Czwartek, 26 maja
Imieniny: Filipa, Pauliny
Czytających: 2383
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Alimenty po nowemu

Poniedziałek, 5 września 2005, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 13 stycznia 2006, 20:36
Autor: Regionalny Tygodnik Informacyjny
Od czwartku, 1 września, zmieniają się przepisy dotyczące świadczeń alimentacyjnych.

Dodatek z tytułu samotnego rodzicielstwa zastąpi zaliczka alimentacyjna. Będzie ona przyznawana tylko tym samotnym rodzicom, którzy mają zasądzone alimenty, a alimentator nie płaci w ogóle lub nieregularnie.

Warunkiem otrzymania zaliczki alimentacyjnej, oprócz zasądzonych pieniędzy na rzecz dziecka będzie wyrok sądowy orzekający rozwód.

W wyjątkowych sytuacjach prawo do świadczeń mają także małżonkowie w trakcie rozwodu lub separacji. Na rozstanie się mają jednak tylko rok. Po tym terminie zaliczka przepada.

Prawo do niej stracą samotni rodzice, którzy mają zasądzone alimenty, jednak żyją w konkubinacie lub ponownie wzięli ślub i wspólnie z współmałżonkiem wychowują dzieci. Mogą się jednak starać o zasiłek rodzinny i inne dodatki np. zasiłek pielęgnacyjny.

Według nowych przepisów alimentacyjnych, rodziny, których dochód na osobę nie przekracza 583 zł miesięcznie.
Przeznaczenie otrzymanych przez rodziców pieniędzy będzie kontrolowane. Jeśli będą niewłaściwie wydatkowane, gmina może zmienić pomoc gotówkową na rzeczową, np. kupić dzieciom ubrania, przyznać talony na żywność.

Warto także pamiętać, że zaliczka alimentacyjna należy się dziecku do 18 lat. Jeżeli zaś uczy się - do ukończenia 24 lat. Ustawa mająca pomóc ściągać wierzytelności od uchylających się od obowiązków rodziców, obowiązuje już od 1 czerwca.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group