Niedziela, 4 grudnia
Imieniny: Barbary, Piotra, Jana
Czytających: 9185
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Bajkowe zwiedzanie miasta

Piątek, 28 maja 2010, 9:16
Aktualizacja: Piątek, 4 czerwca 2010, 19:15
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Bajkowe zwiedzanie miasta
Fot. TEJO
Omówieniu specyficznych pozycji na rynku księgarskim było poświęcone wczorajsze spotkanie w Antykwariacie Pod Arkadami, gdzie Olga Danko opowiadała o przewodnikach dla dzieci jako regionalnym produkcie turystycznym.

Inspiracją była nowość wydawnicza AD REM, czyli „Bajkowa Jelenia Góra”, pozycja zawierająca propozycję zwiedzania miasta dla najmłodszych turystów oraz ich rodziców. Wszystko przedstawione w baśniowej rzeczywistości wykreowanej przez Joannę Peczenenko. Ten przewodnik to nie tylko książka, lecz także bajki nagrane przez aktorów Teatru Maska, notesik, kredki, karnet na pieczątki i inne dodatki czyniące z tego wydawnictwa atrakcyjny produkt.

Olga Danko podkreśliła, że Jelenia Góra i okolice to pionierski region w wydawaniu tego rodzaju pozycji. Pojawił się, między innymi, jakiś czas temu bajkowy przewodnik po Karpaczu pióra Marii Nienartowicz. Prelegentka podkreśliła, że w innych miastach także wydawano podobne pozycje, ale były one pisane raczej językiem dorosłych w szacie graficznej odpowiadającej gustom najmłodszych.

Przewodniczka zaznaczyła, że to bardzo specyficzne wydawnictwa turystyczne, ponieważ nie są przeznaczone dla gości spoza regionu. Ich odbiorca mieszka tutaj, a celem jest nie tyle zapoznanie z atrakcjami i ciekawymi miejscami (ogólnie znanymi), ile przybliżenie tradycji i rozbudzenie ciekawości, która jest niezbędna przy zgłębianiu sekretów przeszłości. Stąd rozbudowana forma pozamerytoryczna, czyli konkurs polegający na zbieraniu pieczątek z różnych ciekawych zakątków miasta i inne dodatki do przewodnika.

Obecna podczas spotkania w gościnnych i klimatycznych progach antykwariatu Grzegorza Nowickiego i Beaty Czystołowskiej Regina Chrześcijańska, szefowa AD REM, podkreśliła, że przewodnik cieszy się popularnością wśród dzieci. Chwycił zwłaszcza pomysł zbierania pieczątek w różnych instytucjach, które – w ramach konkursu – trzeba odwiedzić. – Radość na twarzach najmłodszych jest budująca – podkreśliła pani Regina.

W środę, 9 czerwca, odbędzie się kolejne spotkanie promocyjne, którego tematem będzie książka Przemysława Wiatera „Walonowie u Ducha Gór. Podziemne skarby Karkonoszy i Gór Izerskich”. Początek o godz. 18.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group