Środa, 26 stycznia
Imieniny: Pauliny, Polikarpa
Czytających: 8481
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Karkonosze: Akcja ratunkowa przy Czarnym Grzbiecie

Wtorek, 23 marca 2021, 6:05
Autor: WAC
Karkonosze: Akcja ratunkowa przy Czarnym Grzbiecie
Fot. GOPR
Ostatnie dni przyniosły obfite opady śniegu oraz zmienne warunki atmosferyczne w całym paśmie Karkonoszy. To bezpośrednio przełożyło się na liczbę akcji oraz interwencji ratowników Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego

Między innymi w ostatnią niedzielę (20.03) ratownik dyżurny w stacji centralnej odebrał zgłoszenie od czwórki turystów, którzy z uwagi na ekstremalne warunki w Karkonoszach, utknęli w rejonie Czarnego Grzbietu. Z wywiadu wynikało, że wszyscy poszkodowani wskutek skrajnego wyczerpania oraz wychłodzenia, nie są w stanie kontynuować wędrówki. W górach o tej porze wiał bardzo silny wiatr, dochodzący do 100 km/h, a temperatura odczuwalna w tym rejonie oscylowała w granicach minus 25 stopni Celsjusza.

Do akcji zadysponowane zostały trzy zespoły (w sumie ośmiu ratowników). Po dotarciu do poszkodowanych oraz odpowiednim zabezpieczeniu termicznym, zapadła decyzja o niezwłocznej ewakuacji.

Jeden z turystów nie był w stanie poruszać się samodzielnie, więc ratownicy musieli użyć specjalistycznego środka transportu - noszy SKED. Akcja sprowadzania turystów do stacji ratunkowej w Karpaczu trwała około pięciu godzin.

Twoja reakcja na artykuł?

3
9%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
6
19%
Smuci
5
16%
Złości
18
56%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (18) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group