Piątek, 19 sierpnia
Imieniny: Bolesława, Juliana
Czytających: 6266
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION JELENIOGÓRSKI: Awans ochotników

Piątek, 5 marca 2010, 15:08
Aktualizacja: 15:09
Autor: KAM
Ochotnicza Straż Pożarna we Wleniu już w piątek zmieni swój statut i będzie należała do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego. To już trzecia jednostka strażaków–ochotników z powiatu lwóweckiego, która włączona zostanie do profesjonalnego systemu ratownictwa.

W piątek na wleńskim rynku odbędą się uroczystości związane z włączeniem strażaków-ochotników do Krajowego Rejestru Systemu Ratowniczo Gaśniczego. Strażacy z Wlenia będą trzecią jednostką, która działa w krajowym systemie. W powiecie lwóweckim jednostki z Gryfowa i z Mirska działają już na podobnych zasadach.

KSRG to nic innego jak profesjonalny system, który w sytuacjach zagrożenia życia, zdrowia lub środowiska ma jeszcze lepiej reagować na zagrożeni i nieść pomoc. W praktyce wygląda to następująco. Jeśli dojdzie na przykład do powodzi w innym regionie kraju, Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej może wezwać na pomoc ochotnicze straże pożarne. Dotychczas ochotnicy mogli nieść pomoc głównie na terenie swojej gminy. Nie każda jednostka może zostać wpisana do takiego systemu, który istnieje od 1995 roku.

Dla strażaków przynależność do KSRG to nie tylko prestiż i powód do dumy. Jednostka straży pożarnej z Wlenia musiała spełnić dosyć restrykcyjne wymagania takie jak: posiadanie przynajmniej dwóch samochodów gaśniczych, przeszkolenia strażaków, minimum 12 osób należących do Ochotniczej Straży Pożarnej.

Oprócz tego strażacy musza posiadać specjalna torbę medyczną do udzielania pierwszej pomocy, podobną jak posiadają na swoim wyposażeniu załogi pogotowia ratunkowego, strażacy musze też mieć na swoim wyposażeniu przynajmniej dwa aparaty na powietrze, dzięki którym można wejść do zadymionych pomieszczeń.

– Strażacy z Wlenia po wpisaniu do KSRG będą otrzymywali także dosyć duże dofinansowanie z budżetu państwa za udział w akcjach ratowniczo gaśniczych. Pieniądze będzie można przeznaczyć na zakup sprzętu – mówi z-ca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Lwówku Śląskim kpt. Ryszard Kaszuba

Uroczystości związane ze zmianą statutu strażaków z Wlenia odbędą się na wleńskim rynku w piątek o godzinie 16. Swój udział zapowiedziały jednostki straży pożarnej z całej gminy, zarząd OSP i samorządowcy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group