Poniedziałek, 14 czerwca
Imieniny: Elizy, Michała
Czytających: 6359
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Autobusy miejskie w sąsiednich gminach: coraz droższe

Poniedziałek, 21 lutego 2011, 7:55
Aktualizacja: 7:56
Autor: RED
Hubert Papaj, zastępca Prezydenta Jeleniej Góry spotkał się z burmistrzami i wójtami gmin, do których docierają autobusy jeleniogórskiego MZK.

Przedstawiciele administracji samorządowej Podgórzyna, Jeżowa Sudeckiego, Mysłakowic, Janowic Wielkich i Piechowic partycypują w pokrywaniu części kosztów funkcjonowania firmy komunikacyjnej, stosownie do liczby tzw. wozokilometrów, naliczanych w stosunku do długości linii obsługujących miejscowości w okolicznych gminach.

– Przeliczanie „wozokilometrów” jest sprawą dość skomplikowaną, indywidualną dla każdej z gmin – usłyszeliśmy – i faktem jest, że kwota ta z roku na rok jest nieco wyższa, ale to wynika z różnorodnych powodów, w tym – ze zmiany wysokości cen paliwa. O ile – dla przykładu - w lutym 2010 r. litr oleju napędowego kosztował MZK 2,94 zł, to już w grudniu – 3,61 zł. W roku 2011 autobusy jeleniogórskiego MZK pokonają ok. 4.451.924 km.

Wójtowie i burmistrzowie gmin zostali zapoznani z projektem planowanych od marca br. badań potoków pasażerskich. Ustalono, że badania sfinansuje miasto Jelenia Góra, nie angażując finansowo gmin, ale wyniki badań zostaną przekazane władzom gmin, by mogły na ich podstawie ewentualnie zweryfikować liczbę, częstotliwość i długość połączeń.

Omawiano także wpływ wielu czynników na koszty funkcjonowania MZK, pozornie nie mających nic wspólnego z rentownością firmy, a w praktyce ważących na istotnych częściach kosztów, jak np. demografia. Odbija się ona m.in. na strukturze sprzedaży biletów (rośnie wskaźnik wykorzystywania biletów ulgowych – okresowych i jednorazowych - dla młodzieży i emerytów, których wysokość najbardziej odbiega od realnych kosztów przewozu).

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group