Piątek, 23 października
Imieniny: Marleny, Seweryna
Czytających: 3049
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Bardzo trudny wymiar sztuki

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 4 lipca 2008, 20:38
Aktualizacja: 20:40
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Przeniesienie świata z gry komputerowej „Second Life” do namacalnej rzeczywistości Biura Wystaw Artystycznych w Jeleniej Górze to motyw najnowszej wystawy otwartej w piątek w tej placówce. Ekspozycji, niestety, zabrakło uniwersalnego kodu przekazu, przez co jest nieczytelna.

Autorem dzieła jest Mateusz Pęk, artysta pochodzący z Gdańska. – On zrewolucjonizuje Polską sztukę – usłyszeli zgromadzeni po nietypowym seansie „hipnotyzującym”, który był wprowadzeniem do całego spektaklu.

– 2,5D to wymiar pomiędzy geometrycznym modelem a pełną wizualizacją przedmiotu, wskazujący na istnienie przestrzennej ambiwalencji – pisze zagadkowo i niełatwo twórca o swoim dziele. – Wymiar ten opisuje rzeczywistość niekompletną, zatrzymaną w trakcie dążenia do idealnego przedstawienia – dodaje już mniej enigmatycznie.

Na wystawę skłaniają się porozbijane kawałki „materii” z „fragmentami” kobiecych twarzy, porozwieszane na ścianach galerii i dość efektownie podświetlone w zaciemnionym i iluminowanym nienaturalnymi barwami wnętrzu jeleniogórskiej świątyni sztuki.

Trudno jednak całą ekspozycję pojąć tym, którzy nie mają zielonego pojęcia o inspiracji autora. A była to gra sieciowa „Second Life” (Drugie życie). Wystawa to zbiór „interesujących przykładów twórczości innych graczy jak i przestrzeni wokół”.

Nie wypada krytykować tego, czego się nie rozumie. Bo z pewnością jakieś przesłanie ta sztuka ma. Szkoda tylko, że kod przekazu jest zawężony tylko do wąskiego grona odbiorców wiedzących, na czym polega owo „Second Life”.

Tych zresztą w BWA podczas wernisażu w ogóle nie było wielu. Ale konia z rzędem temu, kto z czystym sumieniem powiedziałby, że zrozumiał, „co artysta miał na myśli”. Krótko: to kolejna próba jeleniogórskiej galerii dotarcia ze sztuką ambitniejszą i nowocześniejszą do jeleniogórzan. I kolejny raz nieudana.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz

nol_ 4-07-2008 21:33
TEJO fajne zdjęcia jak na tak trudne warunki. Najmniejsze ISO to pewnie 1600 ? <br><br> <i> a dzięki - tak, niestety, ale głównie na 800 ISO jest, ciemno było jak... wiadomo gdzie:-) pozdr. </i>
piipi 4-07-2008 23:17
..do - [~nol_..]..~Tejo ma cudowna lapke do fajnych zdjec,ale fotka nr.2 okrutnie mnie wystraszyla !.~Mysle,ze Nasz Tejo o statywie zapomnial.
~jelgór 5-07-2008 17:54
Jedna z najsłabszych wystaw BWA. Parę podświetlonych neonów i to niby-rozbite lustro. Brak jakiegokolwiek pomysłu, co by sie chciało w tym wyrazić, trywialne, użytkowe wykonanie, mętne tłumaczenie autora. Wszystko to przyprawione marketingowym chwytem z Second Life w tle. Ale nie ma w tym ani Second Life, ani sztuki. Zdecydowanie omijać szerokim łukiem!
~ang 5-07-2008 20:57
Wystawa fatalna - kilka neonów na ścianach i trochę muzyki, większość z jeleniogórskich knajp ma bardziej "artystyczny" wystrój
~blue 6-07-2008 1:57
"Krótko: to kolejna próba jeleniogórskiej galerii dotarcia ze sztuką ambitniejszą i nowocześniejszą do jeleniogórzan. I kolejny raz nieudana." Boże, ludzie jak wam dogodzić? otwórzcie sie trochę i chciejcie przyjąć coś czego jeszcze nie znacie!! Czy naprawdę można wam tylko serwować olejne martwe natury lub inne tego typu prozaiczne tematy?
~die 8-07-2008 12:11
wystawa udana, wymaga przemyslenia i interpretacji, trochę wysiłku. Było zadziwiająco dużo ludzi jak na okres wakacyjno letni

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group