Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 5170
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

33. MFTU: klauny, taniec i premiera

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 5 lipca 2015, 10:21
Aktualizacja: Poniedziałek, 6 lipca 2015, 8:22
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Tomasz Raczyński
Drugi dzień 33. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych upłynął pod znakiem przedstawień dla dzieci, jednak dorośli również znaleźli coś dla siebie, szczególnie wieczorową porą. Czeski Teatr Novogo Fronta zaszczycił jeleniogórzan i turystów światową premierą spektaklu pt. „Zero”.

Wczoraj (4.07) już o godz. 11.00 widownię spektaklu prezentowanego przez Zdrojowy Teatr Animacji stanowiły całe rodziny, które przybyły, by poznać losy Tymoteusza Majsterklepki. Bajka z muzyką na żywo, oparta na sztuce Jana Wilkowskiego w reżyserii Bogdana Nauki, opowiadała o losach Tymoteusza, który był wspólnikiem w warsztacie samochodowym swojego ojca, jednak mimo swojej pasji miał zakaz „naprawiania”, bo czego się dotykał to psuł. W tej sytuacji skorzystał z propozycji Lisa, z którym zabrał się za naprawianie samochodu pani Opowiadalskiej.

Po zakończeniu bajki po dzieci przybył „Przyjaciel Majsterklepki” klaun Rufi Rafi, który zaprosił maluchy na małą rozgrzewkę, gdzie miały okazję na zabawę z bańkami mydlanymi, a także tworzyć obrazki dzięki maszynie kleksograficznej. Następnie przyszedł czas na przedstawienie, które wywoływało salwy śmiechu, nawet u dorosłych, którzy czynnie brali udział w zabawie z klaunem.

W serii popołudniowej widownia była coraz większa, to oznaczało, że na jeleniogórskim bruku pojawił się kolejny klaun, tym razem z Meksyku. Cyrkowe umiejętności Aziza Guala budziły podziw zgromadzonej publiczności - na nosie i brodzie przenosił wszystko, co mu pod rękę wpadło: kije oraz drabiny małe i duże.

W kolejnym przedstawieniu przyszedł czas na francuską Claire Decreux - opowieść o bezdomnej kobiecie, która potrafiła czerpać radość z najmniejszych czynów, gestów, wydarzeń. Pełen pantomimy, tańca i interakcji z publicznością spektakl zakończył się gromkimi brawami widzów.

Słońce powoli zachodziło, a pod Ratuszem pojawiły się cztery czerwone kapturki, czyli spektakl muzyczny hiszpańsko-polski, który przeniósł widownię w świat gier video. Wydawane polecenia przez zaproszonych z publiczności podnosiły poziom umiejętności tancerek, dzięki czemu wskakiwały na kolejne „ levele”.

Gwiazdą wieczoru był praski Teatr Novogo Fronta, który zaserwował na jeleniogórskim Rynku absolutną premierę spektaklu „Zero”. Opowieść nasączoną teorią cyfr porządkujących ludzkie losy zakończyła scena na Wieży Babel,a publiczność długo biła brawa dla artystów z Czech.

Dzisiaj (5.07) ostatni dzień festiwalu.
12:00 THEATER RUE PIETONNE „Les Bustes” (Francja)
(we współpracy z Festiwalem 21. INTERNATIONALES STRAßEN-THEATERFESTIVAL VIATHEA w Görlitz/Zgorzelec)
Stojące w parkach, chodnikach i skwerach pomniki przypominają nam o postaciach i wydarzeniach z przeszłości. Jednak co, my współcześni, możemy wyczytać z tych wiecznie nieruchomych rzeźb, z ich kamiennych twarzy? Zwłaszcza, że mijamy je codziennie… zupełnie nie zwracając na nie uwagi.
Theater Rue Pietonne i ich „Les Bustes” czyli popiersia będą zupełnie inne od tysięcy sobie podobnych. One po prostu… ożyją jako słynne postaci historyczne, filmowe, a nawet… niemowlęta! Wszystko po to, by rozbawić każdego – od najmłodszych po najstarszych widzów. Po tym spektaklu nikt już nie przejdzie obok żadnego pomnika obojętnie!

17:00 KLAUN AZIZ GUAL „The Odyssey Of Gesture” (Meksyk)
(we współpracy z festiwalem 28. ULICA Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych – organizowanym przez Teatr KTO w Krakowie)
Meksykański klaun – wirtuoz powraca z kolejnym spektaklem. Tym razem porwie i rozbawi w pełnym improwizacji spektaklu, który, jak sam mówi „chętnie by obejrzał, gdyby Azizów było o jednego więcej”!

18:30 THEATER RUE PIETONNE „Les Bustes” (Francja)
(we współpracy z Festiwalem 21. INTERNATIONALES STRAßEN-THEATERFESTIVAL VIATHEA w Görlitz/Zgorzelec)
Popiersia ożyją ponownie, by rozbawić tych, którzy w południe jeszcze smacznie spali… Theater Rue Pietonne rozbawi najmłodszych, a w dorosłych obudzi dawno zapomniane dziecko.

