Poniedziałek, 20 maja
Imieniny: Aleksandra, Bazylego
Czytających: 6741
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Areszt za oszustwa

Poniedziałek, 16 grudnia 2019, 9:15
Aktualizacja: Wtorek, 17 grudnia 2019, 14:37
Autor: WAC
Jelenia Góra: Areszt za oszustwa
Fot. archiwum
Współpraca Wydziału ds Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze oraz jeleniogórskich funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej doprowadziła do ujęcia i tymczasowego aresztowania Piotra O. Mężczyzna w latach 2013–2014, w celu uniknięcia opodatkowania, posługiwał się fikcyjnymi fakturami oraz podawał nieprawdę w składanych deklaracjach podatkowych, przez co uniknął zapłaty podatku akcyzowego oraz VAT na łączną kwotę przekraczającą 16 milionów złotych.

Piotr O. prowadził zarejestrowaną w Jeleniej Górze firmę handlującą tytoniem, która w okresie od 2013 do 2014 roku kupiła w celu dalszej odsprzedaży towar o łącznej masie 67,5 tony. Następnie nie składał deklaracji dla podatku akcyzowego z tytułu sprzedaży suszu tytoniowego na terenie kraju, a w składanych do Urzędu Skarbowego deklaracjach VAT podawał nieprawdę zaniżając podstawę opodatkowania o wartość podatku akcyzowego. W tym celu wystawił łącznie 46 fikcyjnych faktur VAT, z których wynikało, że zakupiony tytoń sprzedawał na rzecz zagranicznych kontrahentów z Niemiec oraz Czech. Dzięki temu sprzedaż traktowana była jako wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów, niepodlegająca opodatkowaniu podatkiem akcyzowym, a podstawa opodatkowania VAT była obniżona. Działania te odprowadziły do uszczuplenia wpływów do budżetu państwa, z tytułu podatku akcyzowego w łącznej kwocie 15,1 miliona złotych oraz VAT 1,28 mln zł. 

Jak ustalono, wskazani na fakturach zagraniczni kontrahenci Piotra O. z Niemiec oraz Czech to firmy, które nie prowadziły faktycznej działalności, a jedynie pozorowały międzynarodowe transakcje, w celu umożliwienia Piotrowi O. uniknięcia opodatkowania - mówi rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze prok. Tomasz Czułowski. - Najczęściej były one zakładane na tak zwane „słupy”, czyli osoby nie mające faktycznie żadnej wiedzy o firmach i spółkach, których formalnie byli właścicielami.

Piotr O. został zatrzymany i doprowadzony do Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze, gdzie usłyszał zarzuty przestępstw skarbowych polegających między innymi na unikaniu opodatkowania, a także przestępstw poświadczenia nieprawdy w dokumentach, za które grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności. Sąd Rejonowy w Jeleniej Górze uwzględnił wniosek Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze i zastosował wobec podejrzanego areszt tymczasowy na okres dwóch miesięcy. Sprawca nie był dotychczas karany sądownie.

Twoja reakcja na artykuł?

10
50%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
5%
Smuci
1
5%
Złości
8
40%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
437
Puzyńska Katarzyna
35%
Twardoch Szczepan
32%
Żulczyk Jakub
34%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Wysłali oferty do 100 najbogatszych Polaków
 
112
Kolizje głównie... przed przejściem
 
Kultura
Ogień w Cieplicach
 
Inne wydarzenia
Fantastyczna walka i zabawa w SP 10 [WYNIKI]
 
Kultura
Juwenalia – elektroniczna sobota
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group