• Poniedziałek, 9 grudnia 2019
  • Godz. 1:39
  • Imieniny: Joanny, Leokadii, Wiesława
  • Czytających: 4903
  • Zalogowanych: 9
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Barszcz Sosnowskiego – walka z niebezpieczną rośliną

Wiadomości: Region
Czwartek, 8 czerwca 2017, 8:52
Aktualizacja: 8:59
Autor: Joanna
Fot. archiwum
Barszcz Sosnowskiego jest coraz częściej spotykany na naszym terenie. Roślina szybko się rozprzestrzenia, ma bardzo wytrzymałe nasiona. Występują miejsca, w których barszcz rośnie skupiskami. Jeżeli zauważymy roślinę, informujmy o tym fakcie władze gmin. Jeżeli podejmujemy się usunięcia sami – koniecznie w odzieży ochronnej.

Barszcz Sosnowskiego to roślina, która poważnie zagraża zdrowiu ludzi jak i zwierząt. Rozprzestrzenia się szybko. Można ją rozpoznać po tym, że rośnie do 2 m wysokości, ma grube łodygi i duże liście. Rośnie na terenach podmokłych lub przy rzekach. Miejscowe, większe skupiska rośliny występują na terenie Gminy Podgórzyn. Gmina już od kilku lat zwalcza roślinę i informuje mieszkańców o zagrożeniu poprzez komunikaty.

Właściciele terenów, zarządcy dróg lub osoby dzierżawiące teren, powinni usuwać tę roślinę we własnym zakresie – usłyszeliśmy od urzędnika. Jeżeli zauważymy ją gdzieś, należy poinformować o tym fakcie najlepiej urząd gminy danej miejscowości. Osoby tam pracujące poczynią kroki, mające na celu usunięcie zagrażającej naszemu zdrowiu rośliny. Kilka lat temu dość duże skupisko barszczu pojawiło się na terenie Gminy Podgórzyn, na terenie prywatnym - osoby przebywającej za granicą. Pojawił się w związku z tym problem. Wysyłane pisma z prośbą o usunięcie barszczu wracały, gdyż właścicielka często zmieniała adres zamieszkania. Gmina musiała na własny koszt usunąć roślinę. Niestety, nie na zawsze. Nasiona barszczu są w stanie przetrwać w ziemi do 7 lat. Aby całkowicie pozbyć się jej, należałoby przez 7 lat pryskać teren środkami chemicznymi, między innym płynem Roundup. Metoda chemiczna zwalczania rośliny jest najskuteczniejsza w początkowej fazie rozwoju. Jeżeli kosimy lub wykopujemy korzenie nie zapominajmy o odzieży ochronnej.

Jednak co robić kiedy dojdzie do oparzenia? Przede wszystkim miejsce należy osłonić przed słońcem. Warto zażyć Calcium. Poparzeniu towarzyszy ból, świąd i zaczerwienienie, później powstają pęcherze. Jeżeli wystąpią objawy, należy jak najszybciej udać się do lekarza.

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~urzędnik 8-06-2017 10:42
może sam zabierzesz spuściznę i dary po ZSRR. i na własny koszt,lub gminy.Nikt tego g..wna nie sadził w Polsce oprócz POJECHANYCH kacyków.POKONALIŚMY KOMUNĘ poradzimy i z BARSZCZEM/////
~n 8-06-2017 11:06
nie szlajać się po krzaczorach to problemu z barszczem i z kleszczami nie będziecie mieli.proste jak drut.
~proste? 8-06-2017 13:23
nie takie proste, bo kleszcze to można załapać i na trawniku osiedlowym, i w parku i przechodząc pod byle drzewem na ulicy, wcale nie trzeba szlajać się po krzaczorach barszcz też możesz mieć i we własnym ogródku
~RUDY 8-06-2017 17:52
Trzeba ukraińców tam zaprosić i oni go wyjedzą. Wiadomo przecież że to główny składnik barszczu ukraińskiego
~fotik 8-06-2017 18:18
To jakaś urban legend. Przedwojenne zdjęcie ze Szklarskiej Poręby z roślinką https://dolny-slask.org.pl/822613,foto.html?idEntity=4500930 To też dar ZSRR???
~Dana 8-06-2017 18:53
do ~fotik. To na zdjęciu nie musi być Barszczerm Sosnowskiego. Są inne rodzime rośliny podobne do barszczu i nie toksyczne : http://barszcz.edu.pl/wp-content/uploads/2016/05/jak-rozpoznac-barszcz-sosnowskiego.pdf
~fotik 8-06-2017 20:39
Chyba te inne nie dorastają do przeszło dwóch metrów, płot ma zwyczajowo ponad metr. Wszelkie kopry to raczej nie to.
~korek 9-06-2017 9:32
skosić w miejscach gdzie wyrastał potraktować " RANDAPEM'' wielokrotnie , na wiosnę powtórzyć i nie będzie problemu ale trzeba chcieć a nie czekać jak mieszkańcy poinformują gdzie rośnie , urzędasy , tyłki z wygodnych krzesełek i do roboty !!!!!!!!!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group