Wtorek, 22 września
Imieniny: Maurycego, Tomasza
Czytających: 6446
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

65 lat „Ekonoma”. Niech moc będzie z wami!

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 15 października 2010, 13:48
Aktualizacja: Sobota, 16 października 2010, 8:10
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Tym cytatem z „Gwiezdnych wojen” uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych i Turystycznych złożyli dziś życzenia byłym i obecnym nauczycielom pracownikom placówki, która w kinie Grand świętowała z okazji jubileuszu 65–lecia istnienia. Uroczysta gala przyciągnęła wielu gości.

Były władze miasta z prezydentem Markiem Obrębalskim na czele, poseł Marcin Zawiła, przedstawiciele duchowieństwa z księdzem Bogdanem Żygadło, dziekanem jeleniogórskim, dyrektorzy szkół oraz młodzież.

Szczególnie gorąco byli witani byli i obecni pracownicy Zespołu Szkół Ekonomiczno-Turystycznych. Galę poprowadzili zastępczyni dyrektora jubilatki Maria Witkowska oraz Andrzej Grosicki, nauczyciel a także rzecznik praw ucznia. Wśród zgromadzonych w kinie pojawili się dawni dyrektorzy szkoły: Walenty Kołbik, Jan Chodor, Andrzej Dąbek, Bogdan Lesińki, Danuta Pająkiewicz oraz Eulalia Skuza. Był także gość z niemieckiej szkoły partnerskiej w Gerolstein, emerytowany jej dyrektor Joachim Kohler.

Goście gali mieli okazję zobaczyć na ekranie kina nakręcone wcześniej wywiady ze znanymi absolwentami placówki. W jednym z nich poseł Marcin Zawiła przyznał, że do szkoły poszedł przez przypadek, bo po maturze nie dostał się za pierwszym razem na studia i – zamiast iść w kamasze – wybrał pomaturalną szkołę turystyczną.

Marcin Zawiła dodał też, że nauka w tej placówce nie okazała się jednak tylko czymś tymczasowym, ale dała mu solidne podstawy wiedzy z wielu dziedzin. Na ekranie przewinęły się także postaci Zdzisława Ziomka, dyrektora Hotelu Mercure, oraz Barbary Różyckiej-Jaskólskiej, szefowej Informacji Turystycznej i Kulturalnej. Był też wywiad z Joanną Marczewską, obecną dyrektor ZSEiT, która także jest absolwentką szkoły. Przypomniała na ekranie czas stanu wojennego i własną studniówkę, która trwała do… godziny 18.

Później Joanna Marczewska przypomniała w krótkim przemówieniu historię szkoły, która sięga lipca 1945 roku i utworzenia w dwuoddziałowego Gimnazjum Kupieckiego. Ewaluowało ono w kolejne placówki nauczające coraz szerszego zakresu wiedzy z zakresu ekonomii i turystyki, aż w połowie lat 70. XX wieku szkoły zostały ekonomiczne i hotelarsko-turystyczne zostały zintegrowane w jeden zespół. Ten – po tymczasowej zmianie nazwy – powrócił w tej właśnie postaci na oświatową mapę Jeleniej Góry.

Podczas gali nie mogło zabraknąć przemówień. Prezydent Marek Obrębalski udzielił krótkiego wywiadu już na scenie kina. Powiedział, że „Ekonom”, którego jest absolwentem, ukształtował jego zainteresowania i wpłynął na dalszą karierę naukową. Prezydent bardzo ciepło wspomniał też swoich nauczycieli. – To byli wspaniali ludzie. Nie mówię tego, aby się podlizać, co jest ostatnio modne. To prawda, bo ta szkoła nauczyła mnie też, że należy mówić tylko prawdę – powiedział Marek Obrębalski. W prezencie urodzinowym szkoła dostała od M. Obrębalskiego czek na 6500 złotych.

Z głosem podziękowania i życzeń wystąpił też Marcin Zawiła, który wskazał młodzieży, aby – przy natłoku obowiązków – potrafiła także cieszyć się młodością. Ksiądz Bogdan Żygadło zwrócił uwagę, że jubileusz jest czasem dziękczynienia za dobrych ludzi, dzięki którym szkoła mogła przetrwać i trwa dalej.

