskim elegancki HOTEL z krytym basenem. Dobre i to, bo przecież taki obiekt też jest w Sobieszowie potrzebny. Ale dzieciarnia z osiedla nadal będzie jeżdziła do 11-tki na basen, bo nie stać będzie rodziców na opłacenie tego interesu, a miasto do prywatnego dopłacać nie może !!! Zreszto taki basen kryty jest już dawno w Hotelu JAN w Wojcieszycach - 5-min, drogi samochodem. Żadnego tłoku tam nie ma - koszt 15,-zł/godz. i pełna kultura. Ciepła czysta woda, prysznice, sanitariaty itp. Z tego co zdołałem wyciągnąć od Pani iwestor wynika, że podobny obiekt powstanie na Łazienkowskiej, oczywiście - jeżeli jej się to opłaci. Z dyskusji i pytań miszkańców wynikało, że Pani inwestor tak naprawdę, to jest nieustającym żródłem łaski i ten Hotel /jeżeli postawi/, to powinna być w ramkę oprawiona, gdyż czyni to dla ich dobrego samopoczucia. A przecież /jak sama oświadczyła/, wygrała przetarg. A to oznacza, że zapoznała się ze specyfikacją przetargową, w której wszystko jest DOKŁADNIE określone !!! Więc o co teraz chodzi ??? Wygrała przetarg i teraz nie wie czy spełni zapisane tam warunki ??? Coś mi się tu nie podoba !!! Ale być może ja jestem /jak zawsze/, przewrażliwiony i bądzmy podobnie dobrej myśli jak Panowie Prezydenci i Pan Janusz ze stowarzyszenia Miłośników Sobieszowa, który wręcz piał z zachwytu nad pomysłem. Poczekamy - zobaczymy. Tak czy inaczej, niech powstanie tam cokolwiek, bo materia i MIESZKAŃCY są już zmęczeni !!! z poważaniem Józef Gajewski ....
~Sobieszowianin 19-09-2008 11:25
Były też pytania nie tylko dotyczące ulicy Karkonoskiej ,ale pozostałych również .Pytano o elewacje budynków o pustostany i pracę ZGL oraz sprawa czystości i porządku w Sobieszowie.Wracając do sprawy basenu w moim odczuciu zebranie to było przedwczesnym / tym bardziej ,że pani reprezentująca inwestora sprawiała wrażenie zaskoczonej taką formą spotkania /. Widocznie bardzo panu Prezydentowi zależało pokazać mieszkańcom ,że Urząd coś robi dla Sobieszowa.I jak ktoś z zebranych powiedział ,że miał odczucie ,że bierze udział w spotkaniu przed wyborczym tzn dużo obietnic a konkretów prawie nic.
~Ted 19-09-2008 11:43
Byłem na tym zebraniu i po wysłuchaniu wystąpień pana prezydenta i przedstawiciela inwestora stwierdzam w 100 %, że spotkanie było zorganizowane zbyt wcześnie aby wysnuć jakieś wnioski co do tego jak ma wyglądać basen w ostatecznej formie. Ponadto widocznie inwestor chciał zbudować tu mały hotel z basenem krytym ,ale został zaskoczony tym ,że oprócz hotelu musi wybudować basen ogólnodostępny dla mieszkańców i teraz musi przeprowadzić wyliczenia czy to będzie mu się opłacało.Przedstawiciel inwestora powiedziała na samym początku ,że jeszcze nic nie wie .Wiadomo tylko tyle ,że została podpisana z miastem dzierżawa terenu. Uważam ,że pan Prezydent za wszelką cenę chciał się pochwalić choć takim małym sukcesem.Uważam ,że to spotkanie było tylko po to ,aby uspokoić mieszkańców.Można było odnieść wrażenie ,że są to na razie obietnice , a nic konkretnego. Jednym pozytywem tego spotkania było samo spotkanie z Prezydentem i V-ce i można było poruszyć ponadto inne nurtujące sprawy mieszkańców. Przede wszystkim sprawę planu zagospodarowania przestrzennego dzielnicy Sobieszów i spraw bieżących nurtujących mieszkańców.