19:30 GWIAZDA WIECZORU – THEATER GAJES „Agora Phobia” (Holandia)
Piękny, radosny i przenikliwy dźwięk młota pneumatycznego o siódmej rano lub wieczorem?! To właśnie Theater Gajes!
Pewnego dnia pewien Sławny Architekt przekonał Radę Miasta o potrzebie przebudowania głównego miejskiego placu na… wielofunkcyjne centrum handlowe! Od tej chwili, od wbicia pierwszej łopaty, rozpoczyna się budowa najdziwniejszego obiektu, jakie to miasto kiedykolwiek widziało!
„Agora Phobia” czyli w wolnym tłumaczeniu „strach przed rynkiem miasta”, to świat szalonych, o wręcz akrobatycznych zdolnościach, budowniczych, to wszechobecne prace wykopaliskowe, wrzawa, awarie sieci wodociągowych, latające cegły, kołyszące się lekko w powietrzu betonowe słupy, muzyka na żywo i zaangażowani w pracę… mieszkańcy. „Agora Phobia” to widowisko, które swoim rozmachem oraz poczuciem humoru zaciekawi każdego, kto kiedykolwiek zastanawiał się, jak budowane są nasze galerie handlowe, biurowce, czy apartamenty z widokiem na morze, góry lub… okno sąsiada…

20:30 KONKURS NA SCENARIUSZ SZTUKI W PRZESTRZENI MIEJSKIEJ – ogłoszenie wyników
Ogólnopolski konkurs dramatopisarski został powołany do życia w styczniu 2014 roku. W tym roku prace ocenia profesjonalne jury w skład którego wchodzą: Małgorzata Sikorska – Miszczuk – nagradzana polska dramatopisarka, której teksty wystawiane są w kraju i za granicą, Agata Dąbek – dramatolożka, doktorantka Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także kierownik literacki Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie, Paweł Łysak – reżyser oraz dyrektor Teatru Powszechnego w Warszawie. Formuła Konkursu ma unikatowy charakter, a jej celem jest wspieranie rozwoju nowatorskiej formy teatralnej – tworzenia scenariuszy dla teatru ulicznego.

21:00 GALERIA BWA – ODSŁONIĘCIE RZEŹBY „Wzlot” JANA SUPERSONA
Realizacja w przestrzeni publicznej rzeźby jeleniogórskiego artysty Jana Supersona, usytuowana na postumencie przylegającym do ściany BWA przy ulicy Długiej.
Jan Superson (ur. 1955) – ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydział Rzeźby. Dyplom otrzymał w 1979 roku w pracowni prof. Mariana Koniecznego. Po ukończeniu studiów podjął pracę w jeleniogórskim Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych, gdzie pracował do 2010 roku. W swoim dorobku posiada realizacje rzeźbiarskie w obiektach sakralnych i świeckich w zakresie rzeźby związanej z architekturą, tablice pamiątkowe i medale. Ważniejsze realizacje artysty to rzeźby sakralne: figury, stacje drogi krzyżowej i ołtarze w kościołach i kaplicach m. in. w Świętoniowej, Warszawie, Ożarowie Mazowieckim, Jeleniej Górze (kościół Św. Wojciecha, kaplice na nowym i starym cmentarzu), Grzęsce, Zagrodnie i Krzeszowie.

Rzeźba zrealizowana dzięki wsparciu finansowemu Miasta Jelenia Góra.

22:00 CLAUDIA REH – pokaz muzyczno-wizualny na zamknięcie Festiwalu (Niemcy)
Performerka i niezależna artystka wizualna działająca na pograniczu video-artu, performansu oraz instalacji stwarzającej się na żywo na oczach publiczności – w Jeleniej Górze sceną spektaklu Claudii będzie… fasada budynku Ratusza! Wszystko przy dźwiękach hipnotyzującej muzyki.
Artystka za pomocą kilku rzutników, barwników, wody, a nawet zwykłego piasku potrafi wyczarować na ścianach kamienic niesamowite historie. Obrazy, które chciałoby się zatrzymać na zawsze znikają tak szybko, jak się pojawiły. Zostawiają jednak po sobie oczarowanie i zachwyt.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (25) Dodaj komentarz

