Środa, 29 czerwca
Imieniny: Piotra, Pawła
Czytających: 6424
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA/ region: 120 mln na kanalizację miasta

Środa, 28 października 2009, 9:55
Aktualizacja: 9:58
Autor: Angela
JELENIA GÓRA/ region: 120 mln na kanalizację miasta
Fot. Angela
Ocena krajowa wniosku złożonego przez spółkę Wodnik na kanalizację miasta Jeleniej Góry opiewający na kwotę 120 mln złotych, zakończyła się sukcesem. Obecnie wniosek trafi do Brukseli, jednak dalsza jego weryfikacja jest tylko formalnością. Skanalizowanie Jeleniej Góry będzie realizowane do 2015 roku, a pierwsze łopaty zostaną wbite już w przyszłym roku.

Pierwsze prace nad przygotowywaniem wniosku o dofinansowanie w ramach programu operacyjnego infrastruktura i środowisko w konkursie nr 5 rozpoczęły się w 2007 roku. W 2008 roku dokumenty przekazano do konkursu. Dzisiaj już wiadomo, że pieniądze, o które starał się Wodnik zostaną mu przyznane. Podpisanie umowy nastąpi w marcu przyszłego roku, a tuż po nim ruszą prace.

- Możemy powiedzieć, że te pieniądze już zostały nam przyznane – mówi Wojciech Jastrzębski, prezes spółki Wodnik. Na nas jeszcze spoczywa obowiązek dopasowanie dokumentów do wymogów z Brukseli, będą jeszcze jakieś uzupełnienia, ale to jest już tylko „dopieszczanie”. Do zakresu prac, spraw formalno – prawnych, ekonomiczno – finansowych jesteśmy w stu procentach przygotowani.

Zadanie opiewa na 120 mln złotych, z czego dofinansowanie z unii wyniesie 61 800 tys. zł, 17 mln zł będzie pochodziło z budżetu miasta i pozostała kwota ze środków Wodnika. W ramach prac wykonane zostanie 50 km kanalizacji, 22 km wodociągów i modernizacja oczyszczalni ścieków.

- Po zrealizowaniu tego zadania Jelenia Góra z wyjątkiem Jagniątkowa i Goduszyna w stu procentach będzie skanalizowana – mówi Wojciech Jastrzębski.
Skanalizowanie całego miasta potrwa do 2015 roku, do kiedy Polska zobowiązała sie posiadać formę odprowadzania
ścieków zapewnione w aglomeracjach ściekowych powyżej 15 tysięcy mieszkańców, do których należy Jelenia Góra.

To pozwoli na podwyższenie standardu życia mieszkańców, ale i na uniknięcie kar, jakie Jelenia Góra musiałaby zapłacić, gdyby ta inwestycja nie została zrealizowana.
Skanalizujemy Sobieszów, gdzie tej kanalizacji nie ma. Będą to ulice Chałubińskiego, Bronka Czecha i inne, w sumie około 12 km kolektorów sanitarnych. Inwestycje pojawią się również w Cieplicach w rejonie ulicy Zjednoczenia Narodowego. Kanalizacja pojawi się też na ulicach Karola Miarki i Osiedlu Pomorskim. Następnie zajmiemy się rejonem Osiedla Robotniczego, gdzie są bulwary nad Młynówką i może tam powstać bardzo ładny kawałek miasta. Kanalizację przeprowadzimy też w rejonie ulicy Rodzinnej, doprowadzimy z tej strony kolektor do oczyszczalni ścieków i zmodernizujemy samą oczyszczalnię ścieków. Tam gdzie będziemy kanalizować miasto, zrobimy przy okazji wodociągi.
Wodnik z rozpoczęciem inwestycji nie czekał do podpisania umowy. W tym roku przy finansowaniu miasta i własnych środków wydał na prace projektowe prawie 600 tysięcy złotych. W najbliższym czasie ogłoszony zostanie m.in. przetarg na wyłonienie inżyniera kontraktu, który zajmie się całą organizacją budowy.

- W tym roku zlecimy też dalsze projektowanie m.in. Sobieszowa czy ulicy Zjednoczenia Narodowego, będziemy już przygotowywać place budów i szukać wykonawców na te zadania, które będą rozpoczynane w pierwszej kolejności – mówi prezes Wodnika.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (24) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group