Wtorek, 27 lipca
Imieniny: Julii, Natalii
Czytających: 3360
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Ale śmierdzi – żalą się mieszkańcy Radomierza i Komarna. Co można zrobić? Nic!

Środa, 22 sierpnia 2012, 7:35
Aktualizacja: Czwartek, 23 sierpnia 2012, 8:46
Autor: Agrafka
– Odór kurzego obornika wywiezionego na pola między Radomierzem, a Komarnem, który przez wysoką temperaturę powietrza i bezwietrzną pogodę narasta, dusi nas. Tego nie da się wytrzymać – napisała do nas jedna z mieszkanek, pani Małgorzata. – Niestety w prawodawstwie polskim uciążliwość zapachowa nie jest normowana – stwierdziła Ewa Nowicka, starszy specjalista z jeleniogórskiej delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

– Po raz kolejny ktoś wywozi kurzy obornik na pola między Radomierzem i Komarnem. Smród jest nie do zniesienia, a upały jeszcze to pogarszają. Czy takie działanie jest bezkarne? Jak to znieść? Nie pomaga zamykanie okien. A przez brak wiatru odór wisi nad miejscowościami jak chmura, która nie pozwala oddychać i dusi - opowiadała pani Małgorzata.

Niestety, nie istnieje regulacja prawna dotycząca zapachów, które pochodzą z nawozów naturalnych, stosowanych na polach ani wytycznych co do temperatury, w jakiej można je rozprowadzać. – Kurzego obornika nie można stosować na działkach budowlanych. Natomiast rolnicy mogą je stosować w odległości 20 metrów od strefy ochronnej czyli m.in. zabudowań mieszkalnych, źródeł i cieków wodnych. Jeśli nawóz naturalny zostanie wysypany na pole powinien być niezwłocznie zaorany, czyli przysypany ziemią, najpóźniej następnego dnia – mówiła Ewa Nowicka.

Nawozy naturalne na gruntach rolnych mogą być stosowane od 1 marca do 30 listopada i nikt nie może zabronić ich wysypywania np. ze względu na bezwietrzną pogodę. Istnieją jednak preparaty, które dosypuje się do nawozów, by niwelować ich nieprzyjemny zapach. Jednak rolnicy nie mają prawnego obowiązku, aby je stosować.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (33) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group