~oglądacz 5-07-2015 11:14
Pierwszego dnia wielkie łoł!!! :) Drugiego dnia wielkie noł!!! :( Dziś nie idę... bo raczej nic nie będzie w stanie przebić występu Antagon TheaterAKTion.
~@oglądacz 5-07-2015 11:33
Idź na klauna Aziza o godz. 17. Jak zobaczysz jak piszczy nosem to po prostu padniesz ze śmiechu. Normalnie niezapomniane przeżycie.
~ 5-07-2015 11:44
zróbcie wreszcie coś z tymi beznadziejnymi galeriami!! nie da się tego obejrzeć. Zamiast klikać w fotkę trzeba klikać w małego linka, który jest prawie za każdym razem w innym miejscu. jak można od tylu lat trzymać takie dziadostwo?? chyba najgorsza do przeglądania galeria na stronach, jakie można oglądać na sieci
~ 5-07-2015 11:59
Klauny jakbym przewidział wczoraj o tym pisałem że to festiwal cyrku ulicznego krasnal ogrodowy i jeleń na rykowisku czym wy ludzi karmicie i za jakie pieniądze?
~niewiem 5-07-2015 12:01
To jest teatr? Czy raczej sztuczki cyrkowo akrobatyczne?
~ 5-07-2015 12:04
Z tym miastem jest tragicznie rok czekają ludzie aby ratusz im zapodal klauna śmiech na sali
~ 5-07-2015 12:05
Klauny jakbym przewidział wczoraj o tym pisałem że to festiwal cyrku ulicznego krasnal ogrodowy i jeleń na rykowisku czym wy ludzi karmicie i za jakie pieniądze?
~wiesiu 5-07-2015 12:16
Uwaga! O 22. Niesamowity performance w wykonaniu Niemki, która będzie tańczyła nago na tle instalacji wyświetlanych na ścianach Ratusza!
~ 5-07-2015 13:02
Z Wiesiem oczywiści ;)
~ 5-07-2015 14:49
A ta naga kobieta to co ma oznaczać? Może będzie jeszcze się o...zowac na tle ratusza dajcie spokój z takimi atrakcjami he he he
~ 5-07-2015 14:51
W klubie Riwiera też tańczą na rurach nagie panienki
~ 5-07-2015 14:51
A ta naga kobieta to co ma oznaczać? Może będzie jeszcze się o...zowac na tle ratusza dajcie spokój z takimi atrakcjami he he he
~gluś 5-07-2015 14:58
świetna impreza od lat dobrze że jest kontynuowana :)
~ 5-07-2015 15:00
A ta naga kobieta to co ma oznaczać? Może będzie jeszcze się o...zowac na tle ratusza dajcie spokój z takimi atrakcjami he he he
panwoy 5-07-2015 15:45
czy dziś wieczorem będzie podobnie jak wczoraj o 22.00 ? Ogólny chaos, bałagan, bezradni ochraniarze - ludzie na ich oczach depczą kwiaty na rabatkach, by cokolwiek zobaczyć. Porażka dla widzów!
~@15:00 5-07-2015 16:17
Pląsająca naga Niemka ma symbolizować germańską boginkę płodności i żeński aspekt odradzających się sił przyrody.
~fan sekty po 5-07-2015 17:17
Polacy są najcudowniejsi na świecie 1. Polki są najpiękniejsze na świecie. Co do tego nie ma dwóch zdań. 2. Polscy żołnierze są najmężniejszi, najodważniejsi i najinteligentniejsi na świecie. 3. Mamy najlepszych matematyków i informatyków na świecie. 4. Mamy najlepszych pilotów na świecie. 5. Polacy mają najstarszą i największą tradycję demokratyczną na świecie. 6. Polacy byli i pozostaja przykładem zrównoważenia i tolerancji. 7. Polacy potrafią się bawić! 8. Polacy potrafią strajkować! 9. Polacy potrafią pracować! 10. Mamy najpiękniejszy kraj na świecie,. ze wszystkimi porami roku, z morzem i górami, z dywanem pól i zielonych lasów.
~ 5-07-2015 18:32
Na miejsce tej imprezy zrobiliście festiwal folkowy np world music z muzyką polską czeską i innych nacji i macie tak produkt kulturowy na poziomie i z szerokim odbiorem społecznym a nie klauna czy szczudlarza
~ 5-07-2015 18:37
Ludzie z całego kraju by na to przyjezdzali i z Europy a tak sami dobrze wiecie jak to jest tyle że glupio się przyznać do wysilenia konwencji imprezy teatrów ulicy
~ 5-07-2015 18:37
Na miejsce tej imprezy zrobiliście festiwal folkowy np world music z muzyką polską czeską i innych nacji i macie tak produkt kulturowy na poziomie i z szerokim odbiorem społecznym a nie klauna czy szczudlarza
~bip 5-07-2015 18:50
Nie znasz się na sztuce. To nie jest jakiś zwykły klaun tylko klaun z Meksyku. Na nosie ma taką kulkę i robi tak bip bip bip ... bip bip bip bip bip ... bip bip bip bip bip ... bip bip bip bip bip ... bip bip bip bip bip ... bip bip bip bip bip ... bip bip bip bip bip ... bip bip bip bip bip
~ 5-07-2015 19:57
No to chłopaki widzimy się na MFTU ;P
~ 5-07-2015 20:22
W Jeleniej powinii otworzyć muzeum cyrku
~wiesiu 5-07-2015 21:18
Już za 30 minut zatańczy na Ratuszu goła Niemka..
rymcycymcy 5-07-2015 22:41
| ~wiesiu | ...ta już ! :) ...ostatnio miała być "na wpół naga" i co ? ...nie miała nawet krótkich rękawków ! ...chyba Wiesiu nagość w twych oczach trochę wspomaga się wyobraźnią ! ;)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group