~ps 19-09-2008 11:47
Pan Jurek przez 8 lat w czasie poprzednich kadencji słynął jako wybitny mówca-teoretyk. Kiedy został zastępcą prezydenta radość nasza nie miała granic, bo nareszcie będzie wdrażał rewelacyjne pomysły, niewiarygodne koncepcje, zaskakujące rozwiązania, recepty na krainę szczęśliwości w Jeleniej Górze.Wszystko miało być łatwe i dziecinnie proste, tylko poprzednia ekipa jakaś taka niemrawa. I jak widać obecnie ten pan pomysły wdraża, bo mamy w mieście "pasmo sukcesów".
~pisarz 19-09-2008 11:51
Z tego pseudopisania to nic nie wynika, to ma tylko robić wrażenie, świadczące o przeogronym zainteresowaniu sprawą. Mówi się natomiast "na mieście", że nasi prezydenci mają 365 kalendarzy. Danego dnia skrzętnie notują, a następnego dnia biorą nowy kalendarz i dzięki temu są wciąż otwarci na nowe problemy.
~rajonalistka 19-09-2008 11:56
Po co takie spotkania, z których nic nie wynika, na których nic nie załatwiono oprócz pogadania? W każdym działaniu ekonomisty musi być jakiś sens, jak twierdzą utylitarni klasycy.
~Mieszkanka 19-09-2008 12:26
Nie byłam na spotkaniu ,ale z przeczytanego materiału nasuwa się konkluzja.Mam prośbę do przedstawicieli Sympatyków Sobieszowa i Aktywności Społecznej ,aby czynili starania ,że jeśli inwestor zdecyduję się na postawienie w tym miejscu hotelu nie zapomniał o wybudowaniu przy okazji niecki basenowej ogólnodostępnej dla mieszkańców Sobieszowa i aby cena wstępu na ten obiekt była dostosowana do możliwości potencjalnego mieszkańca.Wiadomo nikt nie będzie dopłacał ze swojej kieszeni ,ale może właśnie hotel zapracuje na to aby mieszkańcy mogli korzystać z basenu za niewielką kwotę. Nie chcę tu być czarnowidzem jak niektórzy wyżej ,ale my mieszkańcy nie możemy być tylko happy ,bo znalazł się ktoś ,że chce tu coś zrobić.Medal ma dwie strony i trzeba też patrzeć ,że ten co tu coś chce budować robi to dla zysku a nie dla filantropi.Dlatego jeśli mieszkańcy chcą ,aby obiekt im również służył muszą z inwestorem współpracować i też od niego wymagać.
~Jagoda 19-09-2008 13:52
Byłam na zebraniu i nie słyszałam, aby przedstawicielka Spółki powiedziała zebranym, że zamierzenia na teraz to dowiercenia do ciepłych wód podziemnych. Zgadzam się z opiniami wyżej, że spodziewali się konkretów na temat odbudowy basenów, których niestety nie było. Dziękuje za sugestie pod adresem Zespołu Aktywności Społecznej.
~hermansdorf 19-09-2008 14:16
dzielnica bez miejskiego szaletu...
~ola 19-09-2008 14:22
CZY ZNANY JEST CEL UMOWY DZIERŻAWY PODPISANEJ PRZEZ PREZYDENTA??? czy poinformowano o tym mieszkańców? czy poznańska firma "popełni" na dzierżawionej (!!!!) działce obiekt droższy od gruntu tak aby potem bez przetargu móc zdobyc (np.: sądownie) tytuł do gruntu? CZY PO UPŁYWIE DWUDZIESTU LAT DZIERŻAWY BĘDZIE ROZBIÓRKA ??????
