Poniedziałek, 5 czerwca
Imieniny: Walerii, Waltera
Czytających: 11111
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Apel ws. pogotowia

Czwartek, 1 kwietnia 2021, 6:02
Autor: WAC
Jelenia Góra: Apel ws. pogotowia
Fot. WAC
Ze specjalnym apelem do mieszkańców regionu zwrócił się Wojewoda Dolnośląski. Mając na względzie trudną sytuację epidemiologiczną oraz z uwagi na bardzo duże obciążenie systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego w województwie dolnośląskim, zaapelował o wzywanie karetek wyłącznie w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia.

Jak wynika z danych opublikowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego - od 1 do 29 marca dyspozytornia medyczna we Wrocławiu, zlokalizowana w Centrum Zarządzania Kryzysowego przyjęła blisko 34 tys. zgłoszeń na numer alarmowy, z czego ponad 15 tys. razy do zgłoszenia wysłane zostały Zespoły Ratownictwa Medycznego. Oznacza to, że w ciągu każdej doby wrocławska dyspozytornia przyjmowała około 1,2 tys. zgłoszeń i ponad 500 razy wysyłała do interwencji zespoły ratowników Medycznych. W ciągu minionego miesiąca ratownicy wrocławskiego pogotowia wykonali również u pacjentów blisko 5 tys. testów antygenowych COVID-19, co daje ok. 170 testów wykonywanych dziennie przez ratowników pogotowia.

Apel wojewody przypomina o oczywistej zasadzie, że pogotowie ratunkowe nie leczy, ale ratuje zdrowie i życie pacjentów – mówi p.o. dyrektora Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze Mariusz Gierus. - Sytuacja związana z liczbą wyjazdów naszych zespołów ratunkowych jest dynamiczna i łączy się z ogólnym obciążeniem systemu ochrony zdrowia w regionie związanym ze wzrostem liczby zachorowań covidowych. Ostatni okres jest dla naszych zespołów bardzo intensywny. W ciągu tygodnia nasi pracownicy zużyli ponad 500 kombinezonów. Na przestrzeni ostatnich dwóch miesięcy widzimy wyraźny wzrost liczby wyjazdów, szczególnie do zarażonych Covid-19. Po każdym takim zrealizowanym zleceniu, zespól i ambulans muszą być zdezynfekowane w określonym czasie, co powoduje wydłużony czas realizacji kolejnego zgłoszenia. Dla przykładu 2 lutego zanotowaliśmy 80 wyjazdów, przy czym liczba wykonanych testów to 13. 29 marca byliśmy za to wzywani już 114 razy, a liczba testów wzrosła do 47. Prosimy o rozsądek żeby nie dochodziło do sytuacji kiedy zespól przyjeżdża do pacjenta, który wymaga porady lekarza rodzinnego (wypisanie recepty, zmiany leków czy też badania).

Twoja reakcja na artykuł?

5
15%
Cieszy
4
12%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
6%
Złości
23
68%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (35)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy szkoły chronią przed rówieśniczą przemocą, zapewniając uczniom bezpieczeństwo w tym względzie?

Oddanych
głosów
910
Tak
10%
Nie
84%
Nie wiem
5%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group