Poniedziałek, 23 maja
Imieniny: Emilii, Iwony
Czytających: 7089
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: 33. MFTU: klauny, taniec i premiera

Niedziela, 5 lipca 2015, 10:21
Aktualizacja: Poniedziałek, 6 lipca 2015, 8:22
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: 33. MFTU: klauny, taniec i premiera
Fot. Tomasz Raczyński
Drugi dzień 33. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych upłynął pod znakiem przedstawień dla dzieci, jednak dorośli również znaleźli coś dla siebie, szczególnie wieczorową porą. Czeski Teatr Novogo Fronta zaszczycił jeleniogórzan i turystów światową premierą spektaklu pt. „Zero”.

Wczoraj (4.07) już o godz. 11.00 widownię spektaklu prezentowanego przez Zdrojowy Teatr Animacji stanowiły całe rodziny, które przybyły, by poznać losy Tymoteusza Majsterklepki. Bajka z muzyką na żywo, oparta na sztuce Jana Wilkowskiego w reżyserii Bogdana Nauki, opowiadała o losach Tymoteusza, który był wspólnikiem w warsztacie samochodowym swojego ojca, jednak mimo swojej pasji miał zakaz „naprawiania”, bo czego się dotykał to psuł. W tej sytuacji skorzystał z propozycji Lisa, z którym zabrał się za naprawianie samochodu pani Opowiadalskiej.

Po zakończeniu bajki po dzieci przybył „Przyjaciel Majsterklepki” klaun Rufi Rafi, który zaprosił maluchy na małą rozgrzewkę, gdzie miały okazję na zabawę z bańkami mydlanymi, a także tworzyć obrazki dzięki maszynie kleksograficznej. Następnie przyszedł czas na przedstawienie, które wywoływało salwy śmiechu, nawet u dorosłych, którzy czynnie brali udział w zabawie z klaunem.

W serii popołudniowej widownia była coraz większa, to oznaczało, że na jeleniogórskim bruku pojawił się kolejny klaun, tym razem z Meksyku. Cyrkowe umiejętności Aziza Guala budziły podziw zgromadzonej publiczności - na nosie i brodzie przenosił wszystko, co mu pod rękę wpadło: kije oraz drabiny małe i duże.

W kolejnym przedstawieniu przyszedł czas na francuską Claire Decreux - opowieść o bezdomnej kobiecie, która potrafiła czerpać radość z najmniejszych czynów, gestów, wydarzeń. Pełen pantomimy, tańca i interakcji z publicznością spektakl zakończył się gromkimi brawami widzów.

Słońce powoli zachodziło, a pod Ratuszem pojawiły się cztery czerwone kapturki, czyli spektakl muzyczny hiszpańsko-polski, który przeniósł widownię w świat gier video. Wydawane polecenia przez zaproszonych z publiczności podnosiły poziom umiejętności tancerek, dzięki czemu wskakiwały na kolejne „ levele”.

Gwiazdą wieczoru był praski Teatr Novogo Fronta, który zaserwował na jeleniogórskim Rynku absolutną premierę spektaklu „Zero”. Opowieść nasączoną teorią cyfr porządkujących ludzkie losy zakończyła scena na Wieży Babel,a publiczność długo biła brawa dla artystów z Czech.

Dzisiaj (5.07) ostatni dzień festiwalu.
12:00 THEATER RUE PIETONNE „Les Bustes” (Francja)
(we współpracy z Festiwalem 21. INTERNATIONALES STRAßEN-THEATERFESTIVAL VIATHEA w Görlitz/Zgorzelec)
Stojące w parkach, chodnikach i skwerach pomniki przypominają nam o postaciach i wydarzeniach z przeszłości. Jednak co, my współcześni, możemy wyczytać z tych wiecznie nieruchomych rzeźb, z ich kamiennych twarzy? Zwłaszcza, że mijamy je codziennie… zupełnie nie zwracając na nie uwagi.
Theater Rue Pietonne i ich „Les Bustes” czyli popiersia będą zupełnie inne od tysięcy sobie podobnych. One po prostu… ożyją jako słynne postaci historyczne, filmowe, a nawet… niemowlęta! Wszystko po to, by rozbawić każdego – od najmłodszych po najstarszych widzów. Po tym spektaklu nikt już nie przejdzie obok żadnego pomnika obojętnie!

17:00 KLAUN AZIZ GUAL „The Odyssey Of Gesture” (Meksyk)
(we współpracy z festiwalem 28. ULICA Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych – organizowanym przez Teatr KTO w Krakowie)
Meksykański klaun – wirtuoz powraca z kolejnym spektaklem. Tym razem porwie i rozbawi w pełnym improwizacji spektaklu, który, jak sam mówi „chętnie by obejrzał, gdyby Azizów było o jednego więcej”!