Życzenia złożył też szef rady rodziców Ryszard Wrzos, a także Marian Huebner, przewodniczący Związku Nauczycielstwa Polskiego. Zauważył, że ZNP także świętuje swoje 65-lecie i jest silną organizacją w „Ekonomie”. W imieniu oświatowej „Solidarności”, której jest przewodniczącym, wystąpił także Andrzej Grosicki. Zasugerował, że przy tych górnolotnych życzeniach zarówno nauczyciele jak i pracownicy oświaty ucieszyliby się jeszcze z pewnych podwyżek płac.

W imieniu dyrektorów innych szkół przemawiała Wanda Kozyra, szefowa Mechanika, która – z Pawłem Domagałą, szefem ZSO nr 1 i Danutą Pawłowicz, dyrektorką „Handlówki” wręczyła Joannie Marczewskiej wiązankę kwiatów.

W części artystycznej wystąpił szkolny teatr, który pokazał spektakl poetycki inspirowany mottem „Wędrówką życie jest człowieka”, a także kabaret, który rozbawił publiczność do łez pełnym aluzji i ciętych sformułowań tekstem tyczącym szkolnych aktualności. Morał był niezwykle pozytywny: placówka sprawiła, że jej „produkty ZSEiT” nie wyszły na… idiotów i z nostalgią po latach wracają do „Ekonoma”.

Joanna Marczewska podziękowała gościom za przybycie i mnóstwo kwiatów, które – z okazji jubileuszu – zasłały rampę kinowej sceny. Przy poczęstunku była okazja do rozmów i osobistych wspomnień.

Do życzeń dla tej niezwykle cennej w jeleniogórskiej oświacie szkole dołącza się także zespół portalu i tygodnika Jelonka.com