~bobas 19-09-2008 15:21
bedziecie sie kapac w basenie jak zaplacicie za wejscie a cena bedzie hotelowa ha ha ha
ewelinka 19-09-2008 16:36
Boże ale sie rozpisali nie którzy komentujący hehe... Szczerze mówiąc to wątpię żeby sie chciało komukolwiek to czytać. A swoją drogą to fajnie by było mieć taki basen w jg :))))
~@ 19-09-2008 17:00
Proszę sobie przypomnieć lato w 1995 roku, wyjątkowo upalne i długotrwałe. Media prawie w każdych wiadomościach straszyły nas ociepleniem klimatu i mówiły o tym jak to w Polsce mamy mało basenów i nie ma gdzie się kąpać. W nastepnym roku latem te same media informowały o tym jak ludzie bankrutują, ponieważ zadłużyli się w bankach i nie mogą spłacać kredytów zaciągniętych na wszelkie remonty i budowy basenów kapielowych. Lato było wtedy zimne, a dni w których można było się kapać było jak na lekarstwo. Podobnie było w tym roku. Pomimo, że to lato nie było takie zimne nie mniej jednak dni w których można było skorzystać z basenu nie było za wiele. Pewnie, że utrzymanie basenu kosztuje a mieszkańcy nie wiedzieć czemu chcieliby korzystać z basenu najlepiej za darmo. Tylko dlatego, że są mieszkańcami. Owszem brak jest w Sobieszowie (podobnie jak i w innych dzielnicach Jeleniej Góry) atrakcji. Ileż mozna chodzić na Chojnik i pod Chojnikiem, ale nie czarujmy się każdemu musi się opłacać. Na basen chodzi się parę razy w roku, a opłaty trzeba ponosić co miesiąc nie mówiąc spełnianiu wymagów: SANEPiD-u itp. Otwary basen zawsze będzie przynosił straty - i nie tylko dlatego, że mieszkamy blisko gór. Dlatego musi to być inwestycja wiązana.
~Sabath 19-09-2008 21:42
a duży by miał być ten basen ? żeby nie było że normalnie popływać nie można bo ludziska się cisną
~gość niedzielny 20-09-2008 0:25
~ola widzę że też masz jakieś wątpliwości co do podpisanej umowy dzierżawy ;-) mi w pierwszej chwili po przeczytaniu tekstu przyszło do głowy, że powstanie kolejna biedronka ;P albo coś podobnego, bo któż o zdrowych zmysłach buduje SPA posiadając tylko 20 letni tytuł do dzierżawy terenu, chyba że SPA jest w przewoźnych kontenerach ;P Więc nie rozumiem skąd entuzjazm sobieszowian do tej inwestycji, tym bardziej, że przedstawiciel "inwestora" opowiada jakieś dyrdymały;) bo kto o zdrowych zmysłach wydzierżawia teren na lat 20, nie przeprowadzając wcześniejszej a...lizy finansowej przedsięwzięcia? ;P Jednym słowem ściema dla ludu, wszyscy podjarani perspektywą term i innych pierdół, a nie minie kilka miesięcy jak zainteresowani dowiedzą się, że trzeba coś innego tutaj zrobić, bo termy są dla poznańskiej firmy nieopłacalne ;P a za to może jakiś tysiączek (1000m2 sklep) tesco albo carrefoura jest niezbędny w tym miejscu ;P Wspomnicie jeszcze me słowa :)
piipi 20-09-2008 0:57
...a niektorzy to maja basen w ogrodzie.
~olaf 20-09-2008 8:40
tylko obiecanki dla ludu.
~Sabath 20-09-2008 22:30
no ja mam swój prywatny duży basen ;-) i nigdzie nie chodzę na baseny chyba że pójdę popływać w rzece ;-)
~Jagoda 21-09-2008 15:10
Do gościa niedzielnego. Wątpliwości czy powstanie basen i hotel mają chyba wszyscy, którzy byli na spotkaniu. I tak jeszcze długo będzie, tj. dopóki nie rozpocznie się faktycznie budowa. Żałuję, że Sobieszów nie ma szczęścia do inwestorów. A na supermarket - o ile ma już powstać w Sobieszowie to - widzę inne miejsce np. plac koło dworca PKP.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group