Wtorek, 25 stycznia
Imieniny: Miłosza, Pawła
Czytających: 6998
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Szklarska Poręba: Azbest znika spod Szrenicy

Niedziela, 9 stycznia 2022, 9:07
Autor: WAC
Szklarska Poręba: Azbest znika spod Szrenicy
Fot. UM Szklarska Poręba
2022 rok jest kolejnym, gdy Urząd Miasta w Szklarskiej Porębie realizuje program usuwania azbestu. Środki na ten cel miasto pod Szrenicą pozyskało z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz ze Starostwa Karkonoskiego.

Program usuwania wyrobów azbestowych w Szklarskiej Porębie realizowany jest już od kilku lat. W każdym roku ten rakotwórczy materiał znika z dachów kolejnych kilku posesji na terenie miasta. Wzorem lat ubiegłych również w 2022 roku program przewiduje demontaż wyrobów azbestowych oraz ich transport i unieszkodliwienie. Prace będzie wykonywał podmiot wybrany w drodze przetargu. Program nie obejmuje refinansowania wydatków związanych z usuwaniem wyrobów azbestowych poniesionych wcześniej przez użytkowników. Wniosek przystąpienia do programu, wraz z informacją o wyrobach zawierających azbest, należy złożyć do 13 maja 2022 r. osobiście w Urzędzie Miejskim. Dodajmy, że w ubiegłym roku z pięciu nieruchomości w Szklarskiej Porębie usunięto 8,354 Mg wyrobów zawierających azbest. Całkowity koszt operacji wyniósł 14293,15 zł.

Azbest był wykorzystywany w naszym kraju przy produkcji płyt elewacyjnych, rur ciśnieniowych czy materiałów potrzebnych do produkcji pokryć dachowych. Od 2005 roku w Polsce obowiązuje, podobnie jak we wszystkich krajach Unii Europejskiej, zakaz stosowania azbestu. O szkodliwości azbestu wiadomo od lat. Uznawany jest za jeden z najbardziej powszechnych czynników rakotwórczych występujących w środowisku. Włókna azbestowe po dostaniu się drogami oddechowymi do organizmu są bardzo trudne do usunięcia. Eksperci ostrzegają, że wdychanie włókien z uszkodzonych płyt eternitowych może być powodem groźnych chorób, m.in. pylicy, nowotworów i przewlekłego zapalenia oskrzeli.

W naszym regionie zgodnie z danymi z Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami dla województwa dolnośląskiego 2016 – było około 138 tys. ton wyrobów azbestowych. Zgodnie z przepisami w całym kraju wszystkie wyroby azbestowe muszą zostać usunięte i unieszkodliwione do końca 2032

Twoja reakcja na artykuł?

10
56%
Cieszy
3
17%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
6%
Smuci
2
11%
Złości
2
11%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group