Wtorek, 9 sierpnia
Imieniny: Edyty, Romana
Czytających: 3195
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Awantura o bryczkę z kucykiem

Sobota, 27 sierpnia 2016, 10:14
Aktualizacja: Niedziela, 28 sierpnia 2016, 7:32
Autor: Robert Czepielewski
Jelenia Góra: Awantura o bryczkę z kucykiem
Fot. Robert Czepielewski
Od paru dni wiele emocji wśród mieszkańców Jeleniej Góry budzi bryczka, ciągnięta przez kuca szetlandzkiego. Jedni odsądzają właściciela konia od czci i wiary uważając, że w ten sposób znęca się nad zwierzęciem, inni uważają przejażdżkę bryczką za świetną atrakcję…

- To skandal, żeby kucyka zaprzęgać do bryczki, wsadzać do niej cztery osoby i kazać zwierzakowi ciągnąc to od ul. 1 Maja na plac Ratuszowy i z powrotem wiele razy dziennie – takie telefony odbieraliśmy wczoraj (26.08) w naszej redakcji. Ludzie dzwonili też w tej sprawie do Straży Miejskiej i do Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, byli w kancelarii Prezydenta Jeleniej Góry.

- Nie ma mowy o znęcaniu się na koniem. Pracuje on nie dłużej, nić 3-4 godzinny dziennie, ma przerwy na odpoczynek i stale wodę do picia, stoi w zacienionym miejscu – tłumaczył nam właściciel zwierzęcia. - Jelenia Góra to jedyne miasto, gdzie spotykam się z takimi szykanami, a jeżdżę po wielu. Taka praca dla tej rasy konia nie jest za ciężka, jest czymś normalnym. Szetlandy lubią pracować, robią to z chęcią, czego nie można powiedzieć o niektórych ludziach – mówił mężczyzna. - Posiadam działalność gospodarczą związaną z przewozami konnymi. Niestety, w czerwcu doznałem udaru, przez co mam niedowład lewej ręki i nie mogą już pracować, jak przedtem. Dlatego poprosiłem Prezydenta Jeleniej Góry o wydanie zgody na przewozy po deptaku. Muszę zarabiać, nikt mi nic nie da – podkreślał.

- Otrzymaliśmy kilkanaście zgłoszeń dzisiaj (26.08) i kilkanaście wczoraj o znęcaniu się nad tym konikiem. Ze skarg wynikało, że jest on przeciążony, nie jest pojony i kuleje. Podczas kilku interwencji żadne z tych oskarżeń nie potwierdziły się. Zwierzę jest w dobrym stanie, napojone i najedzone. Z właścicielem porozmawialiśmy dłużej. Ustaliliśmy, że bryczka, którą koń ciągnie waży około 80 kilogramów, a zwierzę z racji swojej rasy może uciągnąć o wiele więcej. Woźnica ma wszystkie dokumenty, które uprawniają go do przewożenia osób taką bryczką, wobec czego nie mamy żadnych uwag do właściciela kucyka - powiedział Artur Wilimek, rzecznik Straży Miejskiej w Jeleniej Górze.

Podczas interwencji strażników miejskich pojawiały się także głosy mieszkańców Jeleniej Góry, którzy przychylni byli właścicielowi bryczki, a jego pomysł na przejażdżki po deptaku uważali za bardzo trafny.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (75) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group