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (31) Dodaj komentarz

~ciekawy 15-10-2010 14:08
A gdzie zdjęcia?????!!!!!!
~, 15-10-2010 14:30
tak motto tej szkoly bylo kto klamie ten i kradnie , dzis chyba juz tego nie ucza , a ci co tam sie uczyli teraz sobie w brode pluja ze nie klamali,
~/// 15-10-2010 14:49
Najlepsze w tej szkole były kraty za drzwiami, które zamykano po dzwonku,przechodziło się wtedy przez kotłownię....i oczywiście wszystkie bramy,w których przebierano się w znienawidzone mundurki... fajne wspomnienia.
~.. 15-10-2010 14:49
Polecam chodzenie na religię, pewien ksiądz lubił podkradać spr. z pokoju nauczycielskiego i dawać je uczniom:D. Ogólnie szkoła to dno może 2-4 nauczycieli z prawdziwego zdarzenia a reszta sama nie wie co tam robi. Ciekawe czy łysy dalej stawia oceny według rozmiaru biustu uczennic... hehe
~ 15-10-2010 15:09
"świętowała jubileuszu", "Obrebalskim",
~A.B. 15-10-2010 15:18
Dopiero przed kilkoma dniami dopiero dowiedziałem się, że Pani Joanna Marczewska została dyrektorką tej placówki. Szczerze się ucieszyłem. Jest to osoba ze wszech miar godna tej funkcji. Jestem przekonany, że wkrótce-dzięki niej- usłyszymy wiele dobrego o szkole. Cech...je ją twórczy niepokój, oddanie ludzkim problemom, wrażliwość, życzliwość wobec uczniów, rozwaga i uczciwość. Życzę z całego serca wielu sił na tym niełatwym stanowisku, zdrowia i wielu powodów na co dzień do satysfakcji.
~takiekwiatki 15-10-2010 15:22
a który to łysy? :P
~Hehe 15-10-2010 15:49
na bank jak to łysy :D
~zniesmaczony 15-10-2010 15:58
Szkoda, że nie zorganizowano żadnych zjazdów absolwentów, itp. Sam jestem absolwentem tej szkoły, a dopiero teraz, czytając ten artykuł dowiedziałem się o jakiś obchodach 65-lecia... Widać wszyscy ważni, tylko nie uczniowie... A może teraz, kiedy jest nasza-klasa, to zjazdy absolwentów to już przeżytek...
~uczeń 15-10-2010 17:05
Aby dowiedzieć się trochę oż yciu szkoły oraz o jakichkolwiek świętach czy zjazdach wystarczy znaleźć odrobinę czasu i zajrzeć na http://www.ekonom.jgora.pl/ Jest to nowa strona i na pewno zainteresowani znajdą tam coś dla siebie. A jeśli chodzi o wspomnienia ze szkoły, z dawnych lat to myślę, że nie warto rozkopywać tego co było i przedstawiać same złe strony. Od tego czasu dużo się pozmieniało i że jakieś kraty czy coś w tym rodzaju o czym wspomniał/a "///" nie miało znacznego wpływu na edukację, która w tej szkole jest na wysokim poziomie. Przy takim jubileuszu, należy chyba wspominać te dobre strony i atuty szkoły i wierzyć, że będzie ich jeszcze więcej.
~ja 15-10-2010 18:07
do postu z godziny 15-10-2010 14:49 | ~.. | jestem absolwentką tej szkoły i nie uważam że ta szkoła to dno!!! mam bardzo miłe wspomnienia po latach spędzonych w tych murach. Super szkoła, pozdrawiam wszystkich nauczycieli i uczniów
Piipi Jelonkowa 15-10-2010 18:09
..im.Oskara Lange ! .. z 30-letnimi rządami Bohdana Likszteta ! .. przy ul.22-Lipca ! ..a w obecnych czasach uroczystość .. z księdzem
~Zdziwiony 15-10-2010 18:51
To co się dzieje w polityce centralnej to jest małpowane w regionie. Panie Zawiła czy to przypadek ,że duchowny siedzi przy boku?
~Omnibusik 15-10-2010 19:08
Do ~Zdziwionego; Ale w tym rządzie od dawna nie dziwi nic. Pan Zawiła jest częstym "ławkowcem" w kościołach katolickich. I sprawdza się po raz kolejny świeckie powiedzenie "Modli się pod figurą, a diabła ma za skórą". W Biblii jest również fragment o Faryzeuszach modlących się na ulicach, afiszujących się wiarą. Chciałbym jednak zobaczyć ich wszystkich przed prawdziwym żywym Bogiem.
~cx 15-10-2010 19:12
Niestety, ale przemawiający duchowny znów nie uwzględnił, że na sali mogą być ludzie innych wyznań lub neutralni światopoglądowo i... odprawił kilkuminutową mszę.
~ 15-10-2010 19:28
mogli poinformowac uczniow, tez bym sie zjawila. Aczkolwiek uwazam ,ze ta szkola jest do d..., uczeszczalam tam i zawiodlam sie - zero zgodnosci z renima jaka sobie wyrobili, niczego nie ucza!!!!!!!
~ 15-10-2010 19:53
