Czwartek, 22 października
Imieniny: Filipa, Halki
Czytających: 3567
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

70 drzewek na jubileusz

Wiadomości: Region
Środa, 30 września 2020, 6:01
Autor: Krzysztof Tęcza
Fot. Achiwum K. Tęczy
Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze w roku przyszłym będzie obchodził 75 rocznicę swojego istnienia. Założono go bowiem w roku 1946 kiedy to Dolnośląskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, powstałe rok wcześniej w Matejkowicach (obecnej Przesiece), przekształciło się w Dolnośląski Oddział Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego.

Dzięki przychylności Rady Sołeckiej oraz ciężkiej pracy sołtysa Karpnik Sebastiana Łukawskiego została zorganizowana 26 września uroczystość podczas której zaproszeni goście oraz przybyli turyści posadzili 70 sadzonek wzdłuż bezimiennej do tej pory drogi prowadzącej z Karpnik do Gruszkowa. Dzięki przychylności Rady Gminy Mysłakowice odcinek tej drogi z posadzonymi drzewkami uchwałą Rady Gminy zostanie nazwany „Aleją Dębową 70-lecia PTTK”.

Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze jest jednym z wiodących oddziałów w skali całego Towarzystwa. Wynika to z faktu posiadania dobrze wykształconej kadry programowej. Oprócz rzeszy pracujących społecznie instruktorów i przodowników niemal wszystkich dziedzin turystyki i krajoznawstwa posiada on jedną z największych kadr przewodników sudeckich, których szkoli na organizowanych kursach. Dlatego też nie ma problemów z organizacją różnego rodzaju imprez dla miejscowej społeczności.

Chlubą Oddziału jest organizacja najstarszej w skali kraju imprezy jaką jest Ogólnopolski Wysokogórski Rajd Narciarski „Karkonosze”. Kolejną bardzo popularną imprezą jest obchodzący w roku obecnym jubileusz 50-lecia „Rajd na Raty”, zorganizowany przez śp. Teofila Ligenzę vel Ozimka.

Z okazji tak niezwykłego jubileuszu PTTK wraz z Lasami Państwowymi podjęło się uświetnienia tego faktu wspólną akcją sadzenia drzew w ramach „Międzypokoleniowej sztafety turystycznej” pod nazwą „Sadzimy drzewa dla przyszłych pokoleń”. Oczywiście akcja ta jest realizowana w różny sposób na terenie całego kraju.

Jeśli chodzi o nasz region to Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze wraz z Nadleśnictwem „Śnieżka” z Kowar, reprezentowanym przez panią Nadleśniczy Grażynę Adamczyk, zaprosili do wspólnej akcji sadzenia drzewek w miejscowości Karpniki.

Ponieważ jubileusz 70-lecia PTTK jest ważnym wydarzeniem, zorganizowano z tej okazji festyn w trakcie którego panie z Koła Gospodyń Wiejskich częstowały przyrządzoną przez siebie grochówką oraz własnymi wypiekami a miejscowy zespół folklorystyczny „Sokolik” zabawiał obecnych śpiewem. Ze względu na silne opady deszczu Gminny Ośrodek Kultury w Mysłakowicach wraz z Ochotniczą Strażą Pożarną z Karpnik rozstawiły miasteczko namiotowe. Przygotowano także stoiska, na których materiały promocyjne rozdawali przedstawiciele Gminy Mysłakowice, Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych oraz PTTK. Szczęśliwcy mogli wygrać cenne nagrody w ramach koła fortuny, a wszyscy, którzy mieli taką potrzebę otrzymali sadzonki drzew leśnych jak i owocowych przekazane przez Nadleśnictwo „Śnieżka”.
Głównym celem spotkania w Karpnikach było posadzenie dębów, zaproszeni goście oraz mieszkańcy i turyści specjalnej wycieczki „Rajdu na Raty” nie bacząc na padający deszcz podjęli się tego pięknego zadania. Na szczęście pogoda sprzyjała obecnym i na czas sadzenia drzewek deszcz ustał.

Pierwsze drzewko instruktażowo posadził zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa „Śnieżka” pan Sławomir Orłowski, drugie gospodarz terenu wójt Gminy Mysłakowice pan Michał Orman, trzecie Członek Honorowy PTTK pan Zdzisław Gasz a czwarte senator Krzysztof Mróz. Swoje drzewka posadzili także: Janusz Łyczko (z-ca prezydenta Miasta Jeleniej Góry), Eugeniusz Kleśta (przewodniczący Rady Powiatu Jeleniogórskiego), Gabriela Zawiła (reprezentująca przewodniczącego rady Miasta Jeleniej Góry Wojciecha Chadżę), Grzegorz Truchanowicz (z-ca wójta Gminy Mysłakowice), Marianna Ostrowska (dyrektor GOK w Mysłakowicach), Grzegorz Kuczaj (przewodniczący Rady Gminy w Mysłakowicach), Augustyn Wilczyński (radny Gminy Mysłakowice), Sebastian Łukawski (sołtys wsi Karpniki), Przemysław Tołoknow (z-ca dyrektora Karkonoskiego Parku Narodowego), Łukasz Hada (dyrektor biura Związku Gmin Karkonoskich), Jerzy Gadomski (właściciel firmy Juro-Trans), Marcin Zawiła (radny Sejmiku Dolnośląskiego), Agnieszka Łętkowska (dyrektor jeleniogórskiego oddziału DZPK), Andrzej Mateusiak (wiceprezes O PTTK „Sudety Zachodnie”), Krzysztof Tęcza (prezes O PTTK „Sudety Zachodnie”). Oczywiście nie są to wszyscy, którzy posadzili drzewko. Dokonali tego także mieszkańcy Karpnik, turyści oraz działacze PTTK.

