Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Sobota, 5 lipca
Imieniny: Antoniego, Karoliny, Marii
Czytających: 10414
Zalogowanych: 54
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Artykuły spożywcze (nie) do spożycia

Środa, 30 września 2009, 7:41
Aktualizacja: Czwartek, 1 października 2009, 9:48
Autor: Angela
REGION: Artykuły spożywcze (nie) do spożycia
Fot. TEJO
Sklepy z żywnością w regionie na wniosek klientów zostały wzięte pod lupę inspekcji handlowej. Zgłoszenia potwierdziły nieprawidłowości, a najważniejsze z nich to brak poprawnych cen, sprzedaż przeterminowanych produktów oraz brud w sklepach.

Jak mówi Iwona Kozak-Matysiak, dyrektor delegatury Inspekcji Handlowej w Jeleniej Górze ostatnie kontrole produktów i sklepów spożywczych były działaniami interwencyjnymi.

– Zgłoszone przez konsumentów nieprawidłowości potwierdziły się w każdej ze sprawdzanych placówek – mówi Iwona Kozak – Matysiak. W odniesieniu do szesnastu punktów zgłoszono nam nieprawidłowości dotyczące cen, co stanowiło 84 procent wszystkich uchybień. Dotyczyło to zarówno umieszczanie i sporządzania wywieszek cenowych, ich niezgodności z rzeczywistością, czy towarów, które nie posiadają żadnego oznakowania cenowego.

Inspektorzy sprawdzali również rzetelność obsługi klientów, przy czym w czterech punktach stwierdzono nielegalizowane wagi. W ponad 25 procentach sprawdzonych placówek znaleziono też produkty przeterminowane. Zdarzało się nawet, że towary o długich terminach ważności jak kawy czy kasze winny być zdjęte z półek kilka miesięcy temu. W przypadku towarów krótkoterminowych jak jogurty, sałatki mleko czy przetwory mięsne były sprzedawane po terminie od kilku do kilkunastu dni.

W 30 procentach sprawdzonych sklepów przedsiębiorcy nie mieli też uwidocznionych wywieszek ostrzegających o szkodliwości spożywania alkoholu. Stwierdzono również panujący w sklepie brud, brak segregacji w ladach chłodniczych, brak zabezpieczenia pieczywa przed kurzem czy owadami.

W kwartale do inspekcji handlowej zgłaszanych jest około 40 nieprawidłowości dotyczących sprzedaży artykułów spożywczych.
– To sporo, ponieważ tylko nieliczni klienci decydują się na zgłoszenie sprawy. Wielu konsumentów przychodzi do nas tylko po poradę, nie podając nazw placówek – mówi Iwona Kozak-Matysiak.

Na nieuczciwych przedsiębiorców inspektorzy handlowi nałożyli mandaty w wysokości od 150 do 500 złotych. Konsumentom przypominają natomiast o tym, że przed zakupem artykułów spożywczych należy je dokładnie sprawdzać, w tym datę ważności do spożycia oraz sam wygląd produktu.

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
558
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
27%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
11%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
49%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
13%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Dziś dzięki systemowi zmieniają świat
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
112
Wypadek w Rybnicy – efekt domina
 
112
Po alkoholu spowodował wypadek na Wolności
 
Kultura
Jelenia Góra i Karkonosze na 1 miejscu w Polsce!
 
Karkonosze
W Szklarskiej Porębie nie ma żadnych zakazów
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group