Sobota, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 5825
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Autobusy miejskie w sąsiednich gminach: coraz droższe

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 21 lutego 2011, 7:55
Aktualizacja: 7:56
Autor: RED
Hubert Papaj, zastępca Prezydenta Jeleniej Góry spotkał się z burmistrzami i wójtami gmin, do których docierają autobusy jeleniogórskiego MZK.

Przedstawiciele administracji samorządowej Podgórzyna, Jeżowa Sudeckiego, Mysłakowic, Janowic Wielkich i Piechowic partycypują w pokrywaniu części kosztów funkcjonowania firmy komunikacyjnej, stosownie do liczby tzw. wozokilometrów, naliczanych w stosunku do długości linii obsługujących miejscowości w okolicznych gminach.

– Przeliczanie „wozokilometrów” jest sprawą dość skomplikowaną, indywidualną dla każdej z gmin – usłyszeliśmy – i faktem jest, że kwota ta z roku na rok jest nieco wyższa, ale to wynika z różnorodnych powodów, w tym – ze zmiany wysokości cen paliwa. O ile – dla przykładu - w lutym 2010 r. litr oleju napędowego kosztował MZK 2,94 zł, to już w grudniu – 3,61 zł. W roku 2011 autobusy jeleniogórskiego MZK pokonają ok. 4.451.924 km.

Wójtowie i burmistrzowie gmin zostali zapoznani z projektem planowanych od marca br. badań potoków pasażerskich. Ustalono, że badania sfinansuje miasto Jelenia Góra, nie angażując finansowo gmin, ale wyniki badań zostaną przekazane władzom gmin, by mogły na ich podstawie ewentualnie zweryfikować liczbę, częstotliwość i długość połączeń.

Omawiano także wpływ wielu czynników na koszty funkcjonowania MZK, pozornie nie mających nic wspólnego z rentownością firmy, a w praktyce ważących na istotnych częściach kosztów, jak np. demografia. Odbija się ona m.in. na strukturze sprzedaży biletów (rośnie wskaźnik wykorzystywania biletów ulgowych – okresowych i jednorazowych - dla młodzieży i emerytów, których wysokość najbardziej odbiega od realnych kosztów przewozu).

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~:) 21-02-2011 8:18
nie dosc ,ze mamy najdrozsze bilety komunikacji miejskiej w polsce to jeszcze chca podnosic! najlepiej niech zrezygnuja i bedzie po klopocie,a zaoszczedzone pieniadze niech wydadza sobie na premie uznaniowe!.a prywatni przewoznicy zajma sie wozeniem ludzi bo im sie to bedzie oplacac w przeciwienstwie do MZK.
~......=..... 21-02-2011 8:58
najlepiej wszystko polikwidowac,bo jest nieoplacalne,
~@8;18 21-02-2011 9:43
Jakie prywatne chłopku ku czym złomem i przez wyeksploatowanego 280 godz. miesiac kierowce za 1000zł
~pero 21-02-2011 10:24
też myślę, że tylko prywatni przewożnicy. Jeżeli podnisą ceny biletów i tak zacisną sobie pentlę na szyi. Nqależy7 odkurzyć biurowce MZK a znajdą sie pieniądze na wiele rzeczy.
~ 21-02-2011 10:38
Znieść strefy. Przybędzie pasażerów.
~palipies 21-02-2011 14:56
A skąd p.Hubert wziął tak atrakcyjną cenę oleju napędowego ? W ostatnich miesiącach nigdy nie było poniżej 4 PLN a hurtownie aż takich rabatów nie dają. Podejrzewam, że reszta obliczeń jest tak samo "solidna, dokładna i staranna". Gdzieś czytałem: JAKI PAN TAKI KRAM -wszelkie zmiany należałoby zacząć od p. Wożniaka, bo to w jego gabinecie zaczyna się ten cały syf.Tutaj nic nie pomoże liczenie pasażerów, co przerabiane było wielokrotnie, tu potrzeba logiki i trochę pojęcia z ekonomiki transportu, w której jedną z podstawowych maksym jest zasada stojącego taboru, generującego największe koszty. Wystarczy poobserwować którąś z pętli autobusowych- autobusy między kursami stoją tam ponad pół godziny, a niekiedy i dłużej. Dobrze skonstruowany rozkład jazdy oraz logicznie ustalona sieć nie pozwoliłyby na to. Ale to, dla niektórych, jest zbyt skomplikowane...
~ 21-02-2011 15:21
Najpierw prywatyzacja,a potem likwidacja to normalka w naszym pos...ym kraju...
~lesi 21-02-2011 19:44
Czekam kiedy w kazdym autobusie zasiadzie bileter/ulubione zajecie w mlodosci Pana Zawily-muzeum na Matejki/Chlopcy z PO sprzedac to nie sztuka pomyslec oto sztuka o ile ma sie czym myslec.K...wa Jelenia Gora to nie piaskownica do ktorej mozna bezkarnie sikac!!!!11-cie lat do tylu Jureczek Pokoj chcial ukrzyzowac SniezkeMysle ze za zrzute od zakladow pracy tj.200mln starych zl.wybudowal sobie indianski zaklad pracy pod Kowarami
~ 21-02-2011 21:59
ościennym gminom może nie potrzebne jest MZK??. Przecież będą mieli SKM tzw."kolejka - fanaberka-zwiłówka" też nasz Prezydent ich tym uszczęśliwi.
~hhy 22-02-2011 13:10
Moim zdaniem gminy powinny zrezygnować z obsługi MZK a w zamian dać szanszę lokalnym przewożnikom, może wtedy skończy sie monopol MZK i ceny biletów będą porówwnywalne do tych w całym kraju,
~uuuu 2-03-2011 2:01
oj `hhy, coś ci się pomieszało, myślisz że będzie taniej i lepiej. Spytaj tych, których na siłę uszczęśliwili w Wojcieszycach busikami. Najwięcej mają do powiedzenia Ci co nie korzystają z komunikacji a lokalni przewożnicy zatrudniają za minimum a ludzie pracują u nich maksimum dwa miesiące w miesiącu. Są jeszce lepsi od Biedronek, tesco, itp. Każdy by chciał za darmo jeździć a wymagania ma jakby taryfą jechał. Już się co niektórym w głowach poprzewracało i gadają byle gadać i przeważnie bez sensu, bez znajomości tematu. Dorwie się taki do komputerka i klepie sam nie wie co !!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group