Piątek, 21 czerwca
Imieniny: Alicji, Alojzego
Czytających: 10130
Zalogowanych: 25
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Alarm dla maturzystów

Piątek, 27 kwietnia 2007, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 27 kwietnia 2007, 19:29
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Alarm dla maturzystów
Fot. Arkadiusz Piekarz
Ostatni dzień nauki w liceach dla trzecioklasistów.

W piątek w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w samo południe odbędzie się uroczyste spotkanie maturzystów, którzy kończą naukę. Za tydzień, o tej porze wszyscy trzecioklasiści będą pisali pierwszy z serii egzaminów dojrzałości.

Jak mówi dyrektor popularnego „Żeroma” Paweł Domagała, przed ostatnim dzwonkiem, wszystko dopięte jest na ostatni guzik.
Młodzież się cieszy, bo to koniec zajęć, a pogoda sprzyja. Niestety większość nie skorzysta z zapowiadanego słońca, poświęcając zbliżający się długi weekend na powtórki przed maturalnymi zmaganiami.
– Niby fajnie, bo nie trzeba będzie wstawać rano do szkoły. Ale z drugiej strony to chcielibyśmy już mieć tę maturę za sobą – mówią trzecioklasiści.

Pozostawią po sobie pamiątkę w postaci zasadzonego drzewka. – To taka tradycja. Pragniemy ją utrzymać – mówi dyrektor Domagała.

A od przyszłego piątku, 4 maja, zacznie się gorący czas. Na początek dawka stresu przy egzaminie z języka polskiego. 7 maja, w poniedziałek – języki obce i później cała maturalna machina. Aż do końca miesiąca.

Zdaniem dyrekcji i nauczycieli młodzież jest mniej zestresowana przed czekającą próbą nerwów.
– Nie ma już tej presji siedzenia przez pięć godzin i pisania wypracowania. Są przerwy podczas egzaminów i są one bardziej przystępne – oceniają pedagodzy, którzy uważają, że solidnie przygotowali trzecioklasistów do matury.

Optymizmu nie podzielają aż tak bardzo uczniowie. – Wszystko może się zdarzyć. Lepiej nie zakładać z góry sukcesu – mówią. – Największe obawy mamy przed matematyką – twierdzą trzecioklasiści jednej z klas. – W ubiegłym roku ten przedmiot poszedł źle, bo zadania były bardzo trudne. Takiej powtórki nie chcemy – dodają. Matematykę nie wszyscy muszą napisać. Na razie nie jest ona przedmiotem obowiązkowym.

Recepta na skuteczną naukę w przedmaturalnym tygodniu? Według jednych nie należy przesadzać i lepiej się zrelaksować niż wkuwać. – Kino, wypad nad wodę, na działkę. Jak najwięcej luzu – twierdzi Katarzyna, jedna z maturzystek. Zdaniem innych warto jednak materiał powtórzyć, bo uzyskana w ten sposób wiedza będzie świeższa.
Psychologowie radzą pierwsze wyjście. – Nauka w ostatniej chwili nie jest skuteczna. W ten sposób zdobyta wiedza szybko z głowy ulatuje – podkreśla Agnieszka Krawczyk, psycholog i pedagog.

Piątkową uroczystość uświetnił występ orkiestry Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia pod dyrekcją Stefana Strahla. Niedawni licealiści dostali wyróżnienia i nagrody.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
1061
Tak, regularnie
25%
Tak, od czasu do czasu
37%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
14%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
24%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Rzucają wyzwanie Orlenowi!
 
Rozmowy Jelonki
Dostali 8 mln zł na szkołę
 
Aktualności
W nocy burze w Jeleniej Górze
 
10 pytań do...
Kulinarnie jestem patriotą
 
112
Potrącenie 13–latki na pasach
 
Kultura
Koncertowe rarytasy na koniec sezonu
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group