Sobota, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 3685
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Barwne rozterki młodego Rimbaud’a

Czwartek, 15 lipca 2010, 15:24
Aktualizacja: Piątek, 16 lipca 2010, 7:42
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Barwne rozterki młodego Rimbaud’a
Fot. TEJO
Coraz bliżej finału trzeciej edycji „Lata w teatrze”. Sztuka „Impresja” jest już technicznie prawie gotowa. Jutro – próby kostiumowe i generalna. W sobotę – premiera oczekiwana z emocjami przez młodzież. Rodziny, bliscy i przyjaciele adeptów sceny, a także wielbiciele teatru też się niecierpliwią, bo będzie to wydarzenie wyjątkowe.

Rzadko bowiem na deskach teatralnych staje tak duży zespół wykonawców. W „Impresję” zaangażowanych jest bowiem prawie 30 osób. W jednym tylko momencie pojawią się na scenie wszyscy uczestnicy tegorocznych warsztatów „Lato w teatrze”. Będzie to w finalnych sekwencjach „Impresji”. Po koszmarze sennym młodego Rimbaud na statku – w tym epizodzie niezwykle barwna i pełna emocji scena ataku powabnych meduz na poetę – przyjdzie pora na refleksyjną część sztuki.

To przeżywanie samotności młodego poety. Taki stan emocji mają za zadanie pokazać wykonawcy „Impresji”, wśród których jest Mateusz Barta, odtwórca roli słynnego Francuza. Chwila skupienia wyrażona ruchem scenicznym zostanie skontrastowana z pełną werwy sceną finalną. W założeniu młodzi adepci sceny mają zrzucić tu swoje kostiumy – co symbolicznie oznaczać będzie także zerwanie teatralnych masek – i być sobą. Bawić się i odreagować morskie traumy. Jak dokładnie będzie ten epizod wyglądał? Jeszcze nie wiadomo. Realizatorzy (Monika Strzelczyk, Tadeusz Wnuk i Janusz Kijański) będą nad tym jeszcze się zastawiali. Teatr bowiem – czego warsztatowicze też się uczą – daje możliwość kreowania rzeczywistości scenicznej niemal do ostatniej chwili przed próbami generalnymi.

Dziś cała sztuka nabrała już rumieńców scenografii zamontowanej przez jej oddanego twórcę Janusza Kijańskiego, oraz świateł scenicznych. Potęgują efekt zamierzony przez realizatorów, ale też podnoszą temperaturę na scenie, co nie pozostaje bez wpływu na kondycję młodych wykonawców. Są oni jednak wyjątkowo dzielni i bez skarg znoszą wyrzeczenia, których wymaga sztuka. Jutro do tego wszystkiego dojdą kostiumy. I budująca trema, która „odpuści” dopiero po drugim pokazie „Impresji”.

Dorota Fruba-Wiśniewska oraz Jowita Bednarek rozdały dziś uczestnikom „Lata w teatrze” przepiękne zaproszenia (ręczna robota) oraz afisze i ulotki z prośbą o wręczenie ich rodzinom, znajomym i bliskim. Premiera „Impresji” już pojutrze (sobota), 17 lipca o godz. 18. Dzień później – o tej samej porze – drugi pokaz. I trzecie „Lato w teatrze” na norwidowskiej scenie przejdzie do historii.

Patronami Lata w Teatrze są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Raszewskiego w Warszawie. Pomogło też Miasto Jelenia Góra. Patroni medialni: Polskie Radio Program Pierwszy, miastodzieci.pl, Jelonka.com, Polska Gazeta Wrocławska, Muzyczne Radio, e-teatr, TV Dami, TV Karkonosze Play

Zajrzyj na blog LWT 2010

tutaj.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group