Wtorek, 4 października
Imieniny: Rozalii, Franciszka
Czytających: 7034
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Akcja JZO "Ratujmy Wzrok Dzieciom"

Sobota, 8 października 2005, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 13 lutego 2006, 13:15
Autor: Bogumiła Zbyszyńska
JZO sp. z o.o. producent soczewek okularowych z Jeleniej Góry jest inicjatorem akcji Ratujmy Wzrok Dzieciom, która prowadzona jest od 2003 roku wśród dzieci klas pierwszych szkół podstawowych, placówek specjalnych i gimnazjów w Jeleniej Górze oraz w powiecie.

Ma ona na celu pomoc najbiedniejszym oraz wykreowanie wśród kadry pedagogicznej i rodziców wiadomości, jak ważna dla dzieci jest prawidłowa korekcja wzroku. W akcję zaangażowane są różne środowiska. Badania wzroku na terenie miasta finansuje Miasto Jelenia Góra, na terenie powiatu - gminy powiatu jeleniogórskiego.

   W ich ramach lekarz okulista prowadzi kompleksowe badania oczu. Sprawdza wzrok przy wykorzystaniu autorefraktometru komputerowego i tablicy Snellena. Badane jest również dno oka i ruchomości gałek ocznych. Wszystkim potrzebującym uczniom, także tym, którym należy zmienić okulary, wystawiane są recepty opatrzone pieczątką „Ratujmy Wzrok Dzieciom”.

   Każde dziecko z wadą wzroku wymagającą korekcji okularowej otrzymuje za darmo od JZO sp. z o.o. (producenta soczewek okularowych) lekkie i bezpieczne w użytkowaniu plastikowe szkła okularowe, uszlachetnione powłoką antyrefleksyjną.
Bezpłatnego montażu soczewek dokonują optycy z Jeleniej Góry lub powiatu.

   W przypadku trudnej sytuacji materialnej rodziców, Rotary Club z Jeleniej Góry finansuje oprawy okularowe i leczenie dzieci. Od roku 2003 przebadano około 5,5 tys. uczniów. 520 z nich otrzymało za darmo od JZO szkła okularowe. Żle dobrane okulary pogłębiają wadę wzroku, a nieleczone wady mogą osłabić stan zdrowia dziecka i wpływać negatywnie na jego rozwój oraz pogorszenie wyników w nauce.

  Organizatorzy mają nadzieję, że dzięki takiej pomocy wiele dzieci zyska prawidłową korekcję, a badania uświadomią rodzicom, pedagogom i samym dzieciom, iż właściwą korekcję gwarantują tylko odpowiednio dobrane i fachowo wykonane u optyka okulary. U dzieci w żadnym wypadku nie wolno stosować gotowych okularów kupionych na bazarach lub w punktach pozaoptycznych, np. w aptekach. Tylko odpowiednio dobrane szkła gwarantują zdrowy rozwój dziecka.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group