Jeśli chodzi o organizację spotkania jubileuszowego to oprócz wspomnianych: Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze i Nadleśnictwa „Śnieżka” z Kowar brali w niej udział: Gmina Mysłakowice, Gminny Ośrodek Kultury w Mysłakowicach, Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych Oddział Jelenia Góra, Firma Juro-Trans, Rada Sołecka wsi Karpniki. Jeśli chodzi o materiały promocyjne to dostarczyły je Gmina Mysłakowice, PTTK, DZPK i ZGK. Nadleśnictwo „Śnieżka” przekazała zarówno sadzonki dębów jak i sadzonki drzew owocowych i leśnych, a paliki do ochrony posadzonych drzewek przekazał pan Jerzy Gadomski właściciel Firmy Juro-Trans.

Wracając do uroczystości to całość poprowadził prezes Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” Krzysztof Tęcza. Przedstawił on krótką historię turystyki i krajoznawstwa na ziemiach polskich oraz historię powstania PTT i PTK, organizacji których połączenie dało początek Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.

Wójt Gminy Mysłakowice Michał Orman podziękował za dotychczasową współpracę PTTK z Gminą oraz przekazał stosowne życzenia wyrażone słowami: „W związku z przypadającą w 2020 roku siedemdziesiątą rocznicą połączenia Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego oraz Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego i powstania Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego (PTTK) pragnę złożyć najserdeczniejsze życzenia „Aby na podejściu nigdy nie dogoniła Was zadyszka, żeby na końcu drogi zawsze było schronisko a wszystkie wyjścia w góry, kończyły się powrotami””.
Słowa podziękowania za dotychczasową działalność Oddziału PTTK przekazał także przybyły na uroczystość senator Krzysztof Mróz. Janusz Korzeń zaoferował w imieniu mieszkańców Karpnik, że będą na co dzień doglądali posadzonych drzewek.

Twoja reakcja na artykuł?

11
65%
Cieszy
1
6%
Hahaha
2
12%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
6%
Złości
2
12%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16) Dodaj komentarz

~ 30-09-2020 7:06
Tyle drzewek, po tak ciężkiej pracy, pewnie przez tydzień będą mieli zakwasy.
~Człowiek koń 30-09-2020 9:18
Gdzie są szczepionki przeciwko grypie? Dlaczego Kaczyński i PiS depopulują Polaków?
~zwykla@baba 30-09-2020 12:40
do: ~Człowiek koń (9:18)
Pocałuj się w zadek
~Re-Dy-Ko 30-09-2020 20:19
do: ~Człowiek koń (9:18)
Człowieku, opanuj się trochę z tymi komentarzami...błagam. Po jaką ch...re potrzebna Ci szczepionka na grypę? Grypę po prostu trzeba odchorować, wyleżeć, wykurować się naturalnymi metodami, a nie chemią z ampułki. Koronawirus najlepiej leczy z tego, co można zaobserwować podawanie tlenu, o ile ten wirus faktycznie stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Depopulację promuje się na forum ONZ, robi to też Bill Gates - w wypowiedziach i wywiadach szukaj faktów, a nie siejesz zamęt. Kaczyński to inna bajka..o co innego tam z nim chodzi...rozumni ludzie wiedzą i widzą, co jest na rzeczy.
~Siom 30-09-2020 9:29
Ja na swojej posesji sadzę 150 drzewek rocznie,brzóz świerków i dębów.Bez okazji.
~Człowiek koń 30-09-2020 9:59
Polska z Węgrami będzie budować nową unię ? Wyglada, że jednak najwyższy przywódca hitler kulawy JK chce nas wyprowadzić z UE. Dalej tak głosujcie za 500+ a niedługo nadejdzie średniowiecze.
~ping-pong 30-09-2020 10:31
do: ~Człowiek koń (9:59)
konia też trzeba posadzić jak te drzewka.... ale w pace za zalewanie jelonki tym idiotyczno nienawistnym bełkotem
~Re-Dy-Ko 30-09-2020 20:22
do: ~ping-pong (10:31)
Człowieku najmilszy daj koledze spokój, niech pisze jak ma taką potrzebę...byle by kogokolwiek nie znieważał, itp., itd.
Holender40 30-09-2020 10:08
Niebieski szlak pomiędzy Wojcieszycami a Kromnowem został zamknięty przez właścicieli działek. Prosimy o interwencję lub przełożenie szlaku. Niedługo nawet do lasu nie będzie można iść bo wszystko prywatne.
~Człowiek koń 30-09-2020 12:19
do: Holender40 (10:08)
Wina Tuska.
~tree 30-09-2020 10:47
Z jednej strony sądzą drzewka a z drugiej zdrowe wycinają.przyklad na posesji prywatnej tam gdzie robia drogę rowerową (ul.Wiejska) wycięli kilka 30-letnich drzew iglastych.
~albert kancik 30-09-2020 10:57
Co za fatalnie, dramatycznie "rozjechane" zdjęcia??? Co to jest? Fotografowi jakaś tęcza rozciągnęła obiektyw czy jak?
Holender40 30-09-2020 11:31
do: ~albert kancik (10:57)
Słowianie mają takie okrągłe, szerokie twarze.
~zwykla@baba 30-09-2020 12:42
Brawa za inicjatywę i wyjście z domów.
~ 30-09-2020 14:34
Reklama wyborcza za free.
~L.W. 1-10-2020 16:21
Jubileusz zacny, sadzenie drzewek ciekawy sposób na jego uczczenie, tylko po kiego grzyba tylu politykierów?! Mróz kolejny raz się do robót ziemnych przymierza, nawet państwo Z.! No niby lepsze to niż uroczyste akademie...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group