Czwartek, 17 czerwca
Imieniny: Alberta, Laury
Czytających: 6325
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

KOWARY: Atomowy powrót do uranowej przeszłości

Wtorek, 20 września 2011, 8:02
Aktualizacja: 8:03
Autor: T. Raczyński
KOWARY: Atomowy powrót do uranowej przeszłości
Fot. T. Raczyński
Turyści, którzy w minioną sobotę odwiedzili Kowary, mogli poczuć się jakby na chwilę przenieśli się w lata 50–te ubiegłego stulecia. Wszystko za sprawą Stowarzyszenia Miłośników Kowar, Miejskiego Ośrodka Kultury i właścicieli Kowarskich Kopalni, organizatorów "Uranaliów".

Wczesnym popołudniem na starówce można było wysłuchać koncertu Kowarskiej Orkiestry Rozrywkowej, a następnie uczestniczyć w prelekcji na temat historii miasta oraz zwiedzić wystawę poświęconą górnictwu. Po godzinie 16.00 uczestnicy przenieśli się do Kowarskich Kopalni. Ta niedawno otwarta atrakcja turystyczna była areną drugiej części Kowarskich Uranaliów.

Organizatorzy chcąc utrzymać w pamięci górniczą historię miasta nad Jedlicą przygotowali festyn nawiązujący tematyką do okresu, kiedy kopalnie na kowarskim Podgórzu były intensywnie eksploatowane. Nie zabrakło radzieckich żołnierzy, funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej i górników pracujących w kopalni. Każdy gość napotykając przydrożny posterunek musiał legitymować się przepustką, a podejrzani o kolaborację z kapitalistami trafiali do pokoju przesłuchań, gdzie po udzieleniu wyczerpujących wyjaśnień, zamiast ścieżki zdrowia, czekał na nich łyk krzepiącej wiśniówki.

W czasie imprezy można było się pożywić wojskową grochówką i pieczonym dzikiem, wysłuchać koncertów uczniów kowarskiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących i jeleniogórskiego zespołu z Młodzieżowego Domu Kultury "Paka Buziaka" oraz zwiedzić kopalnię.

Zwieńczeniem imprezy było wspólne ognisko i pokaz przygotowany przez tancerzy ognia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group