Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Wtorek, 15 lipca
Imieniny: Henryka, Włodzimierza
Czytających: 10244
Zalogowanych: 103
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Straniszów: Bajkobus przyjechał do Pałacu na Wodzie w Staniszowie

Sobota, 9 czerwca 2012, 15:27
Aktualizacja: 20:15
Autor: Agrafka
Straniszów: Bajkobus przyjechał do Pałacu na Wodzie w Staniszowie
Fot. Agrafka
„Kamienna głowa” i „Piwniczna opowieść” to wrocławskie legendy zaprezentowane dzisiaj (9 czerewca) przez Wrocławski Teatr Lalek w Bajkobusie – scenie mobilnej, stylizowanej na siedzibę Wrocławskiego Teatru Lalek. – Fajnie to oglądać w mini–teatrze na pałacowym dziedzińcu – mówi 7–letnia Zosia z Jeleniej Góry.

Bajkobus zachwyca dzieci swoim repertuarem już od trzech lat. - Jest to jedyna taka ruchoma scena. Pomysł wywodzi się z nurtu ludycznego, gdyż pierwotnie teatr lalek był teatrem wędrownym . Od dawna wędrowne trupy przyjeżdżały z żywym teatrem do różnych miast i wsi. To powrót do tradycji - powiedział Józef Frymet, reżyser z Wrocławskiego Teatru Lalek.

Autorem książki o legendach wrocławskich, na podstawie której powstały spektakle jest Mariusz Urbanek. - Spektakl zrealizowany jest w formie klasycznego teatru lalek, w którym występują proste kukły lekko zmechanizowane, wywodzące się z polskich tradycji szopek. Akcja toczy się w Piwnicy Świdnickiej we wrocławskim Rynku, gdzie spotyka się dwóch mieszczan. Nagle z ratuszowej wieży schodzą do piwnicy rzeźby w postaci: kupiec, kobieta, która chodzi w spodniach, dzwonnik, złotnik, ksiądz oraz mnich – mówi Józef Frymed.

„Kamienna głowa” to historia o nieszczęśliwej miłości, gdyż córka bogatego włodarza zakochuje się w biednym młodzieńcu Henryk i by zdobyć serce Barbary przystaje do bandy zbójnickiej i rabuje bogatych. Chce w ten sposób przypodobać się ukochanej, która nie wierzy mu i popełnia samobójstwo. W katedrze wrocławskiej widać kamienną głowę, która wychodzi z muru. Przez tę nieszczęśliwą miłość został podpalony Wrocław.

- Bardzo podobały mi się te opowieści, szczególnie o nieszczęśliwej miłości Barbary i Henryka. Ciekawie wyglądają kukły, a sama scena robi duże wrażenie. Na pewno pojadę do Wrocławia, aby zobaczyć miejsca i rzeźby opisywane w legendach – powiedziała 7-letnia Zosia z Jeleniej Góry.

Sonda

Czy na ulicy Wolności powinno być więcej np. świateł, aby spowolnić ruch na odcinku do Cieplic?

Oddanych
głosów
412
Tak
32%
Nie, tak jak jest jest dobrze
59%
Nie mam zdania
9%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Specjalnie szkoleni rosyjscy agenci sabotują w Europie
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
112
Kolizja w Radomierzu
 
Ciekawe miejsca
Wznowienie badań archeologicznych na zamku w Bolkowie
 
Aktualności
Sudecka – z serca miasta w góry
 
Kilometry
Od dziś "ciepły przycisk" w autobusach MZK
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group