Pierwsza część artystyczna zupełnie nie trafiona. "Spektakl" abstrakcyjny z nic nie znaczącymi dialogami, które nic nie wniosły do puenty. Nie mówiąc już o straaaszliwym fałszowaniu głównej wokalistki!! (czy ona się kiedyś słyszała??) Druga część genialna, bo wreszcie związana ze szkołą i wesoła - brawo radio "Węzeł":)
~sztandar 15-10-2010 20:13
Chlopak, jak Ty trzymasz ten sztandar, profanacja. To nie jest kawal scierki, przynajmniej dla Ciebie nie powinna byc. Trzeba troche najpierw pocwiczyc i poczytac na ten temat.
~ 15-10-2010 20:33
Ciocia Skuza rządzi :P
~ 15-10-2010 20:35
Serwilizm Zawiły i Obrębalskiego w stosunku do przedstawicieli lokalnego kleru jest żenujący. Mam nadzieję, że ci panowie już nigdy nie zostaną wybrani do jakichkolwiek władz. Podobnie jak pani Ragiel.
~MKamiński 15-10-2010 21:35
Bardzo fajna szkoła. Uczyłem tam rok prawa i jestem dumny że mogłem tam być i zaznaczyć swój skromny ślad w życiu tej szkoły. Pozdrawiam Nauczycieli, Uczniów oraz Absolwentów (teraz już studentów). Miłosz Kamiński
kazimierzp 15-10-2010 22:26
Mój średni syn jest absolwentem tej szkoły, bywałem tam na wywiadówkach i mogę stwierdzić, że ta szkoła jak i inne miała wiele wspaniałych cech, ale miała też i cieniutkie osiągi. Języka Polskiego tam raczej dobrze nie uczono! Może teraz!?! @do postu z 20:35! Co ma do ew. serwilizmu Zawiły i Obrębalskiego obecność księży na uroczystości? Ten głos to chyba tylko z zasady że miał autor postu ochotę dowalić kandydatom na Prezydenta! Ci co znają Marcina Zawiłę i Marka Obrębalskiego to wiedzą, że tego typu ataki są pozbawione jakichkolwiek podstaw. @ Pipi! Zapomniałaś jeszcze dodać że imprezę współprowadzącym był szef Solidarności nauczycielskiej Andrzej Grosicki! Po prost ta szkoła działała i działa wśród ludzi i w takiej rzeczywistości jaka nas otacza!
Piipi Jelonkowa 16-10-2010 0:06
~Panie Kazimierzu ! .. *ale fotka nr.10 - jest dowodem ! ..mężczyzni się nie zmienili ! ~FAJNIE !!
~Madagaskar 16-10-2010 7:03
Masz Pipi rację,zdjęcie 10 jest super bo przekazuje całą swoją treść bez podpisu w sposób bardzo kulturalny :-)
~Detektyw 16-10-2010 8:37
Do kazimierza p.; - "Ci co znają Marcina Zawiłę i Marka Obrębalskiego to wiedzą, że tego typu ataki są pozbawione jakichkolwiek podstaw." Szanowny Panie, Pan samego siebie nie zna, a chce Pan powiedzieć, że zna tych dwóch panów. Od polityka wymaga się nieco więcej niż od szarego robotnika, prawda? To jest Pańska prawda, ale ta prawda jest zupełnie inna - kiedyś się ujawni, oparta na faktach, rzecz jasna.
kazimierzp 16-10-2010 9:37
@~Detektyw! Na tyle co pisałem to znam ich obu!;-) Z obydwoma już zresztą ponad 20 lat! A jeżeli ktoś oczekuje, że Ci panowie winni zachowywać się niegrzecznie, a nie z szacunkiem do innych to już Jego i Jemu podobnym problem. Ze zdjęć widać, że darzą tych księży szacunkiem, a Ci akurat są godni tego. Z poważaniem Kazimierz Piotrowski
~m:) 16-10-2010 14:03
fajna szkoła, chodziłam tam...:) miłe wspomnienia i pozdr. dla wychowawczyni P. Nowakowskiej...:)
~KarCik^^ 17-10-2010 20:10
Ta szkoła jest super. dopiero zaczęłam ale bardzo mi się podoba. I wgl bez porównania do poprzedniej. Atmosfera i nauczyciele;]
~Aseret 18-10-2010 13:34
Jestem też absolwentką. Właśnie też się dowiedziałam, że była akademia itp. z okazji takiego jubileuszu. Ktoś w tej szkole - na pewno młody zapomniał o dawnych absolwentach. A może nie zależy komuś na podtrzymywaniu tradycji. Został niesmak.
~zach 18-10-2010 22:46
ja myślę że 70 rocznica (pełna) będzie zorganizowana z większym rozmachem i na pewno nie zabraknie wtedy miejsca dla absolwentów :) pozdrawiam
~jasiek 19-10-2010 22:09
I tak nam wyparował nasz ekonom ! Zapomniano o Bohdanie Liksztecie twórcy szkoły o wyraźnym rysie. Pozostali nijacy następcy i szkoła jakich dziś setki. I jak zwykle ludzie kombatanci nadstawiający piersi po ordery i ręce po kwiaty. Polskie kwiaty, polskie gówno. I prawdziwy bohater, zapomniany, na uboczu, gdzieś wspomniany jako komuch. Marek, nie tylko ja pamiętam jak słodziłeś Liksztetowi na różnych akademiach. Nie stać Cię było choć na jedno słowo dziś?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group