Środa, 29 czerwca
Imieniny: Piotra, Pawła
Czytających: 6657
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Akcja "Bezpieczne ferie 2018”

Środa, 3 stycznia 2018, 16:25
Autor: 112
W związku z feriami zimowymi w Jeleniej Górze i na terenie powiatu policja jeleniogórska prowadzić będzie działania ukierunkowane na bezpieczeństwo dzieci i młodzieży spędzającej zimowy wypoczynek w naszym regionie oraz na rzecz bezpieczeństwa dzieci z naszego powiatu, które będą wyjeżdżały na zimowiska w dniach od 15 stycznia do 25 lutego.

Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze już od 12 stycznia br. prowadzić będą działania polegające głównie na: wzmożonych kontrolach autobusów, busów oraz innych pojazdów, którymi przewożone są dzieci podczas zimowego wypoczynku, kontroli miejsc zorganizowanego wypoczynku na terenie powiatu, zwłaszcza pod kątem bezpieczeństwa dzieci jako uczestników ruchu drogowego, prowadzić będą spotkania profilaktyczne z dziećmi na zimowiskach, podczas których omówią zasady bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym.

- W związku z tym, wzorem lat ubiegłych, istnieje możliwość sprawdzenia po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym pod nr. 997 lub do Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Jeleniej Górze pod numerami : 75/75-20-581, 75/75-20-337 stanu technicznego autobusów, busów , uprawnień i stanu trzeźwości kierujących – informuje podinsp.. Edyta Bagrowska, rzecznik KMP w Jeleniej Górze. .

Dodatkowo uruchomiony zostanie stały punkt kontroli autobusów wyjeżdżających z dziećmi z naszego regionu. Punkt ten będzie na ul. Sobieszowskiej w Jeleniej Górze w dniach od 12.02.18 -25.02.18 roku w godzinach od 07.00 do 10.00. (Kontrolę należy wcześniej uzgodnić z oficerem dyżurnym KMP pod nr 997 lub z Naczelnikiem Wydziału Ruchu Drogowego KMP)

- Opracowaliśmy również kilka wskazówek dla rodziców, których dzieci wyjeżdżają na zorganizowany wypoczynek – dodaje podinsp. E. Bagrowska.

Zaleca się, aby:

• dokładnie sprawdzić, komu powierzamy opiekę nad swoim dzieckiem,
• ustalić, jakie ta osoba ma przygotowanie i doświadczenie zawodowe,
• sprawdzić czy osoba ta wcześnie organizowała już jakieś tego typu imprezy, spotkania a jeżeli tak, to jakie wrażenia wynieśli uczestnicy ,
• ustalić dokładny adres przebywania dziecka, warunki socjalne i opiekę medyczną,
• precyzyjnie ustalić środki przewozowe. W razie wątpliwości, co do stanu technicznego np. autobusu należy powiadomić o tym policję drogową lub najbliższą jednostkę Policji,
• dziecko wyposażyć w wykaz zabranych przedmiotów. Najbardziej wartościowe z nich oznaczyć (np. poprzez naszycie inicjałów),
• przekazać dziecku drobną kwotę pieniędzy oraz kartkę z dokładnym adresem domowym i numerami telefonów - do domu, do pracy rodziców (można włożyć do walizki gotowe, zaadresowane koperty z naklejonymi znaczkami),
• porozmawiać z dzieckiem o różnych sytuacjach w jakich może się znaleźć. Poradzić mu, co wtedy należy zrobić przede wszystkim. Na dorastające dziewczyny czyhać może także inne niebezpieczeństwo. Trzeba o tym szczerze porozmawiać.

Ponadto w okresie zimowym na dzieci czyha wiele niebezpieczeństw, które kryją się w nieprawidłowej organizacji zabaw: „ślizgania” się na zamarzniętych powierzchniach zbiorników wodnych (stawy, rzeczki), zabawy na śniegu na terenach bezpośrednio sąsiadujących z jezdniami, - obrzucanie przejeżdżających pojazdów „kulkami śnieżnymi”. O tym należy z dzieckiem porozmawiać i bezwzględnie przestrzec, że takie zabawy mogą skończyć się tragicznie. Ślizganie się na skutej lodem rzece czy stawie może doprowadzić do ciężkich kontuzji, a w skrajnych przypadkach nawet śmierci. Nie zapominajmy o tym!

Natomiast, jeżeli dziecko podczas tych ferii pozostaje w domu to należy z nim, co pewien czas przeprowadzić rozmowy profilaktyczne na temat zagrożeń, z którymi może się spotkać (zaczepki nieznajomych, obietnica pokazania czegoś szczególnie atrakcyjnego w odległym od domu miejscu, propozycja przejażdżki samochodem). Oto kilka wskazówek dla rodziców:
1. Naucz swoje dzieci, aby podczas Twojej nieobecności w domu nikomu nie otwierały drzwi (odwiedziny nieznajomych, krewnych, posłańców z pracy, a także innym dzieciom).
2. Zwracaj uwagę na sposób przechowywania kluczy do mieszkania, którymi dysponuje dziecko (najlepiej w kieszeni ubrania szczelnie zamkniętej, a nie na szyi lub pod słomianką).
3. Zapewnij dziecku bezpieczną zabawę w domu - zamontuj w drzwiach mocne zamki, zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie instalacji gazowej i elektrycznej oraz urządzeń, które są do nich podłączone, poproś sąsiadów, aby zwracali uwagę na obcych, jeśli masz telefon, zadzwoń o różnych porach, schowaj przed dzieckiem wszelkie lekarstwa.
4. Nie pokazuj swoim pociechom miejsc przechowywania wartościowych przedmiotów.
5. Bezwzględnie zakazuj dzieciom wsiadania do samochodów kierowanych przez obcych, wsiadania z obcymi do windy, oddalania się z obcym lub przyprowadzania nieznajomych do domu. Musisz zrobić wszystko by Twoje dziecko było nieufne wobec obcych.
6. Nie zezwalaj dziecku na późne spacery, pobyt w miejscach nieznanych.
7. Poznaj dokładnie rozkład zajęć dziecka w trakcie zimowego odpoczynku, jego kolegów, znajomych - zanotuj ich adresy i telefony.
8. W domu obok telefonu powinna znajdować się kartka z odnotowanymi numerami telefonów do pracy: taty, mamy lub bliskich członków rodziny (np. dziadków). Również warto wskazać numery telefonów do Policji, Straży Pożarnej.

W okresie ferii na stokach kotliny jeleniogórskiej służbę pełnić będą również policyjne patrole narciarskie.
Policja przypomina:
Zgodnie z przepisami dzieci i młodzież poniżej 16 roku życia mają obowiązek jazdy na nartach i snowboardzie w kaskach. W przypadku nie stosowania się do tego obowiązku opiekunowie lub rodzice mogą zapłacić grzywnę. Ponadto kara grzywny grozi również narciarzom i „snowbordzistom”, którzy będą jeździć w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających.

Policyjne patrole narciarskie wykonują przede wszystkim zadania prewencyjne, w myśl zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć. Zwracają baczną uwagę na sprzęt, który bardzo często narciarze pozostawiają bez opieki, legitymują osoby podejrzanie zachowujące, zwracają uwagę na kulturę i takt na stoku oraz w kolejkach do wyciągu, a także pilnują, aby narciarze nie zjeżdżali z wyznaczonych tras i nartostrad. W przypadku turystów, którzy popełniają wykroczenia policjanci w zależności od sytuacji stosują pouczenia lub będą nakładać mandaty karne.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group