Piątek, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Juliana
Czytających: 2675
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Afera corhydronowa. Postępowanie umorzone

Niedziela, 3 lipca 2011, 8:27
Aktualizacja: 8:27
Autor: RED
Po sześciu latach śledztwa dotyczącego nieprawidłowości przy produkcji leków i pomieszania zawartości ampułek w Przedsiębiorstwie Farmaceutycznym Jelfa SA, Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze zdecydowała o umorzeniu postępowania.

Prokurator okręgowy w Jeleniej Górze umorzył śledztwo przeciwko Markowi B. i Andrzejowi S. (kierownikowi Wydziału Ampułek PF Jelfa S. A. i jego zastępcy), którym w toku postępowania przedstawiono zarzuty nieumyślnego wprowadzenia do obrotu leku niewłaściwej jakości poprzez nieprawidłową organizację pracy wydziału ampułek oraz nieprawidłową kontrolę prowadzonego procesu produkcji leku Corhydron i Chlorsuccillin.

Ponadto umorzono postępowanie w sprawie zaistniałego w okresie od 29 listopada 2004 roku do września 2005 roku w Jeleniej Górze nieumyślnego sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób przez nieustalonych pracowników Przedsiębiorstwa Farmaceutycznego Jelfa S.A. przez przypadkowe pomieszanie fiolek z lekami Corhydron i Chlorsuccillin.

Leki te zostały podane 17 pacjentom, skutkiem czego doszło do zgonu jednego z nich w dniu 21 kwietnia 2006 roku. Zażycie preparatów doprowadziło także do spowodowania w okresie od 5 lipca 2005 roku do 29 października 2006 roku choroby realnie zagrażającej życiu 16 osób.

Śledztwo umorzono, ponieważ stwierdzono, że nie ma możliwości ustalenia konkretnej osoby fizycznej, której błąd był jedyną przyczyną zaistniałej sytuacji. Przedmiotem umorzonego śledztwa było również uzasadnione podejrzenie zaistniałego w okresie od listopada 2004 roku do czerwca 2006 roku w Jeleniej Górze wprowadzenia do obrotu przez Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne Jelfa S.A. leku niewłaściwej jakości w postaci Corhydronu 25mg i 100mg. W tym zakresie prokurator uznał, iż brak jest danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia przestępstwa.

– W związku z niemożnością przypisania przestępstwa konkretnej osobie, prokurator okręgowy w Jeleniej Górze zadecydował o podjęciu działań zmierzających do wytoczenia na rzecz pokrzywdzonych powództwa przeciwko przedsiębiorstwu z tytułu wprowadzenia do obrotu produktu leczniczego niewłaściwej jakości – informuje Marcin Zarówny, zastępca prokuratora okręgowego w Jeleniej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12) Dodaj komentarz

komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group