Wtorek, 17 maja
Imieniny: Weroniki, Sławomira
Czytających: 8002
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: 8. FRF: Ostatnie filmy konkursowe za nami

Czwartek, 11 czerwca 2015, 8:44
Aktualizacja: 19:13
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: 8. FRF: Ostatnie filmy konkursowe za nami
Fot. Przemo
Już dziś (11.06) ostatnie projekcje filmowe i Gala Zakończenia 8. Festiwalu Reżyserii Filmowej, podczas której przyznany zostanie Złoty Dzik dla najlepszego reżysera. W konkursie brało udział 9 filmów, z czego wczoraj (10.06) widzowie zapoznali się z ostatnimi tytułami ubiegającymi się o uznanie jury. To „Bogowie” Łukasza Palkowskiego i „Małe stłuczki” Aleksandry Gowin i Ireneusza Grzyba.

W sesji porannej, w sali widowiskowej Jeleniogórskiego Centrum Kultury, prezentowane były zagraniczne dzieła: „Babel” Alejandro Gonzalesa Inarritu oraz „Miasto gniewu” Paula Haggisa. W sesji popołudniowej sala wypełniła się niemal do ostatniego miejsca, to był znak, że za chwilę na planszy pojawi się film konkursowy pt. „Bogowie” – laureat Złotego Lwa z festiwalu w Gdyni, który obejrzało już ponad 2 miliony widzów. Opowieść o perypetiach kardiochirurga Zbigniewa Religi, który jako pierwszy w Polsce przeprowadził udaną transplantację serca momentami bawiła, ale i wzruszała widzów, którzy po zakończeniu projekcji gromkimi brawami podziękowali za seans.

Ostatnim filmem nominowanym do Złotego Dzika były „Małe stłuczki”, czyli niecodzienny sposób przedstawienia historii o przyjaźni, mówiący o tym jak obronić się przed miłością. - Dokładnie o tym jest ten film - jak obronić się przed miłością, czyli przed natarczywą obecnością drugiego człowieka w naszym życiu – tłumaczył Ireneusz Grzyb. Nasi bohaterowie starają się (każdy na swój sposób) obronić się przed utratą wolności przez związek, znaleźć sposób na własne, autonomiczne życie – dodał współtwórca „Małych stłuczek”. - Wartości, które bohaterowie przedstawiają są nam szczególnie bliskie i chcielibyśmy, żeby więcej ludzi takie wartości wyznawało. Wartości, gdzie przyjaźń jest ważniejsza niż związek oparty na manipulacji, jak większość związków – dlatego dla nas ten film kończy się happy endem – wyznał Ireneusz Grzyb. Jest to właściwie fantazja na temat tego, jak byłoby dobrze, gdyby ludzie szanowali swoją wolność nawzajem i nie próbowali się więzić w związkach – dodała Aleksandra Gowin.

Już dziś (11.06) trzy ostatnie projekcje w sali widowiskowej JCK-u (ul. Bankowa 28/30) w ramach festiwalu:
Godz. 10:00 „Rzymska opowieść” - reż. Bernardo Bertolucci.
Godz. 12:30 „Obywatel Milk” - rez. Gus van Sant.
Godz. 16:30 „Koneser” - reż. Giuseppe Tornatore.

O godz. 19:30 w Teatrze C.K. Norwida w Jeleniej Górze odbędzie się uroczysta Gala Zakończenia 8. Festiwalu Reżyserii Filmowej, podczas której zostanie wręczony Złoty Dzik dla najlepszego reżysera. Ponadto wystąpi Mariusz Kiljan z programem artystycznym „20 najśmieszniejszych piosenek na świecie”. Galę poprowadzą Anna Samusionek i Michał Chaciński. Bilety w cenie 15 zł do nabycia w kasie teatru.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group