Niedziela, 25 września
Imieniny: Aurelii, Władysława
Czytających: 4648
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: "Ale świństwo!" w Teatrze Zdrojowym

Sobota, 23 czerwca 2018, 8:09
Aktualizacja: Niedziela, 24 czerwca 2018, 6:40
Autor: ZTA
Jelenia Góra: "Ale świństwo!" w Teatrze Zdrojowym
Fot. ZTA
Zdrojowy Teatr Animacji przygotowuje się do najnowszej, a zarazem ostatniej w bieżącym sezonie artystycznym premiery. Już 30 czerwca o godzinie 16.00 będzie można zobaczyć spektakl „Ale świństwo! sztuka dla małych, większych i wegetarian” w reżyserii samego autora – Freda Apke.

Dla Czytelników Jelonki.com teatr przygotował na premierę jedno dwuosobowe zaproszenie. Otrzyma je ten, kto jako pierwszy dodzwoni się do teatru pod numer: 75-7557690.

„ALE ŚWIŃSTWO!
sztuka dla małych, większych i wegetarian"
Autor: Fred Apke
Przekład: Marta Klubowicz

Reżyseria: Fred Apke
Muzyka: Dimitrij Szostakowicz
Scenografia: Anna Kościelniak

Obsada: Dorota Fluder, Jacek Maksimowicz, Sylwester Kuper, Sławomir Mozolewski, Rafał Ksiądzyna, Radosław Biniek, Diana Jonkisz.

Tekst Apke’go jest tragikomedią, jej bohaterowie – Rudolfo Valentino, Galereta, Marzyboczek i Miss Koryta - uciekające przed losem czekającym większość świń, nie tylko bawią nas zabawnymi sytuacjami czy słownymi żartami, lecz są uwikłane w sytuacje skrajnych wyborów, ostatecznych decyzji, konieczności wynikających z poznania prawdy o wzajemnych relacjach człowieka i świni.
Personifikacja świńskich bohaterów dokonuje się stopniowo - im bardziej chcą być wolne i bezpieczne w lesie, będącym wyobrażeniem świńskiego raju, im ostrzej i głębiej wchodzą w konflikt z „dwunogimi” – tym szybciej tworzą typowe, choć niekoniecznie najsympatyczniejsze portrety psychologiczne przedstawicieli homo sapiens. Nie jest, choć sugeruje to podtytuł, spektakl Apke’go scenicznym manifestem wegetariańskim. Choć nasi bohaterowie unikają losu zwierząt hodowlanych, a świat ludzi reprezentują rzeźnik, restaurator serwujący wieprzowinę, właścicielka butiku sprzedające torebki lub buty ze świńskiej skóry, to jednak przesłanie utworu jest znacznie szersze. Las, który dla naszych bohaterów miał być krainą szczęśliwości, staje się w ostateczności nieosiągalną utopią. Tu świniom również zagrażają „dwunodzy”, tym razem myśliwi, jednak wolność, o której marzyli i która była celem ich wędrówki stanowi o ich – świń CZŁOWIECZEŃSTWIE. Staje się przez to „Ale świństwo” przedstawieniem niezwykle dziś aktualnym, opowieścią o zagrożeniu, ucieczce do innego świata, który okazuje się być iluzją, egzystencjalną historią o prawdzie, która choć wyzwala, niekoniecznie musi dawać szczęście. Jak w podtytule zaznacza autor, sztuka jest spektaklem familijnym przeznaczonym dla dorosłych i dzieci. Wartka akcja, zabawne dialogi, ciekawa scenografia sprawiają, że młodzi widzowie z zapartym tchem śledzą perypetie czterech świńskich bohaterów, którzy dzięki poczuciu wspólnoty, dążeniu do wolności i odwadze starają się wyrwać ze schematu stereotypowych stwierdzeń, że „coś jest świństwem”, w poszukiwaniu godnego bytu. A o tym warto rozmawiać z dziećmi.

Projekt współfinansowany przez Fundację Współpracy Polsko - Niemieckiej i Miasto Jelenia Góra

# Zdrojowy Teatr Animacji przygotował jeszcze ofertę letnią i do 15 lipca będą wakacyjne spektakle w teatrze, w soboty na Placu Ratuszowym w Jeleniej Górze – „Letnie weekendy z Teatrem” oraz w niedzielne popołudnia „Letnie Koncerty Promenadowe” w Muszli Koncertowej. Projekty finansowane są z budżetu Miasta Jelenia Góra.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group