Piątek, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 9611
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Apel Pamięci w SP 15

Poniedziałek, 11 listopada 2019, 9:15
Aktualizacja: Wtorek, 12 listopada 2019, 18:25
Autor: AP
Jelenia Góra: Apel Pamięci w SP 15
Fot. AP
Od lat uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 15 w Jeleniej Górze – Sobieszowie z okazji Narodowego Święta Niepodległości uczestniczą w Apelu Pamięci i lekcji historii przy grobie ppłk. Eugeniusza Głowacza – ułana marszałka Piłsudskiego.

W szkolnej sali sportowej, jak co roku przed rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, odbyła się uroczysta akademia. Uczniowie przypomnieli zawiłą i bardzo ciekawą historię naszego kraju i jak ważna jest wolność narodu i kraju.

W ramach akcji "Rekord dla Niepodległej" zaśpiewali razem Mazurka Dąbrowskiego. Należy wspomnieć, że uczniowie szkoły przygotowali z okazji obchodów także wystawy szkolne i prace plastyczne nawiązujące tematycznie do Święta Niepodległości.

W asyście pocztu sztandarowego zapalili znicz pod pamiątkową tablicą ppłk. Eugeniusza Głowacza. Następnie uczniowie klas V i VI przeszli ulicami Sobieszowa na cmentarz parafialny wraz z dyrektorem Zbigniewem Stępniem i Heleną Walinowicz- Prosicki - nauczycielką historii, która opowiedziała życiorys ppłk. od czasów Legionów do II wojny światowej.

Dzisiaj jesteśmy tutaj, by oddać hołd wielkiemu człowiekowi - jednemu ze stu sześćdziesięciu ośmiu żołnierzy Pierwszej Kadrowej. Dlatego nie ma lepszego miejsca uczczenia naszego narodowego święta, jak pochylenie się nad grobem tego prawego i bohaterskiego człowieka, zapalenie symbolicznego znicza i złożenie kwiatów. Wdzięczni za wolność, którą otrzymaliśmy pamiętajmy, abyśmy tego daru wolności nie zatracili, abyśmy zawsze mogli doświadczać go w naszym życiu, a spoglądając w przeszłość nie zapominajmy o tych, którzy tę wolność nam wywalczyli. Będąc za granicą nie zapominajcie też o swych korzeniach - mówiła nauczycielka.

Eugeniusz Józef Głowacz ps. Ostaszewski Zenobi, urodził się 6.02.1890 w miejscowości Stenrażyce na Wołyniu, zm.7.07.1950 r. w Sobieszowie. Żołnierz Pierwszej Kompanii Kadrowej Legionów, Żołnierz Armii Krajowej, podpułkownik Wojska Polskiego, uczestnik Powstania Warszawskiego. Odznaczony Krzyżem Walecznych, Krzyżem Niepodległości i Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Twoja reakcja na artykuł?

5
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group