Niedziela, 2 października
Imieniny: Dionizego, Sławomira
Czytających: 7384
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: A tak świętowali Kresowiacy

Sobota, 12 listopada 2016, 9:11
Aktualizacja: Niedziela, 13 listopada 2016, 8:31
Autor: Robert Czepielewski
Jelenia Góra: A tak świętowali Kresowiacy
Fot. Robert Czepielewski
Wczoraj (11.11) w murach Muzeum Przyrodniczego w Cieplicach Święto Niepodległości obchodzili Kresowiacy. W spotkaniu uczestniczyło około 60 osób związanych z kresami i kultywującymi tradycje niepodległościowe.

- Od kilkunastu lat w Muzeum Przyrodniczym organizujemy obchody Święta Niepodległości. W tym roku to święto ma dodatkowy wymiar, ponieważ zakończyliśmy cykl wycieczek „Śladami II Brygady Legionów”. Przewędrowaliśmy trasę od Węgier przez Rumunię kończąc ją w Polsce, zabierając ziemię z pół bitewnych, którą później w Dniu Wojska Polskiego złożyliśmy w Pomniku Chwały przy Kościele Łaski – powiedział Stanisław Kańczukowski, prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-wschodnich w Jeleniej Górze.

Na pytanie, ilu Kresowiaków i ich potomków mieszka w Jeleniej Górze prezes powiedział: Przypuszczam, że około 1/3 mieszkańców. To wynika z historii naszego kraju. Przybyliśmy tu po II wojnie światowej i tworzymy historię tych terenów.

Jest też spora grupa młodych ludzi, którzy chcą kultywować tradycję kresową. - Niby środowisko powinno być wymierające, bo tych prawdziwych kresowiaków, którzy się tam urodzili jest coraz mniej, ale podczas każdego naszego spotkania zawsze kogoś przyjmujemy, kto czuje się związany z tamtymi terenami – dodał Stanisław Kańczukowski.

Podczas spotkania prelekcję na temat przebytego szlaku śladami II Brygady wygłosił Janusz Korzeń. Pieśni i piosenki patriotyczne zaprezentował zespół Sybiracy i Kresowianie, który śpiewał razem ze zgromadzonymi uczestnikami tego uroczystego spotkania.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group