18:30 THEATER RUE PIETONNE „Les Bustes” (Francja)
(we współpracy z Festiwalem 21. INTERNATIONALES STRAßEN-THEATERFESTIVAL VIATHEA w Görlitz/Zgorzelec)
Popiersia ożyją ponownie, by rozbawić tych, którzy w południe jeszcze smacznie spali… Theater Rue Pietonne rozbawi najmłodszych, a w dorosłych obudzi dawno zapomniane dziecko.

19:30 GWIAZDA WIECZORU – THEATER GAJES „Agora Phobia” (Holandia)
Piękny, radosny i przenikliwy dźwięk młota pneumatycznego o siódmej rano lub wieczorem?! To właśnie Theater Gajes!
Pewnego dnia pewien Sławny Architekt przekonał Radę Miasta o potrzebie przebudowania głównego miejskiego placu na… wielofunkcyjne centrum handlowe! Od tej chwili, od wbicia pierwszej łopaty, rozpoczyna się budowa najdziwniejszego obiektu, jakie to miasto kiedykolwiek widziało!
„Agora Phobia” czyli w wolnym tłumaczeniu „strach przed rynkiem miasta”, to świat szalonych, o wręcz akrobatycznych zdolnościach, budowniczych, to wszechobecne prace wykopaliskowe, wrzawa, awarie sieci wodociągowych, latające cegły, kołyszące się lekko w powietrzu betonowe słupy, muzyka na żywo i zaangażowani w pracę… mieszkańcy. „Agora Phobia” to widowisko, które swoim rozmachem oraz poczuciem humoru zaciekawi każdego, kto kiedykolwiek zastanawiał się, jak budowane są nasze galerie handlowe, biurowce, czy apartamenty z widokiem na morze, góry lub… okno sąsiada…

20:30 KONKURS NA SCENARIUSZ SZTUKI W PRZESTRZENI MIEJSKIEJ – ogłoszenie wyników
Ogólnopolski konkurs dramatopisarski został powołany do życia w styczniu 2014 roku. W tym roku prace ocenia profesjonalne jury w skład którego wchodzą: Małgorzata Sikorska – Miszczuk – nagradzana polska dramatopisarka, której teksty wystawiane są w kraju i za granicą, Agata Dąbek – dramatolożka, doktorantka Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także kierownik literacki Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie, Paweł Łysak – reżyser oraz dyrektor Teatru Powszechnego w Warszawie. Formuła Konkursu ma unikatowy charakter, a jej celem jest wspieranie rozwoju nowatorskiej formy teatralnej – tworzenia scenariuszy dla teatru ulicznego.

21:00 GALERIA BWA – ODSŁONIĘCIE RZEŹBY „Wzlot” JANA SUPERSONA
Realizacja w przestrzeni publicznej rzeźby jeleniogórskiego artysty Jana Supersona, usytuowana na postumencie przylegającym do ściany BWA przy ulicy Długiej.
Jan Superson (ur. 1955) – ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydział Rzeźby. Dyplom otrzymał w 1979 roku w pracowni prof. Mariana Koniecznego. Po ukończeniu studiów podjął pracę w jeleniogórskim Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych, gdzie pracował do 2010 roku. W swoim dorobku posiada realizacje rzeźbiarskie w obiektach sakralnych i świeckich w zakresie rzeźby związanej z architekturą, tablice pamiątkowe i medale. Ważniejsze realizacje artysty to rzeźby sakralne: figury, stacje drogi krzyżowej i ołtarze w kościołach i kaplicach m. in. w Świętoniowej, Warszawie, Ożarowie Mazowieckim, Jeleniej Górze (kościół Św. Wojciecha, kaplice na nowym i starym cmentarzu), Grzęsce, Zagrodnie i Krzeszowie.

Rzeźba zrealizowana dzięki wsparciu finansowemu Miasta Jelenia Góra.

22:00 CLAUDIA REH – pokaz muzyczno-wizualny na zamknięcie Festiwalu (Niemcy)
Performerka i niezależna artystka wizualna działająca na pograniczu video-artu, performansu oraz instalacji stwarzającej się na żywo na oczach publiczności – w Jeleniej Górze sceną spektaklu Claudii będzie… fasada budynku Ratusza! Wszystko przy dźwiękach hipnotyzującej muzyki.
Artystka za pomocą kilku rzutników, barwników, wody, a nawet zwykłego piasku potrafi wyczarować na ścianach kamienic niesamowite historie. Obrazy, które chciałoby się zatrzymać na zawsze znikają tak szybko, jak się pojawiły. Zostawiają jednak po sobie oczarowanie i zachwyt.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (25) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group